BEZDROŻA: LIZBONA – TRAVELBOOK – WYD. III

Portugalia należy do popularnych kierunków wyjazdów polskich turystów. Szczególnie w ostatnich latach, dzięki dobrym połączeniom lotniczym zarówno liniami regularnymi, jak i tanimi oraz czarterami. Amatorów wypoczynku nad morzem przyciągają przede wszystkim nad atlantyckie plaże Algarve na południu kraju. Natomiast turystów ceniących zabytki, historię, kulturę i kuchnię, zarówno stołeczna Lizbona, jak i sławne miasta oraz klasztory na północ od niej. Wraz z rosnącym ruchem turystycznym, ukazuje się coraz więcej przewodników różnych autorów i wydawnictw poświęconych zarówno całej Portugalii i jej atrakcjom, jak tylko stolicy wraz z okolicami. Jednym z najnowszych, który mogę polecić, gdyż oceniam go jako bardzo dobry i przydatny zarówno w okresie przygotowań do podróży do tego kraju, jak i w trakcie jego zwiedzania, jest „Lizbona” Bezdroży wydana już w III wydaniu w serii travelbooków. Poza ogromną dawką informacji, zawiera on również ponad 150 zdjęć, 9 planów i mapek, 3 obszerniejsze, 2-4 stronicowe wkładki: „Tramwaj nr 28”, „Najciekawsze wydarzenia w Lizbonie” i „Portugalskie wina”, a także 36 krótszych informacji i ciekawostek w ramkach włamanych w tekst. Zgodnie z koncepcją tej serii, przewodnik zaczyna się od prezentacji najważniejszych atrakcji stolicy i jej okolic. Przy czym, na ile znam to miasto, wybranych chyba optymalnie.

 

Chociaż do 4 „Najważniejszych zabytków” dodałbym jeszcze zamek św. Jerzego. Autor sugeruje również 5 „Miejsc, które trzeba zobaczyć, z czego 2 – przylądek Cabo da Roca, najdalej na zachód wysunięty punkt kontynentu europejskiego i miasto – ogród Sintra, w okolicy. Ponadto 6 przeżyć, „Tego trzeba doświadczyć” i 4 „Atrakcje dla dzieci”. W obu rozdziałach wstępnych: Informacje praktyczne z A-Z oraz Informacje krajoznawcze z ABC, znajdują się chyba wszystkie niezbędne turyście, jak również sporo innych przydatnych. M.in. ostrzeżenie przed kieszonkowcami, którzy stanowią tam praktycznie jedyne zagrożenie. Trochę inaczej, niż w innych przewodnikach, rozwiązano kwestię informacji o noclegach i wyżywieniu. O tych pierwszych, dosyć tam drogich, najpierw krótko, bez szczegółów, przeczytać można ogólnie, a trochę konkretów znaleźć można w osobnej ramce. Natomiast informacje o wyżywieniu, z nazwami sugerowanych lokali, ich adresami i innymi danymi, również przykładowymi cenami, umieszczono w ramkach na końcu omawiania poszczególnych dzielnic miasta.

Co uważam za rozwiązanie sensowne. Informacje krajoznawcze i ABC zawierają krótkie omówienie i prezentację tamtejszej historii, gospodarki i społeczeństwa – w tym obyczajów. A także kultury i sztuki, ograniczonej do architektury, muzyki i tańca fado oraz ceramicznych płytek azulejos. Z pominięciem jednak sztuki i wymienieniem chociażby jednego muzeum czy galerii. Dosyć obszernie przedstawione są atrakcje tamtejszej kuchni. Podstawowa i najobszerniejsza część przewodnika: „Zwiedzanie”, podzielona została na 6 regionów miasta i dzielnice najciekawsze z turystycznego punktu widzenia i najchętniej odwiedzane. I okolice stolicy: Sintra, Cascais, Estoril (z nie wymienionym w ich spisie Cabo da Roca), Queluz, Almada i Serra da Arrábida. W trakcie „oprowadzania” czytelnika – turysty po poszczególnych dzielnicach, dosyć obszernie, chyba z wszystkim najważniejszymi informacjami.

Także wyróżnionymi czerwonym kolorem nazwami, adresami, dniami i godzinami otwarcia oraz cenami biletów, omawiane są poszczególne zabytki, ciekawe miejsca i inne atrakcje. Każdy z tych regionów stolicy zawiera jego plan. Znacznie mniej uwagi i miejsca przewodnik poświęca miejscowościom w okolicach Lizbony. Tylko po 2, wyjątkowo 3 strony, na których są również zdjęcia i informacje w ramkach o dojeździe, lokalnej informacji turystycznej i ciekawostkach. Są jednak o nich i tamtejszych atrakcjach przynajmniej podstawowe informacje. Na końcu przewodnika jest krótki słowniczek i podstawowe zwroty polsko – portugalskie oraz stosunkowo obszerny, jak na serię travelbooków, indeks z hasłami i odnośnikami na odpowiednie strony, do poszczególnych lizbońskich kościołów, klasztorów, muzeów, pałaców, pomników, teatrów oraz innych obiektów i atrakcji.

LIZBONA. Przewodnik Bezdroży z serii travelbooków. Autor: Krzysztof Gierak i materiały z archiwum wydawnictwa. Wydawnictwo Helion, wyd. III, Gliwice, 2019, str. 199, cena 26,90 zł. ISBN 978-83-283-6435-6

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top