BISTARI – TRYPTYK HIMALAJSKI

Bistari po nepalsku znaczy powoli, tam w wysokich górach, przy niewielkiej ilości tlenu w powietrzu, wszystko robi się powoli, idzie się powoli, po to, żeby dojść. Bohater książki Baflow, to alter ego autora, człowieka zafascynowanego górami, turysty, wspinacza skałkowego, paralotniarza, taternika wreszcie himalaisty i marzyciela. Z zawodu między innymi aktora, dziennikarza i filmowca, osobowość niepokorną i może dlatego ciekawą, z pasją, która doprowadziła go w najwyższe góry i na krawędź życia.

 

Baflow, trzykrotnie wybrał się w Himalaje. Poznał ten daleki kraj od środka, mając za przewodnika rdzennego Nepalczyka, bramina. Odkrywał styl życia mieszkańców, zwiedzał świątynie, zdobywał swoje własne „szczyty”, otarł się o śmierć. Dopadały go też demony, które nie pozwalały mu spokojnie spać, ale doprowadziły go ostatecznie do oczyszczenia duszy. Z każdej podróży Baflow wracał przepełniony emocjami, które kazały mu wyruszać w kolejną podróż… Ta książka to poruszająca podróż w himalajski świat magii, demonów i tajemnic, metaforyczna opowieść o wędrowaniu nie tylko po nepalskich bezdrożach, w otoczeniu gigantycznych himalajskich ośmiotysięczników, lecz także o wędrówce w głąb siebie, do wspomnień, które ranią i które dają radość. Ta podróż to rozliczanie się z przeszłością i odwaga, by rozpocząć nowy rozdział w życiu.

Fragment książki:

Dopijali herbatę. Rozmowa przestała się kleić. Powoli szykowali się do snu, gdy nagle Baflow zapytał Przewodnika: – Mówiłeś na lotnisku, że to koniec tego niezwykłego miejsca, że to zmierzch Mustangu. Co miałeś na myśli? Spojrzeli na siebie. Cichy podniósł głowę. Żonka patrzyła ciekawie to na Baflowa, to na Przewodnika, który po chwili odezwał się do siedzących przy niskim stoliku: – Tak, to ostatnie chwile tej magicznej krainy – potwierdził. Wziął łyk zimnej już herbaty i dodał: – Niedawno odkryto tu rudę uranu, niedaleko stolicy Lo-Manthang, i ogromne złoża gazu w Muktinath. Już wielki sąsiad z północy idzie tu ze swoimi koparkami, ciężarówkami i tysiącami robotników.

O autorze: Sławomir Matczak – dziennikarz bez redakcji, aktor bez teatru i podróżnik. – Idę tam, gdzie chcę, jako wolny człowiek. Odkąd pamiętam zawsze otaczały mnie góry, fascynowały przestrzenie i koił zimny wiatr. Niepokój i ciekawość nęciły nowymi przygodami. Inwestowałem w życiowe zakręty i nigdy nie żałowałem tego, co było. Studiowałem aktorstwo, grałem w teatrze i wyleciałem z zawodu za politykę i uczciwość. Trafiłem do telewizji na wiele lat. Robiłem relacje reporterskie, kierowałem redakcją, szkoliłem młodych dziennikarzy, na koniec wyleciałem z pracy dyscyplinarnie, bo nie zgodziłem się na układ i absurd. Od lat wykładam, uczę dziennikarskiego fachu. Wykorzystuję szanse jakie daje mi los, tak jak wtedy, gdy usiadłem i zacząłem zbierać historie rozrzucone po życiorysie, aby napisać tę książkę.

BISTARI Tryptyk himalajski. Autor Sławomir Matczak. Wydawnictwo Novae Res 2021 Gdynia. str. 606, cena 46,99 zł. 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top