CHORWACJA: WAKACJE W MIEŚCIE? TO MOŻLIWE! ZAPRASZAMY DO HISTORYCZNYCH MIAST

Chorwacja, jeden z krajów europejskich najchętniej odwiedzanych przez Polaków jako miejsce znakomitego wypoczynku, ma do zaoferowania gościom mnóstwo atrakcji. Słoneczne plaże nad ciepłym Adriatykiem, zarówno na wybrzeżu, jak i licznych wyspach. Wspaniałe zabytki od czasów antycznych, poprzez niemal wszystkie epoki i style architektury, po współczesną. Bogatą przyrodę, przepiękne krajobrazy, również górskie, nad rzekami i jeziorami. Oryginalną, smaczną, przede wszystkim śródziemnomorską kuchnię, z dużym wyborem również słodkości oraz znakomitych miejscowych win i innych trunków. Jest to ponadto, a może przede wszystkim, kraj bardzo gościnnych ludzi, w którym, ze względu na mniejszą, niż w innych południa naszego kontynentu, barierę językową.

 

Polak z Chorwatem, zwłaszcza jak mówią powoli i wyraźnie, przeważnie zawsze się dogaduje. A my cieszymy się tam dużą sympatią. Niejednokrotnie słysząc, kim jesteśmy, na twarzy rozmówcy czy rozmówczyni pojawia się szeroki uśmiech i słyszymy: dragi prijatelji Poljaci! Rok ubiegły, pomimo pandemii, nie okazał się dla turystyki u naszych chorwackich pobratymców tak zły, jak w wielu innych krajach.

Dopisali, zwłaszcza w lecie, goście z Polski, za co zresztą otrzymaliśmy oficjalne podziękowanie od chorwackich władz i organizacji turystycznych. Pandemia koronawirusa Covid-19 niestety nadal trwa i dezorganizuje nasze normalne życie, ogranicza też, bądź nawet okresowo wstrzymuje podróże.

Trwają już jednak szczepienia przeciwko tej zarazie, są więc realne szanse, że w nadchodzącym sezonie letnim, a może nawet wcześniej, ponownie możliwe staną się zagraniczne wyjazdy urlopowe i turystyczne. Można zakładać, że przede wszystkim bliższe, w Europie, a nie na krańce świata, gdzie zagrożenia, także w trakcie podróży lotniczych, mogą być nadal spore.

Jednym z naturalnych, sprawdzonych kierunków tych wyjazdów będzie, jak sądzę, Chorwacja. A jest ona interesująca nie tylko latem. Nawet jednak, jeżeli głównym celem urlopowych podróży będzie wypoczynek nad morzem, warto poznawać przy okazji chociażby tylko pobliskie historyczne miasta, ich zabytki i inne atrakcje.

Na naszą prośbę Chorwacka Wspólnota Turystyczna przygotowała cykl prezentujących je, także na zdjęciach, publikacji. W krótkiej formie można się z nich dowiedzieć, jak wiele nie tylko godnego uwagi, ale wręcz fascynującego, można zobaczyć, poznać i przeżyć w słynnych, historycznych chorwackich miastach.

Rozpoczynamy publikację cyklu artykułów z serii Wakacje w chorwackich miastach. Będą się one ukazywać raz na tydzień. Mamy nadzieję, że staną się one zachętą do ich poznawania zarówno w trakcie wyjazdów nadmorskich do nich lub i w ich okolice, jak i, być może, samym w sobie celem wyjazdów. Zaczynamy od Splitu, stolicy Dalmacji Środkowej.

Cezary Rudziński

 

SPLIT: OD ANTYKU DO WSPÓŁCZESNOŚCI

 

Split, jest drugim co do wielkości miastem w Chorwacji, nierozerwalnie związanym od 1700 lat z rzymskim cesarzem Dioklecjanem i jego dziedzictwem. Cesarski pałac od 1979 roku jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ten niezwykle interesujący człowiek i władca zapamiętany został przede wszystkim jako prześladowca chrześcijan. A szkoda, bo jego podejście do spraw funkcjonowania imperium rzymskiego było bardzo innowacyjne jak na tamte czasy. Jako jedyny podzielił się władzą wprowadzając tetrarchię, ustanowił edykt o cenach, a także zreformował podległe sobie wojsko.

Był też jedynym Cesarzem Rzymu, który dobrowolnie abdykował z tronu i udał się na emeryturę. Spędził ją w dzisiejszym mieście Split. Zdaniem badaczy pochodził z pobliskiego antycznego miasta Salona i właśnie dlatego tę okolicę wybrał na budowę swojej rezydencji. Cesarski dom zajmuje do dzisiaj powierzchnię ponad 3 hektarów i stanowi zabytkowe centrum.

Spacerując po mieście, dosłownie na każdym kroku napotkacie oryginalne zabytki z czasów Dioklecjana. Co więcej, są one dosłownie na wyciągnięcie ręki. Podziemia pałacu to nie tylko znajdujące się tam stragany z pamiątkami. To przede wszystkim świadectwo geniuszu antycznych architektów i projekcja jak pałac wyglądał w czasach swojej świetności. Na Perystylu – wyobraźcie sobie, że Cesarz zaraz wyjdzie do Was by wygłosić przemowę sprzed głównego wejścia do swojego domu!

 

* Koniecznie zobaczcie:

• Katolicką katedrę św. Dujma, męczennika z czasów Cesarza, oryginalnie jego własny grobowiec, w którym spoczywał przez kilka wieków. • Cztery oryginalnie zachowane bramy do pałacu. • Pomnik biskupa Grzegorza z Ninu, którego duży palec u nogi przynosi szczęście. • Muzeum Etnograficzne, którego częścią jest dach z III wieku naszej ery. • Muzeum Miejskie usytuowane w przepięknym gotycko-renesansowym pałacu rodziny Papalić. • „Nowszą” część miasta z czasów Republiki Weneckiej z ratuszem na głównym placu miejskim.

• Prokurative, które do złudzenia przypominają pewien plac w sąsiadującym z Chorwacją państwie. • Dla wielbicieli popularnego serialu „Gra o tron” też znajdzie się coś ciekawego: odkryjcie muzeum poświęcone Waszym ulubionym bohaterom. • Muzeum Meštorovića – genialnego chorwackiego rzeźbiarza z początku XX wieku. • Wzgórze Marjan, zielone płuca Splitu, popularne miejsce na spacery wśród mieszkańców Splitu. • Sustipan – park miejski z obłędnym widokiem na Adriatyki i okoliczne wyspy. • Rivę – promenadę nadmorską

O wszystkich smaczkach Splitu opowiedzą Wam lokalni przewodnicy. Na miejscu jest spora grupa Polaków, którzy mają licencje i chętnie Was oprowadzą.

* Co odwiedzić w okolicy:

• Twierdza Klis – z przepiękną panoramą na cały Split i najbliższa okolicę. Miejsce obowiązkowe dla wielbicieli Gry o Tron. • Sinj – z Muzeum Sinjskij Alki (Lista Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO) oraz Sanktuarium Matki Boskiej Sinskiej. • Omiš – z kanionem rzeki Cetiny i historią o piratach.

Agnieszka Puszczewicz. Zdjęcia Chorwacka Wspólnota Turystyczna: Ivo Biocina, Ivan Coric, Zoran Jelaca

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top