Środkowa Dalmacja, jeden z najpiękniejszych oraz najpopularniejszych regionów Chorwacji nazywany jest Sercem Adriatyku. Zajmuje środkowy odcinek wschodnich brzegów tego morza od Mariny na północnym zachodzie do Gradacu na południowym wschodzie. Dwie Riwiery: Splicką i Makarską oraz trzy główne wyspy: Brač, Hvar i Vis.
TURYSTYCZNE ATRAKCJE
„To – czytam we wstępie do obszernej, bezpłatnej broszury – przewodnika w języku polskim pod tym tytułem, wydanego przez Wspólnotę Turystyczną Župani (województwa) Splicko – Dalmatyńskiej – wybrzeże i zielone wyspy, plaże żwirowe u stóp okolicznych gór z najbardziej przejrzystym morzem w basenie Morza Śródziemnego, nad którymi panują stuletnie sosny, zielone „serce” w dolinach rzek Cetiny i Jadro…”.
Region ten przedstawił swoje atrakcje turystyczne na spotkaniu prasowym w Warszawie, zorganizowanym przez Chorwacką Wspólnotę Turystyczną w Polsce. Znad Adriatyku przylecieli: Joško Stella – dyrektor Wspólnoty Turystycznej županii splicko – dalmatyńskiej i Davor Andrijašević – przedstawiciel Wspólnoty Turystycznej Riwiery Makarskiej.
W spotkaniu, które prowadziła dyrektorka ChWT w Polsce Agnieszka Puszczewicz, uczestniczył również J.E. Pan Tomislav Vidošević, ambasador Chorwacji w Polsce. Zabierając głos na wstępie spotkania z prasą wyraził zadowolenie z prezentacji właśnie tego regionu jego kraju. Ponieważ sam stamtąd pochodzę – mówił – trudno mi zachować obiektywizm, ale zapewniam, że są to naprawdę piękne strony. Pełne historii i zabytków oraz śródziemnomorskiego klimatu.
ŚWIETNE STOSUNKI CHORWACKO – POLSKIE
Podziękował dyr. Puszczewicz świetnej promocji Chorwacji w Polsce, a także dziennikarzom piszącym lub opowiadającym w różnych mediach o jego kraju, dzięki czemu systematycznie zwiększa się liczba odwiedzających go turystów polskich.
Spodziewamy się, dodał, że okaże się ona większa w roku bieżącym i przyszłym, niż w poprzednim. Podkreślił rolę wzajemnego poznawania się, kontaktów międzyludzkich, ale również gospodarczych. Stosunki chorwacko – polskie stwierdził, są znakomite. Zarówno polityczne, jak i gospodarcze i kulturalne. W sklepach w Polsce sporo jest produktów chorwackich, co oprócz turystyki, również ma dla nas znaczenie.
Obie prezentacji multimedialne chorwackich gości były bardzo ciekawe. Zarówno całej żupanii, jak i bardziej szczegółowa tylko jednego z jej regionów – Riwiery Makarskiej, Środkowa Dalmacja, mówił Joško Stella prezentując zarazem przeźrocza, ma około pół miliona mieszkańców i niezliczone atrakcyjne miejsca oraz obiekty zarówno na wybrzeżu, jak i wyspach.
Oferuje także dobrą bazę noclegową i gastronomiczną oraz zaplecze turystyczne. W roku 2018 odwiedziło ją 3.687 tys. turystów, którzy skorzystali z ponad 18 mln noclegów. Polaków było wśród nich ponad 311,5 tysiąca, przespali tam niemal 2,3 miliona nocy.
CORAZ WIĘCEJ GOŚCI Z POLSKI
Przyjazdy ułatwiają, co jest nowością, bezpośrednie loty z Warszawy do Splitu, który ma połączenia z 90 portami lotniczymi. Sporo gości z Polski przybywa też autobusami i samochodami osobowymi. Głównymi atrakcjami i magnesami przyciągającymi ich w ten region Chorwacji jest klimat, plaże, przepiękne widoki, bogactwo historii, zabytków, kultury i tradycji.
A także mieszkańcy, śródziemnomorska kuchnia i wina oraz różnorodne imprezy. Są tam 4 obiekty z Listy Dziedzictwa UNESCO: Pałac Dioklecjana w Splicie; Historyczne centrum Trogiru; Stari Grad założony przez antycznych Greków jako osada Pharos i „Steću” – średniowieczne nagrobki.
Ponadto 6 niematerialnego dziedzictwa. Są również trzy duże sanktuaria maryjne. Turyści mają do wyboru różnorodne formy spędzania czasu. Od wypoczynku na plażach, wycieczki w pobliskie góry, po turystykę kulturalną, aktywną, a nawet ekstremalną: rafting, żeglarstwo, jazda konna, spadochroniarstwo i paralotniarstwo.
Ścieżek i szlaków rowerowych, tylko tzw. dedykowanych, jest 125, o łącznej długości około 4 tys. km. Bogaty jest również program różnorodnych imprez kulturalnych, muzycznych, tanecznych, sportowych itp.
RIWIERA MAKARSKA
Riwiera Makarska, którą przedstawił Davor Andrijašević, obejmuje spory fragment adriatyckiego wybrzeża vis a vis, na północny wschód, od wyspy Hvar. Oferujemy najpiękniejsze piaszczyste plaże – zapewniał. To region bardzo popularny. Odwiedza nas rocznie po 6-7 milionów turystów, korzystają z około miliona noclegów.
Polaków w ub. roku było około 120 tysięcy. Przy czym wypoczywają oni w siedmiu głównych miejscowościach i ich okolicach, licząc od północnego zachodu: Brela, Baśka Voda, Tučepi, Podgora, Živogošće, Drevnik i Gradac. Każda z nich została krótko przedstawiona, z podkreśleniem ich szczególnych atrakcji.
Następnie postawił pytanie: co nas wyróżnia? I sam na nie odpowiedział: Najpiękniejsze adriatyckie plaże. Dobra baza noclegowa. Fantastyczne zachody słońca. Dziedzictwo kulturalne i przyrodnicze (morze i góry, muzea, budowle sakralne). A także wiele ciekawych imprez.
M.in. festiwali. Jednym z nich będzie Festiwal Filmu Polskiego Visla, który odbędzie się od 9 do 14 lipca w miastach: Gradac i Drevnik. Dobrze przygotowane i prowadzone prezentacje, a także sporo wydawnictw, również w języku polskim, jakie przygotowano dla dziennikarzy, spowodowały, że było to spotkanie nie tylko ciekawe, ale również wzbogacające wiedzę uczestników na temat tego regionu Chorwacji.
Zdjęcia autora