BIKE EXPO 2018: WEEKEND NA DWU KOŁACH

Na Stadionie Narodowym w Warszawie trwa druga edycja BIKE EXPO.

 

Dwudniowej, weekendowej (24-25 marca 2018 r.) imprezy będącej połączeniem targów, na których część wystawianych artykułów można na miejscu kupić, a nie tylko obejrzeć i ewentualnie zamówić, z wydarzeniami sportowymi oraz towarzyszącymi. A wszystko pod kątem „dwu kółek” – rowerów.

W programie jest premiera mobilnego muzeum 90 lat słynnego wyścigu kolarskiego Tour de Pologne, Narodowy Test Rowerowy z torem przeszkód MTB oraz pierwsze w historii amatorskie wyścigi kolarskie na nowym stadionie dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Organizatorem całości jest Walus Marketing Menagement wraz ze współpracującymi z nim firmami.

Premiera mobilnego, multimedialnego muzeum polskiego kolarstwa 90 LAT TOUR DE POLOGNE rozpoczęła się w sobotę konferencją prasową z udziałem m. in. Czesława Langa, Michała Kwiatkowskiego i Tomasza Marczyńskiego oraz przedstawicieli Ministerstwa Sportu. Po niej uroczyście przecięto wstęgi i na płycie stadionu otwarto muzeum dla zwiedzających.

Trzeba dodać, że jubileuszowy Roadshow zainaugurowany w Warszawie będzie powtarzany, także z wstępem wolnym, w różnych terminach, w dziesięciu innych miastach naszego kraju. Kolejno: w Krakowie (28-29.4.), Grudziądzu (5-6.5.), Zgorzelcu (26-27.6.), Legnicy (2-3.6.), Głogowie (23-24.6.), Chorzowie (30.6.-1.7.), Łodzi (25-26.8.), Wrocławiu (1-2.9.), Kaliszu (29-30.9.) i Szczecinie (6-7.10.).

Miejscem NARODOWEGO TESTU ROWEROWEGO jest zadaszona płyta stadionu Narodowego, na trzech torach: SZOSA, e-BIKE i MTB, a jego zwieńczeniem PUMPTRACK. Testy rowerów są dostępne dla wszystkich i całkowicie bezpłatnie. Obowiązkowe jest tylko posiadanie kasku rowerowego, a zaawansowanym rowerzystom przydadzą się na pewno buty spd.

NARODOWY WYŚCIG NIEPODLEGŁOŚCI dla uczczenia 100-lecia Niepodległości Polski to ściganie się różnych grup wiekowych z integracją pokoleniową, organizowany po raz pierwszy w historii na tym samym stadionie. Długość okrążenia toru kolarskiego wynosi ok. 300 m, zalecane są rowery szosowe, ale dopuszczane także inne, poza elektrycznymi.

Rejestrować można się na miejscu lub online na stronie Lang Team, a maksymalna ilość zawodników, to 1200 startujących w ciągu dwóch dni. Dyrektorem tych zawodów jest Czesław Lang. Organizowane równocześnie BIKE EXPO to wystawa rowerów oraz akcesoriów kolarskich, zajmująca 3800 m² stadionowego Biznes Klubu. Prezentują się na niej najlepsi polscy i zagraniczni producenci sprzętu.

Wybierać można spośród 120 marek, a na widowni posłuchać sportowców i specjalistów. Wybór prezentowanych „dwu kółek” jest ogromny. Przy czym można je dokładnie oglądać, uzyskiwać kompetentne informacje na ich temat od fachowców, a także „przymierzyć się” do siodełka i zapoznać z cenami. Od skromnych, z tego co zauważyłem, zaczynających się od niewiele ponad 1 tys. zł, aż po trochę szokujące „zwykłego śmiertelnika”.

Powyżej 20-tu, 30-tu, aż po najwyższą jaką zanotowałem – 49.900 zł. Rowery, od tych dla zawodowców, po wyczynowe, górskie, amatorskie, młodzieżowe i dziecięce dominują, a przynajmniej najbardziej zwracają uwagę. Ale bogata jest także ekspozycja i wybór akcesoriów kolarskich, rowerowych bagażników i koszyków, sakw, kasków, rękawic oraz odzieży, obuwia, bielizny, skarpet itp..

W stoiskach oferowane są zarówno wymienione już przedmioty, jak i różno rodne gadżety. Imprezę tę wykorzystali nasi sąsiedzi: Czesi, Niemcy i Ukraińcy, a także mieszkający też niedaleki Austriacy, aby zaprezentować swoje ścieżki i szlaki rowerowe, a przy okazji również inne atrakcje turystyczne swoich krajów i zachęcać do ich odwiedzania.

Podobnie dwa – przynajmniej one zwróciły moją uwagę – regiony Polski: Kraków oraz Mazury. Stoiska te cieszą się również sporym zainteresowaniem zwiedzających. Można w nich uzyskać zarówno informacje o wielu turystycznych miejscowościach, miejscach i obiektach, jak i otrzymać bezpłatne plany, mapki, informatory, foldery itp., w tym sporo w języku polskim.

Nie brakuje także organizatorów zawodów krajowych oraz przedstawicieli zagranicznych imprez rowerowych z informacjami na ich temat. 

Program imprez BIKE EXPO ekipo oraz jej towarzyszących jest bogaty. Trwa bez przerwy od 9.00 do 18.00 w sobotę i do 17.00 w niedzielę, z często nakładającymi się na siebie imprezami. Jest w nim także sporo spotkań z wybitnymi kolarzami oraz specjalistami mówiącymi na takie tematy jak: Czy na rowerze może być wygodnie? Jaki rower wybrać dla siebie?. Jak przygotować rower przed sezonem? Sportowy sposób ma życie. Optymalizacji czasu w triathlonie itp.

Osobny program dotyczy płyty stadionu, na której odbywają się szkółki kolarskie oraz jazdy amatorów. Podczas targów zapowiedziano także inne czołowe imprezy kolarskie w br. Maratony rowerowe Vienna Life LangTeam, które odbędą się w 6 miastach w maju, czerwcu i wrześniu. 75. Tour de Pologne (4-10. sierpnia) i Tour de Pologne amatorów – 10 sierpnia.

Więcej na ich temat znaleźć można na www.langteam.com.pl, zaś na temat BIKE EXPO 2018 na: www.bikeexpo.pl.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top