BEZDROŻA: KOPENHAGA I MALMŐ

Równocześnie z przewodnikiem po Danii wydanym przez Bezdroża w serii travelbooków, który niedawno recenzowałem, ukazał się w niej, częściowo pokrywający się tematycznie, chociaż napisany przez innego autora, przewodnik po Kopenhadze i położonym blisko duńskiej stolicy, po drugiej stronie cieśniny Sund, szwedzkim zabytkowym mieście portowym Malmő i jego okolicach. Tym czytelnikom i turystom, którzy w Danii zamierzają wybrać się tylko do Kopenhagi i w jej okolice, dostarcza on bardziej szczegółowe informacje o tamtejszych zabytkach, ciekawych miejscach i atrakcjach. Zawiera też, to w tej serii przewodników raczej rzadkość, dobry indeks. Zwłaszcza obszerny – 4,5 strony tekstów – obiektów w duńskiej stolicy. Ponadto blisko 140 kolorowych zdjęć, 8 planów i mapek, 4, przeważnie dwustronicowe, wkładki monotematyczne i ponad 30 krótszych informacji i ciekawostek w ramkach. Zgodnie z koncepcją tej serii travelbookow, autor na wstępie prezentuje najważniejsze atrakcje Kopenhagi, wschodniej Zelandii i zachodniej Skanii. Po 4: Najpiękniejsze rezydencje i zamki, Najważniejsze muzea, Miejsca z klimatem i Najważniejsze świątynie. A także 8 różnego rodzaju Atrakcje dla najmłodszych.

W dwu rozdziałach wstępnych: Informacje praktyczne i Informacje krajoznawcze, znajduje się, rzecz zrozumiała, trochę powtórzeń tych, które znalazły się w travelbooku „Dania”. Ale obok np. uwagi, że mieszkańcy kopenhaskiej dzielnicy Christiania nie życzą sobie fotografowania ani ludzi, ani budynków, znajduje się, być może ważna dla niektórych turystów, informacja o trochę skomplikowanym, zwłaszcza w porównaniu z polskim, systemem sprzedaży alkoholu w Szwecji. Informacje krajoznawcze, to przede wszystkim ABC obejmujące historię duńskiej stolicy od 1167 r., oraz zarys dziejów kraju w postaci kalendarium w ramkach, od 12.500 (!) roku p.n.e. do lutego 2018 r. A także informacje o tamtejszym Społeczeństwie (ludzie i religia), Kulturze i sztuce (architektura, rzeźba, malarstwo, film) i Kuchni.

Część ściśle przewodnikowa, to obszerna prezentacja Kopenhagi, z jej planem na 3 stronach w tekście oraz centrum na wewnętrznych stronach tylnej okładki. W podziale miasta na jego części: Wyspa Slotsholmen, Wokół placu Ratuszowego, Strøget, Konsens Nythorv i Nyhavn, Wokół Amalienborgha, Wokół Kastellet, Dzielnica muzealna, Christianshavn i Christiania, Frederiksberg oraz Nørrebro Østerbro. A w ich ramach oprowadzanie turysty po poszczególnych ulicach i placach, zabytkach, obiektach i atrakcjach. Z informacjami o ich adresach, stronach www, dniach i godzinach otwarcia, cenach biletów i ew. ulgach lub darmowych wstępach. A także, w ramkach, Informacjami praktycznymi:

Informacja Turystyczna, noclegi, wyżywienie z wybranymi obiektami i ich charakterystyką oraz przykładowymi cenami. Następnie podobnie Duńska strona cieśniny Sund – z kilkoma najważniejszymi miejscowościami i miejscami: Helsingør, Hillerød i Roskilde. Oraz, po jej wschodniej stronie, Szwedzka strona cieśniny Sund, z uwzględnieniem nie tylko Malmő, ale również Lund, Landskrony i Helsingborgu. Na końcu przewodnika są krótkie słowniczki i mini rozmówki polsko – duńskie i polsko – szwedzkie. A także wspomniany Indeks. Cztery duże wkładki poświecone zostały w Kopenhadze historii „Od zamku Absalona do trzeciego Christiansborga” oraz „Przypadkom kopenhaskiej syrenki” W części duńskiej również „Historii budowy zamku Kronborg” i „Nadbałtyckim klifom”

. Natomiast wśród ponad 30-tu informacji w ramkach znajdują się takie tematy jak m.in.: „Kopenhaska Karta Miejska”. „Dni świąteczne w Szwecji” ( i w Danii). „Kopenhaska wypożyczalnia rowerów”. „Chrystianowie i Fryderykowie”. „Zabytki UNESCO nad Sundem”. „Christiansborg – zwiedzanie”. „Thorvaldsen w Warszawie”. „Duński Teatr Królewski”. „Apostoł Północy: (św. Ansgar). „Jak powstała Zelandia”? „Sześć muzeów – jeden bilet”. „Śpiący rycerz” (Hrabia Ogier Duński). „Kamienne świadectwa” (kamienie runiczne z Jeling). „Najstarszy kościół Szwecji” (w Dalby). W sumie więc mnóstwo zarówno ważnych dla turysty informacji wzbogaconych o zdjęcia wielu opisywanych zabytków oraz miejsc, jak i trochę ciekawostek wzbogacających ten przewodnik.

KOPENHAGA I MALMŐ. Przewodnik Bezdroży z serii travelbooków. Autor: Andrzej Kłopotowski. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2018, str. 200, cena 26,90 zł. ISBN 978-83-283-4000-8

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top