ŁAZIENKI: RZEŹBA AUGUSTA RODINA I O FRANCJI NA TRAWIE

Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza w sobotę 17 czerwca na odsłonięcia rzeźby Augusta Rodina „Kariatyda z kamieniem”. Towarzyszyć mu będą wydarzenia plenerowe pod hasłem „O Francji na trawie”, przybliżające francuską kulturę. Można będzie posłuchać piosenek znad Sekwany, opowieści o Ludwiku XVIII oraz fragmentów bestsellerowych książek.

 

Oto PROGRAM „O FRANCJI NA TRAWIE”

12.00-20.00, Biały Dom, Wodozbiór Bezpłatne zwiedzanie Biały Dom i Wodozbiór będzie można zwiedzać za darmo także w niedzielę, 18 czerwca w godz. 10.00-16.00.

12.00-14.00, trawnik między Wodozbiorem a Starą Oranżerią Aktywności rodzinne Świat XVIII-wiecznych rozrywek dworskich. Trou Madame to gra o prostych zasadach, dająca dużo radości i odrobinę rywalizacji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

*13.00 – Odsłonięcie rzeźby Augusta Rodina „Kariatyda z kamieniem”

*14.00 – „Gdy Łazienki mówiły po francusku” – rozmowa o kulturze francuskiej i czasach Stanisława Augusta W przyjemnej i niezobowiązującej atmosferze rozmowy o kulturze francuskiej, która wywarła niebagatelny wpływ na dwór Stanisława Augusta.

W XVIII w. język francuski królował na salonach (również w łazienkowskich pokojach Jego Królewskiej Mości), a przychodzące z Paryża książki, traktaty filozoficzne oraz dzieła sztuki stanowiły temat wielogodzinnych debat. Podczas spotkania badacze i znawcy oświecenia opowiedzą o podróżnikach znad Sekwany, relacjach polsko-francuskich i frankofilii ostatniego króla Polski. W rozmowie wezmą udział: prof. Elżbieta Wichrowska, prof. Izabella Zatorska, Jan Maria Kłoczowski. Czas trwania: 60 min. Muzeum prosi o zabranie ze sobą koców do rozłożenia na trawie.

*14.30 i 15.30, polana przy Białym Domu „Ludwik XVIII w Łazienkach – skandal szpiegowski” – wykład/opowieść Małgorzata Grąbczewska, zastępca dyrektora ds. muzealnych, uchyli rąbka tajemnicy, jaka owiewa pobyt Ludwika XVII w Łazienkach Królewskich. Napoleon wysłał za nim swojego wysłannika, Gallona Boyera, który nie tylko szpiegował przyszłego króla Francuzów i próbował otruć go marchewkami, lecz także donosił na temat układu wojsk na polskich granicach. Wykład odbędzie się w języku polskim (14.30) oraz francuskim (15.30). Muzeum prosi o zabranie ze sobą koców do rozłożenia na trawie.

*14.30-16.00, trawnik między Wodozbiorem a Starą Oranżerią Aktywności rodzinne W plenerowej pracowni artystycznej można będzie obejrzeć pokaz wykonywania gipsowych odlewów. Będzie to okazja, aby krok po kroku poznać technikę oraz narzędzia pracy formierza. Czas trwania: ok. 20 min.

*16.00 – Koncert piosenek francuskich Wystąpią: Justyna Bacz (śpiew, gitara) i Łukasz Dąbrowski (piano, akordeon).

*17.00 – „O literaturze francuskiej z Antonim Liberą” Spotkanie poświęcone będzie bestsellerowej książce „Madame”, a także dziełom J. Racine’a oraz S. Becketta w tłumaczeniach Antoniego Libery. Wybrane fragmenty książek przeczytają Antoni Libera i prof. Jarosław Gajewski. Spotkanie poprowadzą: Marianna Otmianowska, p.o. dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, i prof. Jarosław Gajewski. Muzeum prosi o zabranie ze sobą koców do rozłożenia na trawie

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top