CZECHY: BEZPŁATNE MUZEA I GALERIE

Niektóre muzea i galerie w Czechach oferują bezpłatne wstępyPoniżej prezentujemy wybrane obiekty otwarte dla szerokiej publiczności bez obowiązku zakupu biletów wstępu.

 

W Pradze

W Pradze można odwiedzić za darmo kilka muzeów, między innymi Muzeum Praskiej Energii w Holešovicach, czy wystawę Ludzie i Pieniądze w dawnym skarbcu Czeskiego Banku Narodowego. Po wcześniejszej rezerwacji zajrzeć także do Muzeum Gazownictwa w dzielnicy Michle i do Pałacu Petscheka, w którym mieści się Muzeum Czeskiego Ruchu Oporu 1939–1945. Bez wcześniejszej rezerwacji dostępna jest Galeria Lapidarium na Starym Mieście, czy Muzeum Praskiego Dzieciątka Jezus w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej na Małej Stranie.

Z bezpłatnego wstępu do Galerii Narodowej mogą korzystać uczniowie i studenci do 26 roku życia. Wyjątkiem jest dzień 17 listopada, kiedy także starsi miłośnicy sztuki zwiedzą za darmo ekspozycję w Pałacu Targowym (1796–1918: Sztuka Długiego Stulecia, 1918–1938: Pierwsza Republika, 1930 –współczesność: Czeska Sztuka Współczesna), w Pałacu Schwarzenbergów (Starzy Mistrzowie I), w Pałacu Sternbergów (Starzy Mistrzowie II) i w klasztorze św. Agnieszki Czeskiej (Sztuka Średniowieczna w Czechach i Europie Środkowej 1200–1550).

Bezpłatnie zwiedzać można także zabytkowe wnętrza Pałacu Wallensteina, w którym mieści się Senat; zimą pałac jest czynny zawsze w pierwszy weekend miesiąca i w święta państwowe. W niektóre świąteczne dni Narodowe Muzeum Techniki oferuje tańsze bilety wstępu (50 CZK). Bezpłatne wstępy oferują również Muzeum Lotnictwa na terenie zabytkowego lotniska wojskowego w dzielnicy Kbely i Wojskowe Muzeum Techniki w Lešanach (około 26 km na południe od Pragi). Oba są czynne tylko w sezonie wiosenno – letnim.

 

Dokąd jeszcze bezpłatnie?

Niektóre wystawy i centra informacyjne ČEZ (czeskiego przedsiębiorstwa energetycznego) są otwarte bezpłatnie przez cały rok, między innymi Centrum Informacji Elektrowni Jądrowej Temelín w Czechach Południowych, Centrum Informacji Elektrowni Jądrowej Dukovany na Wysoczyźnie, Centrum Informacji Elektrowni Ledvice u Bíliny z najwyższą wieżą widokową w Czechach, czy Centrum Informacji Odnawialnych Zasobów w secesyjnym budynku elektrowni wodnej Hučák w Hradcu Králové.

Za darmo zwiedza się także stałe ekspozycje Galerii Morawskiej w Brnie: Pałac Gubernatora, Pałac Pražáka i Muzeum Sztuki Użytkowej. W każdą niedzielę wolny wstęp oferuje Muzeum Sztuki w Ołomuńcu, a w środy i niedziele – Muzeum Archidiecezjalne w Ołomuńcu. W niedziele bezpłatnie zwiedzimy Galerię Sztuk Pięknych w Ostrawie, a w czwartki – Galerię Regionalną w Libercu.

W większości płatnych muzeów i galerii czeskich seniorzy (65+), także z państw – członków Unii Europejskiej, otrzymują 50% zniżki na bilety.

 

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top