CZECHY: BOŻE NARODZENIE NA ZAMKACH I W PAŁACACH

 

Pałac w Pardubicach - instalacja świetlna.
Pałac w Pardubicach – instalacja świetlna. Fot. T.Kubelka-archiwum Magistrát města Pardubic

Czeskie zamki i pałace przygotowały bogaty program na okres adwentu i świąt Bożego Narodzenia. Na gości czeka magiczna świąteczna atmosfera w pięknie udekorowanych salach, tradycyjne przysmaki i ozdoby choinkowe.

Pałac Loučeň
Pałac Loučeň

Pałac Loučeň szykuje ciekawą wystawę „Historia choinki”. Zobaczyć będzie można 20 oryginalnie ozdobionych drzewek, wśród nich choinkę elfów, gwiazd, reniferów i Trzech Króli. Wystawa potrwa do 21 stycznia 2024 roku.
Odświętnie udekorowany zamek Český Šternberk przypomni tradycje adwentowe i świąteczne z czasów Pierwszej Republiki (1918-1938). Zamek jest czynny dla zwiedzających w grudniowe weekendy i 1 stycznia 2024 r.

Zamek Křivoklát zaprasza we wszystkie adwentowe weekendy, od 2 do 17 grudnia, a następnie od 27 do 31 grudnia codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Trasa zimowa prowadzi do gotyckich pałaców i kaplic zamkowych, z unikatową architekturą i sztuką gotycką.
Pałac Lednice otwiera swe podwoje w weekendy adwentowe od 4 listopada do 17 grudnia.

Hradek u Nechanic fot. Hradek
Hradek u Nechanic. Fot. Hradek
Pałac Loučeň
Pałac Loučeň

Ogrody i park są dostępne przez cały rok. Zimowa trasa zwiedzania prowadzi przez reprezentacyjne sale na parterze, w których organizowano imprezy towarzyskie i bale. Sale zdobią piękne rzeźbione sufity, drewniana boazeria i stylowe meble.

Zamek Svojanov.
Zamek Svojanov. Fot. archiwum zamek Svojanov
Svojanov-adwent
Svojanov -adwent. Fot. archiwum zamek Svojanov

W pałacu Sychrov do 23 grudnia codziennie można zwiedzać piękne neogotyckie wnętrza, między innymi bogato wyposażony Apartament Królewski, w którym gościł król francuski Karol X, król pruski Wilhelm I czy cesarz austriacki Franciszek Józef I i sale reprezentacyjne -hol, bibliotekę, salon gier i dużą jadalnię.
Zimowe wycieczki do pałacu Hluboká cieszą się dużym zainteresowaniem już od kilku lat. Zwiedzającym udostępniono dziewięć prywatnych apartamentów należących do czterech ostatnich pokoleń właścicieli pałacu – rodu Schwarzenbergów.Sale zachwycają oryginalnym bogatym wyposażeniem, między innymi kolekcją broni myśliwskiej, trofeów, porcelany, prac graficznych czy gobelinów.
Od ubiegłego roku piękne wnętrza zamku Zákupy są dostępne dla zwiedzających także zimą. Na gości czeka adwentowe zwiedzanie świątecznie przystrojonych wnętrz, w weekendy od 2 do 18 grudnia.
W okresie adwentu na wałach wokół pałacu w Pardubicach rozbłysną setki tysięcy świateł – świetlnych rzeźb, łańcuchów i dekoracji. Będzie im towarzyszyła oprawa muzyczna i program kulturalny. Wnętrza pałacu 9 grudnia wypełni zapach słodkich przysmaków. Na jarmarku będzie można kupić prezenty świąteczne i spędzić miłe chwile w towarzystwie rzemieślników i artystów.

Hradek u Nechanic
Hradek u Nechanic. Fot. Hradek

W grudniowe weekendy w pałacu Slatiňany przewodnicy opowiedzą o historii książęcego rodu Auerspergów, jak obchodzono Boże Narodzenie w pałacu, zaprowadzą gości do najpiękniejszych komnat i kuchni pałacowej.

Hluboká.
Hluboká. Fot. Shutterstock- Pavel Ilyukhin

W adwentowe weekendy warto odwiedzić także romantyczny pałac Hrádek u Nechanic, letnią rezydencję Harrachów, przystrojony w piękną świąteczną szatę.
W świątecznie udekorowanym pałacu w Kromieryżu, który wraz z ogrodami pałacowymi znajduje się na liście UNESCO, w weekendy od 2 do 17 grudnia na zwiedzających czekają opowieści przy dźwiękach kolęd o adwentowych i bożonarodzeniowych zwyczajach.

Pałac w Pardubicach zimą.
Pałac w Pardubicach zimą. Fot. Tomáš Kubelka -archiwum DSVČ

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top