CZECHY: VELEHRAD – KOLEBKA CHRZEŚCIJAŃSTWA SŁOWIAN

 

 

Velehrad na Morawach i znajdująca się w nim bazylika to najważniejsze miejsce pielgrzymkowe w Republice Czeskiej. Każdego roku odbywa się tu Pielgrzymka Narodowa, w której uczestniczą dziesiątki tysięcy wiernych. W roku 2013 upływa 1150 lat od przybycia na Morawy braci sołuńskich Cyryla i Metodego.

 

Kulminacyjnymi punktami obchodów rocznicowych będą uroczystości w Velehradzie na Morawach od 4 do 5 lipca, w ramach czternastej edycji „Dni ludzi dobrej woli”, organizowanych tradycyjnie przez Kościół katolicki. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa w związku z obchodami 1150 rocznicy przybycia Cyryla i Metodego na Wielkie Morawy.

 

W czwartek 4 lipca w godzinach od 10 do 19 goście będą mogli wziąć udział w różnych projektach, między innymi w ręcznym przepisywaniu Biblii, imprezie Velehrad dzieciom, konkursach piłkarskich, międzynarodowym spotkaniu osób na wózkach inwalidzkich czy imprezach w Skansenie Archeologicznym w Modrej.

 

Nie zabraknie także konkursu fotograficznego dla dzieci i dorosłych, gier i zabaw dla całej rodziny i workshopów. Obejrzymy kilka wystaw, między innymi wystawę Papieskich dzieł misyjnych. O godzinie 19.30 rozpocznie się na podium przed bazyliką uroczysty koncert Wieczór ludzi dobrej woli.

 

Wystąpi Jiří Pavlica z zespołem Hradišťan, Filharmonia Bohuslava Martinů Zlín, znana śpiewaczka koncertowa ze Słowacji Simona Houda-Šaturová, z Włoch przybędzie baryton Franco Vassallo a z Estonii mezzosopranistka Kai Rüütel. W piątek 5 lipca o godz. 10.30 rozpocznie się uroczysta msza święta, którą będzie celebrował legat papieski arcybiskup Zagrzebia kard. Josip Bozanić. Więcej informacji: www.czechtourism.com, www.velehrad.eu

 

Zdjęcia: Cezary Rudziński. Na czołówce obraz „Apostołowie Słowian” Jana Matejki (1885) w ołtarzu kaplicy św. Floriana w bazylice w Velehradzie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top