Kolejna pozycja wydawnicza Bezdroży w nowej, udanej serii trek&travel, poświęcona jest Ziemi Kłodzkiej. Ten region wcinający się, jak półwysep, w ziemie Republiki Czeskiej, stanowi fragment Sudetów i ma wielowiekową, ciekawą historię, mnóstwo pięknych, zabytkowych miejscowości, miejsc, pasm górskich i widoków oraz chyba nie do końca jeszcze wykorzystywanych możliwości turystycznych. Recenzowany przewodnik zapewne zachęci dodatkowo do jego odwiedzania i poznawania. Dodam, że od strony zachodniej przylega do niego czeski region Kladské Pomézi – Pogranicze Kłodzkie pełen wspaniałych miejsc w górach, uroczych, zabytkowych miasteczek i wartych poznania miejsc. Współpracujący z polską Ziemią Kłodzką we wspólnej promocji ich walorów. Co zresztą uwzględnione zostało w tym przewodniku, chociaż moim zdaniem zbyt skromnie. „Ziemia Kłodzka, czytam na tylnej stronie okładki, to kraina pełna różnorodnych atrakcji. W pamięci na długo zostaną zachwycające widoki ze Szczelińca i Śnieżnika oraz wędrówki po bajkowym labiryncie Błędnych Skał, fantazyjnym lesie Skalnych Grzybów w czeskich Skalnych Miastach w Adršpachu i Teplicach.
Ciekawe zabytki jak twierdza srebrnogórska, barokowa bazylika w Wambierzycach, kopalnia złota w Złotym Stoku i tajemniczy kompleks podziemi w Górach Sowich, przybliżą historię regionu. Siły zregenerować można w licznych uzdrowiskach.” Jeżeli chodzi o góry, to chyba nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w Sudetach jest ich aż 18 pasm plus dwie kotliny: Jeleniogórska i Kłodzka, z czego na Ziemi Kłodzkiej 7 i jedna kotlina. Przewodnik, zgodnie z koncepcją i układem tej ich serii, otwiera bogato ilustrowana prezentacja („Zdobądź i poznaj”) tego, co zdaniem autora zasługuje na szczególną uwagę, uwzględniająca 11 miejscowości, miejsc i obiektów rzeczywiście najciekawszych po stronie polskiej. Po której znajdują się dwie zasadnicze części przewodnika: trek i travel, a na końcu Informacje praktyczne i indeks. Trek prezentuje Ziemię Kłodzką w pigułce (najwyższe szczyty, znakowanie szlaków, infrastruktura turystyczna, służby ratunkowe, ochrona przyrody, parki narodowe i krajobrazowe) fizjologię, geologię, klimat i przyrodę tamtejszych gór. Zawiera również rady jak przygotować się do wycieczki w różnych porach roku, informuje o szlakach i schroniskach górskich, zagrożeniach i możliwościach otrzymania w górach pomocy. Po czym przedstawione są i opisane trasy trekkingowi. Łącznie 15 w 5 pasmach górskich oraz 7 tras dodatkowych między uzdrowiskami, miejscowościami, do wodospadów itp.
Prezentacja każdej trasy trekkingowej poprzedzona jest dokładnymi informacjami o niej, z przekrojami poziomymi, miejscami wartymi zatrzymania się, odległościami między nimi i długością całej trasy, czasem potrzebnym do jej pokonania itp. A następnie mapkami, opisami poszczególnych odcinków, miejsc, punktów widokowych z panoramami z nich i oznaczonymi nazwami widocznych szczytów oraz innymi atrakcjami. Ponadto informacjami o dojeździe i parkingach, noclegach i wyżywieniu na trasie lub w jej pobliżu. Natomiast w części travel znajduje się dosyć obszerna informacja o tym regionie, jego historii, mieszkańcach i dziedzictwie kulturowym, miastach uzdrowiskowych, architekturze ludowej oraz propozycje dla aktywnych. Przede wszystkim jazd na rowerach i wspinaczki, a w zimie na nartach. W Atrakcjach Ziemi Kłodzkiej uwzględniono 40 miejscowości, miejsc i obiektów, z czego 5 w Czechach. Rzeczywiście tam najciekawszych, ale warto było dodać do nich przynajmniej jeszcze kilka, że wspomnę zwłaszcza o miejscowościach Česká Skálice i Trutnov.
Informacje na temat ich dziejów oraz atrakcji, bogato ilustrowane (w sumie w przewodniku jest blisko 180 zdjęć), są dosyć dokładne. W przypadku muzeów i podobnych obiektów z ich nazwami, adresami, także stronami www, nr telefonów, dniami i godzinami otwarcia oraz cenami biletów. Ponadto placówkami IT, dojeździe, zakwaterowaniu i wyżywieniu. Tekst dodatkowo wzbogacają włamane weń informacje i ciekawostki w ramkach, niestety nie skatalogowane. M.in. „Arnoszt z Pardubic”. „Powódź Tysiąclecia”. „Święty Jan Nepomucen”. „Polanickie wody mineralne”. „Uzdrowisko dla sław” (Duszniki-Zdrój”. „Czeski zakątek na Ziemi Kłodzkiej” i inne. Natomiast w części trek: „Legenda o Błędnych Skałach”, „Legenda o Szczelińcu Wielkim”, „Jak powstają skalne grzyby”, „Niewyjaśniona zbrodnia”, „Pierwsza ofiara Wielkiej Wojny” i wiele innych. Na końcu przewodnika znajdują się bardzo zwięzłe Informacje praktyczne oraz Indeks. Podsumowując: kolejny przewodnik wart polecenia.
ZIEMIA KŁODZKA. Przewodnik Bezdroży z serii trak&travel. Autor: Marcin Winkiel. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2021, str. 319, cena 49,90 zł. ISBN 978-83-283-7388-4