CZECHY: ADWENTOWE JARMARKI

Na ulicach słychać dźwięki kolęd, na placach lśnią gwiazdy betlejemskie, a pod nogami skrzypi świeży śnieg. Zewsząd roznosi się zapach choinek i grzanego wina. Jarmarki świąteczne z oryginalnymi pamiątkami spotkamy w niemal wszystkich czeskich miastach, a także na zamkach i w pałacach. Niektóre jarmarki rozpoczynają się już pod koniec listopada i trwają aż do początku stycznia.

Na ulicach słychać dźwięki kolęd, na placach lśnią gwiazdy betlejemskie, a pod nogami skrzypi świeży śnieg. Zewsząd roznosi się zapach choinek i grzanego wina. Jarmarki świąteczne z oryginalnymi pamiątkami spotkamy w niemal wszystkich czeskich miastach, a także na 

* Praga. Jarmark adwentowy w stolicy Czech jest uważany za największy w Czechach. Odbywa się corocznie na Rynku Staromiejskim, a także w innych miejscach Pragi, między innymi na Placu Wacława, Placu Republiki i Placu U Svatého Jiří, nieopodal Zamku Praskiego. W sobotę 27 listopada na Rynku Staromiejskim zostaną uroczyście zapalone lampki na choince. Na gości czeka ciekawy program i stoiska z ozdobami świątecznymi, szopkami, drewnianymi zabawkami, biżuterią, miodem pitnym i innymi przysmakami.

* Czeskie Budějovice mają ciekawy program świąteczny od 19 listopada do 5 stycznia. Na zabytkowym rynku, który należy do największych w Europie (jego powierzchnia wynosi dokładnie 1 hektar), na gości czekają stoiska z ozdobami świątecznymi i przysmakami.

* Czeski Krumlov zaprasza na tradycyjny jarmark świąteczny od 26 listopada do 6 stycznia. Czeski Krumlov należy do najpiękniejszych miast czeskich. Od 1992 roku jest wpisany na listę UNESCO. Tutejszy kompleks zamkowo-pałacowy jest drugim co do wielkości w Republice Czeskiej, po Zamku Praskim.

* Brno. Świąteczna atmosfera wypełni również stolicę Moraw Południowych. Jarmark adwentowy na Placu Wolności i Placu Morawskim rozpocznie się już 26 listopada. Na dzieci i dorosłych czeka ciekawy program i mnóstwo przysmaków, między innymi morawskie frgale (okrągłe ciasta z nadzieniem serowym lub owocowym). Impreza potrwa do 23 grudnia.

* Mikulov. Od 10 do 12 grudnia na jarmark świąteczny z tradycyjnymi rzemiosłami i smakołykami zaprasza Mikulov na Morawach Południowych.

* Ołomuniec. Jarmarki adwentowe w tym zabytkowym mieście odbędą się od 27 listopada do 23 grudnia. Na gości czeka urozmaicony program kulturalny, między innymi wystąpienia muzyczne i teatralne dla dzieci i dorosłych, wspólne śpiewanie kolęd. Poznamy regionalne zwyczaje świąteczne, możemy podziwiać piękne szopki betlejemskie, rozmaite wyroby rzemieślnicze, spróbować przysmaków regionalnych i delektować się gorącym miodem pitnym czy grzanym winem.

* Zlin. Na jarmarku od 27 listopada do 23 grudnia spróbujemy ponczu, miodu pitnego, grzanego wina i mnóstwa innych przysmaków.

* Ostrawa i Opawa. Tegoroczny jarmark adwentowy w Ostrawie odbędzie się od 26 listopada do 2 stycznia, a w pobliskiej Opawie od 28 listopada do 22 grudnia.

* Pilzno. Tak jak każdego roku, na tradycyjny jarmark przedświąteczny zaprasza Pilzno. Na Placu Republiki od 23 listopada do 23 grudnia będzie można spróbować grzańca, staroczeskiego trdelnika, pierniczków i innych przysmaków.

* Liberec Jarmark adwentowy odbywa się od 20 listopada do 23 grudnia na placu obok ratusza.

* Hradec Králove. Na tradycyjnym jarmarku na Dużym Placu (czes. Velké náměstí) od 12 do 22 grudnia na gości czekać ma szeroki asortyment świątecznych wyrobów – ozdób, ceramiki i regionalnych przysmaków.

* Pardubice. Na jarmarku adwentowym na Placu Pernstejnów, który odbędzie się od 27 listopada do 23 grudnia, można będzie zakupić ozdoby świąteczne i spróbować tradycyjnych przysmaków.

* Litomyšl. Pałac w Litomyszli zaprasza w czasie adwentu na weekendowe zwiedzanie, podczas którego goście dowiedzą się, jak arystokracja obchodziła Boże Narodzenie, obejrzą szopkę betlejemską w kaplicy pałacowej i świątecznie przybrane komnaty.

* Vesely Kopec. Tradycyjne zwyczaje świąteczne prezentuje pobliski skansen Wesoły Pagórek (czes. Vesely Kopec) od 27 listopada do 5 grudnia i rezerwat architektury ludowej, Betlem Hlinsko.

Bogaty program kulturalny, zdobienie tradycyjnych pierniczków, pokazy wyrobu i dekorowania ozdób świątecznych i wiele ciekawych wydarzeń szykuje także większość czeskich zamków i pałaców.

Uwaga: Osoby podróżujące z Polski do Czech, które ukończyły 12 rok życia, mają obowiązek wypełnienia formularza lokalizacyjnego – https://plf.uzis.cz/, a ponadto: posiadania zaświadczenia o przyjęciu dwóch dawek szczepionki na COVID-19 (upłynęło min. 14 dni od drugiego szczepienia lub min. 14 dni od przyjęcia szczepionki jednodawkowej). Honorowane są tzw. paszporty COVIDowe lub zaświadczenia krajowe przetłumaczone na język czeski/angielski

lub posiadania zaświadczenia o odbyciu choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2 (upłynęło nie więcej niż 180 dni) lub posiadania negatywnego wyniku testu PCR (ważny 72h) przed wjazdem do Czech, a następnie powtórzenia testu PCR pomiędzy 5 a 7 dniem pobytu w Czechach (od wjazdu do RCZ do chwili otrzymania wyniku testu nie obowiązuje kwarantanna).

Republika Czeska – zasady tranzytu i podróżowania – Polska w Czechach – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Zdjęcia: Czech Tourism

UWAGA ! OTRZYMALIŚMY INFORMACJĘ, ŻE ZE WZGLĘDU NA  PANDEMIĘ KORONAWIRUSA, WSZYSTKIE PRZEDŚWIĄTECZNE JARMARKI W CZECHACH ZOSTAŁY ODWOŁANE.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top