BEZDROŻA: ALICANTE I COSTA BLANCA – TRAVELBOOK

Leżące na południowy zachód od Walencji hiszpańskie, śródziemnomorskie Białe Wybrzeże – Costa Blanca, z głównym miastem Alicante, jest popularnym miejscem wypoczynku polskich turystów. Potwierdza to również fakt, że wydany po nim przewodnik Bezdroży w serii travelbooków, ukazał się już w trzecim wydaniu. Poza drobną aktualizacją praktycznie niezmieniony. Jego mocną stroną, poza mnóstwem istotnych, chociaż dosyć zwięzłych informacji, jest mnóstwo – prawie 190 zdjęć różnego formatu, 15 planów i mapek, 7 dużych, 2-4 stronicowych wkładek monotematycznych ora 45 krótszych informacji i ciekawostek w ramkach włamanych w tekst. A także stosunkowo obszerny mini słowniczek polsko – hiszpański z podstawowymi zwrotami oraz słowami. Autorka, zgodnie z koncepcją tej serii przewodników, na wstępie przedstawia 10 najważniejszych, jej zdaniem, które podzielam, tamtejszych atrakcji różnego rodzaju. Od ciekawych miast i miejsc, gajów palmowych, wybrzeży, po możliwości uprawiania turystyki aktywnej i miejscową czekoladę oraz inne lokalne przysmaki.

Rozdziały wstępne: Informacje praktyczne z A-Z i Informacje krajoznawcze z ABC zawierają chyba wszystko, co powinien wiedzieć polski turysta, lub może być dla niego przydatne w podróży oraz na miejscu. W tym na temat dojazdu, transportu lokalnego, noclegów, wyżywienia, pamiątek i zakupów. Jak również lokalnych świąt z ich kalendarzem oraz kalendarium historycznym od 9000-8000 r. p.n.e. – do roku 1982, w którym powstała autonomiczna Wspólnota Walencji z dwoma urzędowymi językami: kastylijskim i walenckim. A region Alicante i Costa Blanca wchodzą w jej skład. Ponadto informacjami o kuchni i produktach lokalnych, fiestach i tradycyjnych świętach z ich kalendarium, itp. Część przewodnikowa podzielona została na dwa miasta: Alicante i Elche oraz dwie części Costa Blanca położone na północ i południe od Alicante. W nich zaś dokładniejszą prezentacją ciekawych miejsc, zabytków, obiektów itp.

Z dniami i godzinami ich otwarcia oraz cenami biletów, o ile takie obowiązują. Przy czym, podobnie jak w innych tomikach tej serii, wyróżnionymi czerwonym drukiem, co ułatwia ich odszukiwanie. Na końcu każdej z tych części znajdują się, wyodrębnione, informacje praktyczne. O placówkach informacji turystycznej, lokalnej kuchni, noclegach, wyżywieniu, zakupach i rozrywkach – z przykładowymi nazwami oraz adresami. Mnóstwo dodatkowych informacji i ciekawostek znaleźć można również we wspomnianych wkładkach oraz ramkach. Jest to więc przewodnik praktyczny, wygodnego kieszonkowego formatu i objętości, który warto zabrać ze sobą nawet wówczas, gdy głównym celem wyjazdu w ten region Hiszpanii jest wypoczynek nad morzem. Bo dobrze jest także wiedzieć, co można zobaczyć przy okazji, które z zabytków, muzeów czy restauracji odwiedzić, jakich potraw i przysmaków skosztować itp.

ALICANTE I COSTA BLANCA. Przewodnik Bezdroży z serii travelbooków. Autorka: Dominika Zaręba. Wydawnictwo Helion, wyd. III, Gliwice 2019, str. 208, cena 27,90 zł. ISBN 978-83-283-6367-3

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top