BEZDROŻA: CYPR – TRAVELBOOK

Cypr, a przede wszystkim Republika Cypryjska zajmująca południową część tej śródziemnomorskiej wyspy, gdyż na jej północy znajduje się zajęta od 1974 r. przez wojska tureckie tak zwana Turecka Republika Cypru Północnego nie uznawana przez nikogo poza Turcją, należy do popularnych kierunków wyjazdowych polskich turystów. Im zaś, jak wiadomo, przeważnie nie wystarcza tylko wypoczynek na plażach i morskie kąpiele, lecz chcą coś przy okazji także zobaczyć i poznać. A z liczącej ponad jedenaście tysiącleci (!!!) przeszłości legendarnej Wyspy Afrodyty zachowało się sporo godnych uwagi zabytków i obiektów. Zainteresowanie odwiedzających ją cudzoziemców budzą też piękne krajobrazy, przyroda, obyczaje, kultura i kuchnia. Ich poznawanie ułatwiają przewodniki. Właśnie ukazało się drugie, uzupełnione i zaktualizowane popularnego „travelbooka” Bezdroży, przybliżającego czytelnikom – turystom dzieje, współczesność i najważniejsze atrakcje Cypru. Ładnie wydany w poręcznym formacie, z ponad 150-ma kolorowymi zdjęciami i lustracjami, 8-ma mapkami i planami miast, mnóstwem przydatnych informacji oraz ciekawostek, a także mini słowniczkami polsko – greckim i polsko – tureckim, zasługuje na kupienie i zabranie ze sobą także przez tych, którzy wybierając się na tę wyspę nastawiają się przede wszystkim na wypoczynek.

 

Trzy części ogólne: Informacje praktyczne na temat przygotowania się do podróży, odbycia jej różnymi środkami transportu oraz warunków pobytu na miejscu – od poruszania się lokalnymi środkami transportu, noclegów i wyżywienia – po sugerowane zakupy i pamiątki oraz możliwości wypoczynku aktywnego; Informator A-Z i Informacje krajoznawcze, obejmują całą wyspę. Natomiast krótka historia, sugestie co szczególnie warto zobaczyć oraz prezentacja najbardziej polecanych miast i miejscowości wraz ze znajdującymi się w nich atrakcjami turystycznymi, podzielone są na obszar Republiki Cypryjskiej oraz Tureckiej Republiki Cypru Północnego.

Ze znaczącą przewagą – ponad 80 stron tekstów – pierwszej z nich oraz podstawowymi informacjami – 33 strony – o części tureckiej. Z podkreśleniem, że podróżowania do tej drugiej nie poleca nasze MSZ, a „wjazd i wyjazd z Cypru przez porty morskie i lotnicze w części zajętej przez Turcję jest źle widziany przez władze Republiki Cypryjskiej”. W odróżnieniu od niej, na północną część wyspy nie ma zresztą bezpośrednich połączeń z Polski, a nieliczne lot czarterowe muszą odbywać się z międzylądowaniami w którymś z portów lotniczych Turcji. Przez nią oczywiście odbywają się również ew. podróże morskie promami czy statkami, bo z żadnego innego kraju nie pływają one na tę część wyspy.

Zgodnie z koncepcją tej serii przewodników, także „Cypr” zaczyna się od sugestii, które tamtejsze atrakcje zobaczyć trzeba przede wszystkim. W Republice Cypryjskiej są to: skarby Muzeum Cypru w Nikozji, kościółki z freskami (Lista UNESCO) w masywie górskim Troodos oraz mozaiki w Pafos. Natomiast na w północnej, tureckiej części wyspy średniowieczny zamek St. Hilarion, twierdza w Kirenii i ruiny starogreckiego Salamis. Wybór ich nie budzi zastrzeżeń, chociaż bardzo ciekawych obiektów i miejsc, zwłaszcza w części greckiej, jest na Cyprze oczywiście o wiele więcej. Za trochę dyskusyjną uważam natomiast listę atrakcji polecanych przez autora jako „Przeżycie, które musi stać się udziałem każdego turysty na Cyprze”.

Uwzględnia ona bowiem na całej wyspie tylko degustację sera halloumi i obserwację ptaków. Natomiast w RC nurkowanie do wraku drobnicowca „Zenobia”, festiwal wina w Limassol oraz wizytę w malowniczych wioskach rejonu Troodos. Natomiast w TRCP opalanie się na plażach przylądka Karpas, skosztowanie cypryjskich słodkości w Fmagauście i spacer w tym mieście wśród resztek świątyń chrześcijańskich. Sporo ważnych i przydatnych informacji dotyczy przepisów celnych i paszportowych, ewentualnego leczenia się i jego kosztów, z radą, aby niezależnie od zabrania ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązującej tylko w greckiej części wyspy, wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Istotne są również informacje dotyczące podróżowania po obu częściach wyspy, noclegów, wyżywienia, muzeów, kultury i sztuki, świąt i festiwali, kuchni itp. W częściach czysto przewodnikowych autor omawia i prezentuje w Republice Cypryjskiej miasta: Nikozję, Larnakę, Limassol, Pafos oraz Rejon Troodos, a także ich okolice. Z danymi historycznymi, licznymi faktami i sugestiami na co zwracać szczególną uwagę. M.in. z informacjami co znajduje się w poszczególnych salach najważniejszych muzeów. Na końcu części poświęconych poszczególnym miejscowościom znajdują się, w wydzielonych ramkach, informacje turystyczne dotyczące dojazdu do nich, noclegów i wyżywienia z polecanymi środkami komunikacji, hotelami, restauracjami.

W przypadku północnej części wyspy prezentacja ta dotyczy tylko Kirenii i Famagusty oraz ich okolic. Treść przewodnika wzbogaca 25 krótkich informacji w ramkach o charakterze często ciekawostkowym. Ponadto trzy obszerniejsze wkładki. „Cypryjskie alkohole” ograniczone głównie do win oraz mocnego alkoholu zivania, destylowanego z wytłoków winogron tak jak włoska grappa czy gruzińska czacza. Z pominięciem, nie bardzo wiadomo dlaczego, miejscowego piwa oraz zupełnie niezłej, a przy tym niedrogiej, cypryjskiej brandy. Pozostałe dwie z tych wkładek poświęcone są Ryszardowi Lwie Serce oraz kościołom z malowidłami. Zamieszczony na końcu Indeks ułatwia szybkie znalezienie tego, co jest w danym momencie potrzebne. Chociaż byłby bardziej czytelny, gdyby wyraźniej zaznaczono, w której części wyspy znajduje się konkretna miejscowość, zabytek czy inna atrakcja.

CYPR. Travelbook Bezdroży. Autor: Peter Zralek. Wydawnictwo Helion, wyd. II, Gliwice 2017, str. 192, cena 24,90 zł. ISBN 978-83-283-3095-5

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top