CHORWACJA STAWIA NA TURYSTYKĘ CAŁOROCZNĄ

Zgodnie z danymi zebranymi przez eVisitor, w pierwszej połowie 2023 roku odnotowano wzrost liczby turystów odwiedzających Chorwację o 16% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2022, co stanowi ponad 6,7 miliona gości. Skorzystali oni z ponad 27,3 miliona noclegów, co oznacza wzrost o 10% w porównaniu z rokiem 2022 i 4% więcej niż w okresie sprzed pandemii w 2019 roku.

Minister Turystyki i Sportu Republiki Chorwacji, Nikolina Brnjac, wyraziła satysfakcję z najnowszych danych, twierdząc, że wszyscy uczestnicy branży turystycznej mogą być zadowoleni z wyników pierwszej połowy roku. Niniejsze dane pokazują, że idziemy we właściwym kierunku – powiedziała. Dobre dane statystyczne idą w parze z rekordowymi wskaźnikami finansowymi. Według danych Chorwackiego Banku Narodowego, przychody od zagranicznych turystów w pierwszym kwartale 2023 roku wynosiły 672 miliony euro, co stanowi wzrost o 38% (186 milionów euro) w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Jeśli chodzi o regiony, Istrię można uznać za lidera w pierwszych sześciu miesiącach 2023 roku, z 8,5 milionem noclegów (wzrost o 7% w porównaniu z tym samym okresem 2022 roku), a na drugim miejscu znalazło się województwo splicko-dalmatyńskie z 4,7 milionami noclegów (+11%). Jednym z celów ministerstwa jest również rozwój turystyki całorocznej, a badania wskazują, że Chorwacja staje się coraz bardziej popularnym celem dla żeglarzy nie tylko w sezonie letnim. Ministerstwo i sektor żeglarski skupiają się na zrównoważonym rozwoju, współpracy z lokalną społecznością oraz wprowadzaniu nowych inicjatyw i inwestycji w celu dalszego wzrostu tego sektora. W trakcie konferencji „Potencjał żeglarski w południowej Dalmacji” mającej miejsce 30 czerwca w Korčuli minister i przedstawiciele sektora turystycznego omawiali kluczowe trendy i perspektywy rozwoju turystyki żeglarskiej.

Cieszymy się rekordową liczbą turystów w Chorwacji i chcemy zapewnić im niezapomniane doświadczenia. Dlatego wprowadzamy aplikację mobilną Explore Croatia, która umożliwi turystom jeszcze lepsze korzystanie z naszych atrakcji, odkrywanie ukrytych skarbów i tworzenie niezapomnianych wspomnień – komentuje najnowsze rozwiązanie dla turystów Małgorzata Kowalska, dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce

. „Explore Croatia” to mobilna aplikacja zapewniająca użytkownikom spersonalizowane treści zgodnie z ich zainteresowaniami i aktualną lokalizacją. Aplikacja umożliwia planowanie wycieczek, tworzenie i udostępnianie cyfrowych pocztówek, a także poprzez różne gry i quizy odkrywania licznych interesujących faktów o Chorwacji i jej atrakcjach. Aplikacja jest dostępna na platformach iOS i Android: Sklep Apple (iOS): https://apps.apple.com/eg/app/explore-croatia/id1669535822 Sklep Google Play (Android): https://play.google.com/store/apps/details?id=co.mediatorium.explorecroatia oraz pod linkiem: https://explorecroatia.croatia.hr/pl-pl

Zdjęcia: ©CNTB/Hrvoje Serdar i Ivo Biočina

Więcej informacji na temat CNTB można znaleźć na stronie https://croatia.hr/pl-pl.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top