CHORWACJA – WYSPY ZNANE TYLKO NIELICZNYM

Obraz1

Zanurz się w wodach przy wyspie Pašman/ ©CNTB/Aleksandar Gospić
 

Chorwacja od lat jest jednym z najbardziej popularnych kierunków turystycznych wśród Polaków. Mimo że w 2022 roku odwiedziło ją ponad milion turystów z Polski, wciąż skrywa mało znane miejsca. Liczne wyspy na Adriatyku nadające temu krajowi niepowtarzalny i śródziemnomorski charakter tylko czekają na odkrycie, a każda z nich posiada swoją unikalną tożsamość. Poniżej cztery z nich, mogące pochwalić się wyjątkowo pięknymi plażami i ukrytymi, klimatycznymi zatoczkami.

 

Plaża Stiniva na wyspie Vis

Obraz2

Ukryta zatoczka na plaży Stiniva
©CNTB/Aleksandar Gospić

 

Plaża Stiniva uznawana jest za jedną z najpiękniejszych chorwackich plaż. Nie bez powodu kilka lat temu wygrała również w plebiscycie na najładniejszą plażę w Europie. To urokliwe miejsce mające swój romantyczny klimat. Mała zatoczka otoczona jest wysokimi urwistymi klifami, co nadaje jej niepowtarzalny charakter. Plaża pokryta jest białymi, lśniącymi kamyczkami, a woda ma intensywnie niebieską barwę. Dzięki swojej niewielkiej długości, plaża emanuje spokojną atmosferą.

 

 

Wyspa Pašman

 

Obraz2

Daj się ponieść romantyzmowi na wyspie Galešnjak
©CNTB/Aleksandar Gospić

 

Wyspa Pašman jest jedną z wysp w Archipelagu Zadarskim. To miejsce szczególnie polecamy wszystkim pasjonatom sportu, żeglarstwa i nurkowania. Znaleziska archeologiczne z czasów rzymskich zapraszają podwodnych odkrywców. Wyspa jest również bogata we florę i faunę, a zapach roślin śródziemnomorskich wzbogaca doznania turystów. Wyspa Pašman jest oddzielona od stałego lądu kanałem o tej samej nazwie. Położona w nim wyspa Galešnjak o kształcie serca cieszy się popularnością wśród zakochanych, wybierających ją na romantyczne wycieczki statkiem, jak też na miejsce zaręczyn.

 

Dugi Otok

Obraz2

Plaża Sakarun na wyspie Dugi Otok
©CNTB/Aleksandar Gospić

 

Położna na wyspie Dugi Otok plaża Sakarun oferuje wspaniałe połączenie białego piasku i krystalicznie czystej wody. Dzięki dużemu i płytkiemu kąpielisku, plaża jest idealnym miejscem dla rodzin z małymi dziećmi. Sakarun leży na otwartym morzu, ale jest chroniona przez długą zatokę, co sprawia, że temperatura wody jest zawsze przyjemna. Odwiedzający mogą dostać się na wyspę Dugi Otok promem z Zadaru (podróż trwa około dwóch godzin). Możliwe są również wycieczki statkiem z przewodnikiem wzdłuż wybrzeża oraz wycieczki kajakowe.

 

 

Wyspa Ugljan

Obraz2

Widok na port Preko, Ugljan
©CNTB/Aleksandar Gospić

 

Kolejną urokliwą wyspą jest Ugljan położona zaledwie mniej niż pół godziny promem od Zadaru. Sam rejs jest zachwycający – widok na Zadar z tej perspektywy jest wspaniały. Wyspa jest określana jako „przedmieście” i ogród Zadaru ze wzlędu na bujną roślinność. Niektórzy nazywają ją wyspą oliwek. Na Ugljan znajdziemy niewielkie plaże, zatoczki i wioski rybackie. Idealne miejsce dla wszystkich uwielbiających spacery.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top