Ilustrowany przewodnik weekendowy Bezdroży z serii Ucieczki z miasta proponuje mieszkańcom Górnego Śląska 50 celów i tras wycieczek. Z tego 23 krótkich, tylko na kilka godzin, 21 jednodniowych i 8 weekendowych. Ponadto zawiera cztery inne propozycje: „Szlaki i szlaczki” – Zabytków techniki, Architektury drewnianej, Orlich gniazd i warowni jurajskich oraz kulinarny Śląskie smaki. Nazwy uwzględnionych w tym przewodniku miejscowości, miejsc i innych celów wycieczek zaznaczone zostały na różnych tłach, na fragmencie mapy Polski umieszczonym na wewnętrznych stronach tylnej okładk. Zielonym dla wycieczek krótkich, pomarańczowym jednodniowych i wiśniowym weekendowych. Powtórzone są one na rysunkach otwierających poświęcone im rozdziały, już z numerami stron, na których zostały opisane, na jednolitym, pomarańczowym tłe. Posługiwanie się tym przewodnikiem zawierającym nieco ponad 100 kolorowych zdjęć i mnóstwo rysunków w stylu dziecięcym, ułatwiają schematy w spisie treści w podziale na długość trwania poszczególnych wycieczek, także z numerami stron, które ich dotyczą.
Autor, którego wydawnictwo przedstawia jako z zawodu opowiadacza, we wstępach do tych części uzasadnia, czym kierował się proponując te, a nie inne cele wycieczek, ich trasy oraz miejsca docelowe lub sugerowane do poznania. W przypadku najkrótszych m.in. „Nie wyjeżdżając poza granice miasta (Katowic), możemy odwiedzić malowniczy zakątek, jakim jest Starganiec (czyli niegdysiejsza plaża nudystów), albo Lasy Panewickie. Możemy wybrać się na zapierające dech w piersiach „polskie Malediwy” (Park Gródek w Jaworznie) lub sprawić frajdę naszym dzieciom i odwiedzić Ochaby, gdzie czeka na nas wspaniała stadnina koni i park rozrywki. Warto również powspominać piękną księżnę Daisy, odwiedzając jej pałac w Pszczynie albo jej ulubiony pałacyk myśliwski w Promnicach. Kilka godzin, które mamy do zagospodarowania, aby eksplorować okolice górnośląskich miast, w zupełności wystarczy, aby swoje tajemnice odkryły przed nami niezwykłe ostoje przyrody, takie jak Łężczok, Dolina Żabnika, czy tzw. Pojezierze Palowickie. Świetnym pomysłem jest też wypad w góry, gdzie możemy zobaczyć nawiedzoną skałę (w Wilkowicach) albo rozłożyć się leniwie na jednej z polan podczas wyprawy na Czupel”. W podobny sposób autor uzasadnia wybór celów wycieczek jednodniowych i weekendowych, podkreślając, że może on być oczywiście inny. Są bowiem miejsca dobrze znane, popularne, których przedstawiać i do udawania się w które zachęcać nie trzeba.
Prezentacja wybranych i sugerowanych jako cel wycieczek miejsc, jest zgodna z przyjętym schematem tej serii przewodników. Krótka, ale rzeczowa, z podstawowymi informacjami, także praktycznymi, o dojeździe, noclegach i wyżywieniu. Zawierająca również sporo ciekawostek. Wybór wycieczek jest rzeczywiście ogromny. W przypadku kilkugodzinnych, od Kalet, Siewierza i Świerklańca na północy regionu, po Cygański Las i Kozią Górę, Wilkowice i Magurkę czy Trzy Kopce Wiślańskie na południu. Lub od Łężczoka czy Kanału Gliwickiego lub Pojezierza Palowickiego na zachodzie, po Park Gródek w Jaworznie i Dolinę Żabnika na wschodzie. W przypadku wyjazdów weekendowych ich cele są bardziej odległe. Przede wszystkim w Jurę krakowsko – częstochowską – Olsztyn i Sokole Góry, Szlakiem Orlich Gniazd czy Ogrodzieniec, Smoleń i Pilica, po Żywiec i Jezioro Żywieckie oraz Ustroń i Wisłę. Sugerowane programy uwzględniają różne zainteresowania turystów, także wybierających się z dziećmi. W sumie więc ten przewodnik, „wycieczkowiec”, jak nazywa go autor, może pomóc w ciekawym i zdrowym zagospodarowaniu wolnego czasu mieszkańców górnośląskich miast i ich rodzin. Wybór, i znalezienie o nich informacji, celów wycieczek, w zależności od czasu, jakim się dysponuje, zainteresowań oraz środków, poza wspomnianymi planami i mapkami ułatwia też dosyć obszerny Indeks umieszczony na końcu przewodnika.
GÓRNY ŚLĄSK – UCIECZKI Z MIASTA. Ilustrowany przewodnik weekendowy Bezdroży. Autor: Mateusz Świstak. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2021, str. 256, cena 54,90 zł. ISBN 978-83-283-7350-1