BALTIC SAIL GDAŃSK 2013

Już za tydzień na wodach Motławy i Zatoki Gdańskiej rozpocznie się siedemnasty Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk. W tym roku będzie to prawdziwy Festiwal Morski, łączący rejsy rekreacyjne na pokładach żaglowców, kulturę morską, zmagania sportowców oraz widowiskowe rekonstrukcje historyczne na wodzie i na lądzie!

Gdańska marina znów zaroi się od masztów, oprócz kilkunastu żaglowców, w wydarzeniu wezmą udział dziesiątki jachtów turystycznych i setki jachtów regatowych. Przygotowania do Baltic Sail Gdańsk są już na ostatniej prostej, a z każdym dniem przybywa nowych zgłoszeń jednostek, które przypłyną na tegoroczny zlot. Targ Rybny, jak co roku przemieni się w Miasteczko Żeglarskie, które otwarte zostanie 4 lipca o godzinie 12:00. Podczas czterech dni trwania imprezy, na gości Baltic Sail Gdańsk czeka mnóstwo atrakcji! W podróż do początków XVIII wieku zabiorą nas grupy z Polski Łotwy, Estonii i Rosji specjalizujące się w rekonstrukcjach historycznych.

 

 

Zaprezentowana zostanie cała obyczajowość epoki: sposoby werbowania żołnierzy i marynarzy, scenki rodzajowe, parada nawiązująca do dawnej potęgi miasta Gdańska. Na kilka dni nabrzeże Motławy – i nie tylko nabrzeże – przeniesie się w czasie. Na najpiękniejszych ulicach Głównego Miasta będzie można zobaczyć ozdobne barokowe stroje, a podczas wycieczek po historycznym obozowisku odkryjemy przed zwiedzającymi wszelkie aspekty osiemnastowiecznego życia codziennego. Dzięki zaangażowaniu grup rekonstrukcyjnych z krajów basenu Morza Bałtyckiego, turyści i gdańszczanie otrzymają spektakl, jakiego nie powstydziłyby się największe metropolie Europy! – mówi Gdański Korsarz Krzysztof Kucharski.

 

Część historyczną Baltic Sail Gdańsk 4 lipca, o godzinie 15.00 zainauguruje prezentacja grup rekonstrukcyjnych na Targu Rybnym oraz pokaz musztry i umundurowania z czasów Wielkiej Wojny Północnej. Pół godziny później, rozpocznie się przemarsz oddziałów Długim Pobrzeżem, przez ulice Mariacką i Piwną na Długą. Będzie to początek inscenizacji „Wjazd posła rosyjskiego do Gdańska”. Od czwartku do niedzieli chętni zwiedzą z przewodnikiem obóz historyczny, wycieczki będą odbywać się co godzinę. Najwięcej wrażeń dostarczą wydarzenia zaplanowane na sobotę. 6 lipca, o godzinie 14.00 odbędzie się organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście! Cieszącą się dużą popularną inscenizację oglądać będzie można z nabrzeża w Nowym Porcie, przy przeprawie promowej przez Wisłę. Czy i w tym roku walecznym obrońcom fortecy uda się odeprzeć atak nieprzyjaciela, dowiemy się już w ten weekend! Organizatorzy zachęcają do skorzystania z bezpłatnego transportu, który kursował będzie z parkingu przy PGE Arena. Kulminacją rekonstrukcji historycznych podczas Baltic Sail Gdańsk będzie bitwa na wodach Motławy, która odbędzie się w sobotę, o godzinie 20.15 – pierwsza zrealizowana w Polsce inscenizacja z czasów Wielkiej Wojny Północnej. Zapowiada się spektakularne widowisko, więc warto przyjść wcześniej, aby zająć dobre miejsce na nabrzeżu!

 

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem wydarzeń tegorocznej edycji imprezy na stronie www.balticsail.pl

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top