CZECHY: A MOŻE TYSIĄC KILOMETRÓW PIESZO?

Nowa trasa wyznaczona przez Klub Czeskich Turystów mierzy tysiąc kilometrów i wiedzie przez górskie tereny wzdłuż granicy z Polską i Niemcami. Podzielona jest na poszczególne odcinki, łatwo więc można zaplanować sobie zarówno weekendową, jak i dłuższą wycieczkę. Poszczególne odcinki trasy:

 

Krásná – Klínovec

 

Pierwszy odcinek trasy rozpoczyna się w najbardziej na zachód Czech wysuniętej miejscowości Krásná. Bez problemu znajduje się tam zakwaterowanie. W Bublavie trasa łączy się z głównym szlakiem wiodącym grzbietami Rudaw i kończy się w jednym z głównych ośrodków górskich Bożym Darze. Odcinek mierzy 110 kilometrów, między 26 a 31 km wiedzie przez terytorium Niemiec.

 

     Rudawy

 

Kolejny, ponad 150 km odcinek trasy, wiedzie przez główny grzbiet Rudaw, przeważnie utwardzonymi drogami. Po drodze są piękne widoki na szczyty górskie. Druga część trasy jest nieco trudniejsza, przybywa różnic wysokości. Ostatni odcinek prowadzi przez obszar chronionego krajobrazu Łabskie Piaskowce. Trasa kończy się pod Dieczyńskim Śnieżnikiem, koło przeprawy promowej przez Łabę.

 

 

Czeska Szwajcaria – Góry Łużyckie

 

To jeden z najpiękniejszych odcinków całej trasy. Prowadzi przez atrakcyjny i chętnie odwiedzany przez turystów rejon Czeskiej Szwajcarii oraz mniej uczęszczane przez turystów miejsca w Górach Łużyckich, malownicze wioski i dziewiczą przyrodę. Odcinek mierzy 93,5 km. Od 57 kilometra trasa o długości około 5 km wiedzie przez Niemcy

.

     Góry Izerskie – Karkonosze

 

Na pokonanie szlaku przez Góry Izerskie i Karkonosze przeznaczyć trzeba trzy lub cztery dni. Szlak przez Góry Izerskie prowadzi do malowniczej osady górskiej Izerka, następnie nawiązuje do głównego szlaku przez grzbiety Karkonoszy. Za schroniskiem Labska bouda wiedzie trasą Przyjaźni Czesko-Polskiej, która prowadzi na Śnieżkę. Cały odcinek mierzy 107 km.

 

 

Adrszpach – Ziemia Broumovska

 

Kolejny odcinek trasy wytyczono przez malownicze miasto skalne Skały Adrszpasko-Teplickie, następnie przez Ziemię Broumovską. Na wędrówkę warto przeznaczyć trzy lub cztery dni. Do pokonania jest 98 km. Większość trasy wiedzie wśród skał, na wędrowców czekają zapierające dech w piersiach widoki i dziewicza przyroda.

 

 

     Góry Orlickie

 

Odcinek trasy przez Góry Orlickie spodoba się szczególnie miłośnikom historii wojskowości. Wzdłuż całej trasy napotka się dziesiątki bunkrów, ekspozycje i wystawy poświęcone drugiej wojnie światowej. Trasa mierzy 89 km, wiedzie przez piękne łąki i wioski w podgórzu Gór Orlickich. Z wież widokowych można podziwiać górskie krajobrazy.

 

Jesioniki

 

Najdłuższy etap trasy prowadzi przez Śnieżnik Kłodzki, Wysoki i Niski Jesionik. Wycieczkę sugerujemy podzielić na dwa odcinki z przystankiem w Jesioniku. Do najciekawszych miejsc na niej należy między innymi szczyt Śnieżnika Kłodzkiego, Jesionik i Pradziad. Cała trasa mierzy 170 kilometrów. Od Smrku można odbić w kierunku Gór Złotych i kontynuować wędrówkę alternatywną trasą przez to pogórze

.

     Góry Złote

 

Szlak przez piękne, dziewicze Góry Złote (czes. Rychlebské hory) rozpoczyna się pod Smrkiem, a kończy w miejscowości Bílá Voda. Na wycieczkę trzeba przeznaczyć dwa dni. Z Bilej Vody można wrócić autobusem do Jesioniku i stamtąd kontynuować wędrówkę głównym szlakiem.

 

 

Podbeskidzie 

 

Ten dwudniowy, łatwy odcinek mierzy 58 km. Łączy Niski Jesionik i Beskidy. Rozpoczyna się w Budišovie nad Budišovkou, a kończy w Nowym Jičínie. Uważany jest za najłatwiejszy etap całej trasy, mimo że prowadzi częściowo przez Wyżynę Vitkovską. Przy okazji radzimy zwiedzić Muzeum Łupka w Budišovie nad Budišovkou i zabytkowe miasto Nowy Jičín, z pięknym rynkiem i muzeum kapeluszy

.

     Beskidy

 

Ostatni etap trasy należy do najtrudniejszych. Mierzy 105 km i wiedzie na Radhošť, Smrk i Łysą Górę. Nagrodą za trudy wędrówki są przepiękne widoki na zalesione górskie szczyty. Ostatni odcinek pieszej Trasy Przez Czechy kończy się w najbardziej na wschód wysuniętym miejscu Czech. Informacje o poszczególnych odcinkach trasy znajdziemy na stronie https://www.cestaceskem.cz/

   

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top