BRANDENBURGIA ZAPRASZA

Brandenburgia proponuje, również polskim turystom, atrakcyjne szlaki rowerowe i łyżworolkowe. Publikujemy informacje na ten temat przysłane nam z Poczdamu. Wynika z nich, że dysponująca szlakiem rowerowym Odra-Nysa Brandenburgia ma szansę stać się rowerowym regionem nr 1 w Niemczech. Okolice Berlina wraz z ich dobrze rozbudowaną siecią ścieżek rowerowych o długości 7000 km oraz nizinnym ukształtowaniem terenu oferują idealne warunki do jazdy rowerem wzdłuż Odry, Haweli, Szprewy, kanałów szprewaldzkich oraz grobli rzeki Łaby.

 

Aż osiem brandenburskich szlaków rowerowych zostało niedawno oznaczonych trzema lub czterema gwiazdkami przez Powszechny Niemiecki Klub Rowerowy ADFC. Szlak rowerowy Odra–Nysa jest jednym z tych, którym przyznano trzy gwiazdki. Swoich sił próbował tutaj również Steffen Möller. Szczególne wrażenie wywarł na nim odcinek od Güstebieser Loose (Gozdowice) do miejscowości Schwedt nad Odrą, ciągnący się m.in. przez Narodowy Park Dolnej Doliny Odry. Trasa prowadzi wzdłuż obu rzek: Odry i Nysy. Na terenie Brandenburgii liczy sobie 282 km długości.

 

Kolejnym interesującym szlakiem do pokonania dla rowerzystów jest „Szlak Rowerowy Ogórka”, znajdujący się w południowej części Brandenburgii. Tutaj wszystko kręci się wokół ogórków, uprawianych w dużych ilościach na terenie Szprewaldu. Ogórek jest symbolem regionu. Jego imieniem została nawet nazwana licząca około 250 km długości ścieżka rowerowa, ciągnąca się w poprzek Szprewaldu, wzdłuż kanałów Szprewy.

 

Jadąc rowerem zobaczyć można, zarówno po prawej jak i po lewej stronie ścieżki rowerowej, rozległe pola uprawne ogórków. Ślady historii można podziwiać w muzeach szprewaldzkich miejscowości; np. Muzeum Ogórka w Lübbenau. Wyjątkową atrakcją dla turystów jest zwiedzanie fabryki przetwórstwa tego warzywa, połączone oczywiście z degustacją.

 

Nie tylko rowerzyści doceniają zalety Brandenburgii. Ci, którzy uwielbiają jazdę na łyżworolkach, znajdą tutaj również ścieżki przystosowane do uprawiania tego rodzaju sportu. Punktem docelowym powinna być w tym przypadku licząca ponad 200 km długości ścieżka „Flaemingskate”. Zainteresowani mają możliwość obrania kierunku jazdy oraz długości trasy. Gładki asfalt uprzyjemnia jazdę na łyżworolkach, dając wysoki komfort uprawiania tego sportu. Wzdłuż tej ścieżki, będącej najdłuższą w Europie, znajdują się 42 miejsca postojowe, z przeznaczeniem na odpoczynek.

 

Trasa przebiega w poprzek doliny „Baruther Urstromtal“ oraz regionu Dolnego Flaemingu (Niederer Fläming). Po drodze jest wiele możliwości zorganizowania sobie aktywnej formy wypoczynku. Dla przykładu: w Luckenwalde miłośnicy sportu znajdą tor „BMX-Trail” oraz park linowy „Fläming-Hochseilgarten”. W miejscowości Jüterbog znajduje się tor motokrosowy oraz „Skate-Arena“. Poza tym ciekawie jest zorganizować sobie wycieczkę drezyną na odcinku Zossen-Jüterbog. Na stronie internetowej www.brandenburgia-turystyka.pl znaleźć można wiele informacji na ten temat, również w języku polskim.

 

 Bez względu na to, czy jest to jednodniowa, weekendowa, czy też wielodniowa wycieczka na dwóch kółkach na terenie Brandenburgii, podróż taką można zaplanować. Na stronie internetowej: www.radeln-in-brandenburg.de wszyscy zainteresowani mogą się zapoznać z przebiegiem 13 tras rowerowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym oraz 16 tras o zasięgu regionalnym. Wszyscy, którzy poczują się zmęczeni, mogą skorzystać z obiektów noclegowych Bett & Bike, położonych wzdłuż szlaków rowerowych. Dla tych, którzy podróżują po Brandenburgii bez roweru, istnieje możliwość jego wypożyczenia. W Więcej informacji: www.brandenburgia-turystyka.pl www.radeln-in-brandenburg.de

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top