CHORWACJA: WAKACJE W MIEŚCIE? TAK, TO MOŻLIWE – DZIŚ ŠIBENIK

W zeszłym tygodniu zabraliśmy Was do Trogiru, w tym zapraszamy do pobliskiego Šibenika. Jest to jedyne założone przez Chorwatów miasto na wybrzeżu Adriatyku. Jego początek związany jest z dawnym XI wiekiem i darowizną króla Krzesimira.

 

Miasto przez wieki przechodziło różne koleje swojej historii. Pierwszy jego złoty wiek przypadał na okres budowy katedry św. Jakuba. A drugi na okres prezydentury postępowego Ante Šupuka, który zafascynowany Nikolą Teslą doprowadził prąd zmienny do miasta.

Katedra św. Jakuba to unikatowy zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od lat fascynuje odwiedzających faktem, że jest wykonana tylko i wyłącznie z kamienia.

Bez użycia zaprawy, drewna i stali. Jest to doskonały przykład geniuszu jej architekta i głównego budowniczego Juraja Dalmatinca.

Katedra po dziś dzień kryje w sobie niezliczoną ilość symboli i koronkowej roboty wykonanej w kamieniu. To, z czym kojarzy się również miasto, stanowią 4 charakterystyczne twierdze, które je niejako otaczają. Trzy z nich, św. Michał, św. Jan i Barone, górują nad ścisłym centrum miasta.

Czwarta, św. Mikołaj, strzeże wejścia do naturalnego šibenickiego portu przez kanał św. Antoniego. Wszystkie zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W św. Michale, do którego z placu przed katedra prowadzi ponad 200 schodów, urządzono najbardziej nowoczesną scenę pod gołym niebem.

W Barone można oglądać historię twierdzy dzięki poszerzonej rzeczywistości oraz spróbować lokalnych specjałów.

W św. Janie trwają nadal prace rekonstrukcyjne, ale docelowo kolejka linowa ma połączyć historyczne centrum miasta z twierdzą.

Św. Mikołaj, najbardziej oddalony od centrum, do którego prowadzi kładka nad powierzchnia morza, ma najciekawszy kształt.

Šibenik to miasto niezwykłych ludzi i genialnych historii. Prawdziwa skarbnica, którą możecie otworzyć dzięki lokalnym przewodnikom.

 

 

Co koniecznie jeszcze trzeba odwiedzić w samym mieście:

 

• Muzeum Miejskie w Pałacu Książęcym.

• Liczne kościoły i kościółki, bo każdy jest perełką sam w sobie. Warto w jednym z nich poszukać historii o Templariuszach.

 

Co odwiedzić w okolicy:

 

 

• Wyspa Krapanj – Muzeum Korala i Gąbki. • Wyspa Prvić – Muzeum poświęcone Faustovi Vrančiciovi, biskupowi, który wymyślił spadochron.

• Park Narodowy Krka – ale nie tylko przy najbardziej popularnym wodospadzie Skradinski Buk, ale i głębiej: Roški Slap, Manojlovac, wyspa Visovac z klasztorem franciszkanów czy Arhanđelovac – stary prawosławny monastyr.

• Okoliczne winiarnie – koniecznie trzeba spróbować wina Lasina, które jest lokalnym szczepem w okolicach Šibenika.

• Park Narodowy Kornati, w którym koniecznie trzeba poszukać delfinów i Parku Krajobrazowego Telaščica z tabunem osiołków.

 

Zdjęcia ChWT: Zoran Jelca i Ivo Biočina

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top