BEZDROŻA: DUBLIN

Irlandia od co najmniej kilku lat budzi u nas zainteresowanie zarówno jako miejsce pracy, a nawet przenoszenia się na tę Zieloną Wyspę, jak jest nazywana, na stałe, jak i kierunek wyjazdów turystycznych. Często łączonych z odwiedzaniem mieszkających tam krewnych i znajomych.

Zarówno jednym, jak i drugim, w poznawaniu stolicy kraju, Dublina oraz jego atrakcji pomóc może przewodnik Bezdroży po tym mieście, wydany w serii travelbook.

Poza licznymi informacjami zamieszczonymi w nim zgodnie z jej koncepcją, czytelnik – turysta znajduje w tym przewodniku także 8 planów i map oraz 25 ważnych lub ciekawostkowych informacji w ramkach włamanych w tekst.

Ponadto blisko 160 kolorowych zdjęć, chociaż, niestety, nie wszystkie są opisane. Rozdziały wstępne: Informacje praktyczne i krajoznawcze poprzedza krótka część „Atrakcje Dublina”, w której autor sugeruje co w tym mieście i jego okolicach szczególnie warto zobaczyć lub przeżyć.

Jeżeli chodzi o to ostatnie, jego zdaniem jest co najmniej sześć takich przeżyć i wymienia oraz opisuje je.

Przede wszystkim udział w obchodach Dnia św. Patryka, poznanie historii Irlandii i Dublina, zwłaszcza zaś czasów Wikingów oraz spróbowania whiskey i piwa Guinnessa w ich oryginalnych wytwórniach. Ponadto zwiedzenie dawnego więzienia Kilmainhan Gaol, odwiedzenie Temple Baru oraz odbycie spaceru po nabrzeżu rzeki Liffey. Miłośnikom starej architektury i historii autor proponuje poznanie przede wszystkim pięciu zabytkowych budowli, w tym trzech kościołów, zamku i Trinity College.

Zaś amatorom przyrody i cudów natury, również pięciu miejsc w mieście i w jego okolicach. Rozdział „Informacje praktyczne”, to rady i sugestie kiedy wybrać się do Dublina, jak tam dotrzeć i poruszać się na miejscu, gdzie nocować i co oraz gdzie jeść. Plus Informator A-Z z najważniejszymi informacjami „w pigułce” w układzie alfabetycznym.

Rozdział „Informacje krajoznawcze” zawiera to, co powinien. A więc Krajoznawcze ABC z informacjami o położeniu kraju, jego klimacie, florze i faunie, geologii, historii – z kalendarzem historycznym – zarówno Irlandii jak i jej stolicy. Ponadto o tamtejszym społeczeństwie, kulturze i sztuce oraz sporcie, świętach i festiwalach, a także kuchni.

W podstawowej części przewodnika: „Zwiedzanie Dublina” autor proponuje je – i oprowadza czytelnika, zwracając uwagę na najważniejsze zabytki, obiekty – w tym muzea oraz inne ciekawe miejsca, z informacjami o godzinach otwarcia, cenami biletów itp., w podziale miasta na 9 części. Od dzielnicy średniowiecznej, poprzez różne charakterystyczne regiony, po dzielnicę portową i centrum finansowe.

Tym, którzy mając więcej czasu zechcą zobaczyć także jeszcze coś poza stolicą, sugeruje w rozdziale „Zwiedzanie okolic Dublina” dokąd, z informacjami o wybranych miejscowościach i miejscach – i w jaki sposób – wybrać się, w którymś z kierunków na cztery strony świata: południe, zachód, południe oraz północny zachód. Ponadto zaś szlaki górskie w pobliżu miasta.

Na końcu przewodnika znajduje się, też tradycyjnie, zwięzły Indeks, legenda z opisem symboli i znaków użytych na mapach oraz planach, a także krótka informacja o autorze. Poręczny format oraz staranna szata edytorska powinny wzbudzić zainteresowanie tym przewodnikiem turystów wybierających się do Irlandii i jej stolicy.

 

DUBLIN. Przewodnik Bezdroży z serii travelbook. Autor: Piotr Thier. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2016, str. 184, cena 24,90 zł. ISBN 978-83-283-2251-6

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top