BEZDROŻA: ALPY ZACHODNIE – SZWAJCARIA

Wydawnictwo Bezdroża kontynuuje publikowanie przewodników górskich dla wytrawnych alpinistów oraz amatorów wspinaczki sportowej. Ukazują się one w dwu, bardzo podobnych graficznie i wydawniczo seriach: „Ferraty”, czyli trasy wysokogórskie ze stalowymi łańcuchami i klamrami w niebezpiecznych miejscach oraz „W skale i lodzie”, poświęconych trudnym i bardzo trudnym wejściom w takich właśnie górach. W tej drugiej ukazały się już „Alpy Wschodnie”, „Alpy Zachodnie”, „Masyw Mont Blanc” i „Alpy Zachodnie – Szwajcaria”. Omawiamy je w miarę otrzymywania egzemplarzy recenzyjnych. Autorami obszernego tomu poświęconego tym ostatnim górom jest czterech wytrawnych wspinaczy, którzy, co podkreślają w przedmowie, opisują tylko te trasy, które sami przeszli. Zwracają też uwagę na szybkie zmiany zachodzące w Alpach w związku z ocieplaniem się klimatu i topnieniem lodowców. O tym, jak sytuacja jest pod tym względem poważna, świadczy też postawione przez nich pytanie: „Czy na wszystkich drogach wysokogórskich staniemy w niedalekiej przyszłości przed zero – jedynkowym wyborem: wspinaczka sportowa czy turystyczna wędrówka?” W przewodniku uwzględniono 90 szczytów i prowadzących na nie dróg oraz przełęczy, głównie przez lodowce. A więc daleko nie wszystkie możliwe w tamtych rejonach, ale zdaniem autorów szczególnie ciekawe i warte wysiłku wkładanego w ich pokonywanie.

We Wprowadzeniu piszą o niebezpieczeństwach czyhających na tych trasach na wspinaczy, informują o potrzebnych czasach przejść poszczególnych w górę i w dół, różnicach poziomów, wymogach, które należy spełnić, aby móc zdecydować się na konkretną wyprawę. Radzą kiedy najlepiej się na nią wybrać, jaki – dosyć szczegółowo – trzeba posiadać sprzęt i mapy, jak zachowywać się w sytuacjach awaryjnych oraz jakimi symbolami oznaczone są w przewodniku opisywane drogi. Opisy każdej uwzględnionej poprzedza nazwa szczytu lub wejścia nań i niezbędny na to czas, wysokość, informacje o infrastrukturze (miejscowości w dolinie, miejsce startu, baza wypadowa), o samej górze, mapach itp.

A następnie opis drogi, z jej przekrojem, wejściem w górę i zejściem w dół oraz mapki okolic. Z reguły po 5 stron tekstu, rysunków i zdjęć na każdą drogę. Zdjęcia, dodam, a jest ich w tym przewodniku ponad 270, stanowią dodatkowo jego mocną stronę. Uwzględniono w nim trasy, szczyty i przełęcze położone w 5 pasmach Alp Zachodnich w Szwajcarii: 30 w Berneńskich, 55 w Pennińskich, 2 Glarneńskich i po 1 w Ureńskich i Adula. Jest to więc ważny przewodnik, ale, trzeba podkreślić jeszcze raz, nie dla turystów górskich, lecz wytrawnych wspinaczy, lub ludzi, którzy mają predyspozycje fizyczne i psychiczne aby nimi zostać.

ALPY ZACHODNIE. SZWAJCARIA. 90 SKALNO-LODOWYCH DRÓG WSPINACZKOWYCH OD TÖDI PO GRAND COMBIN. Autorzy: Wolfgang Pusch, Edwin Schmitt, Ralf Gantzhorn, Michael Waeber. Tłumaczenie z niemieckiego Piotr Wawrowski. Przewodnik Bezdroży z serii „W skale i lodzie”. Wyd. I, Helion, Gliwice 2022, str. 460, cena 139 zł. ISBN 978-83-283-6983-2

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top