AUSTRIA: ZIMA W KARYNTII

Karyntia, położony na południu i graniczący ze Słowenią oraz Włochami austriacki kraj związkowy, po raz kolejny w ostatnich latach przedstawił w Polsce swoją ofertę turystyczno – wypoczynkową na sezon zimowy. Spotkanie z prasą, na które przyleciała trójka reprezentantów Kärnten Werbung oraz miejscowości i regionów: Bad Kleinkirchheim i Villach – Faaker See – Ossiacher See prowadziła, jak zwykle, szefowa Austria Info w Warszawie Franca-Maria Kobenter.

 

Narciarstwo bez granic, lodowce, gościnność. Tymi słowami przedstawia się i promuje Karyntia dodając m.in. : „Migoczące lodowym błękitem szczyty są wymarzoną sceneria dla zimowej zabawy w głębokim śniegu, termach i na najlepszych trasach narciarskich. Na pierwszym planie stoi przyjemność. Na stokach i w górskich chatach. W Karyntii śnieg można poczuć tak jak się chce, tam gdzie się chce i kiedy się chce. Narciarstwo biegowe i wellness, wędrówki na rakietach śnieżnych i halfpipes dla snowboardzistów, apres-ski i dziecięce krainy, psie zaprzęgi i nocna jazda na nartach, obozy „szusujące bobasy” i czarne trasy na lodowcu…”

 

Rzeczywiście, możliwości wyboru tego, co komuś najbardziej odpowiada, są tam ogromne. A świeży śnieg, i to od 4 cm do 2 metrów, jak zapewniła Sonja Lampitsch z Kärnten Werbung, już spadł na lodowcu. Karyntia to m.in. najpiękniejsze regiony Apl: Heiligenblut i Nassfeld, Bad Kleinkirchheim i lodowiec Mölltaler Gletscher. Łącznie 1031 km tras alpejskich. A karnet narciarski TopSkiPass Kärnten & Osttirol ważny jest w 34 regionach dysponujących 289 wyciągami.

 

W Karyntii powstał w przeszłości pierwszy hotel dla rodzin z niemowlętami. Z odpowiednim wyposażeniem pokoi, wykwalifikowanym personelem itp. Od tamtej pory przybyło wiele kolejnych. Region Katschberg i tamtejszy klub „Katschi’s Kinderwelt” należy do trzech najlepszych narciarskich dla dzieci. W nauce jazdy na nartach czy desce najmłodszym sportowcom towarzyszą zabawne postacie.

 

Mini-jet dostarcza ich na wysokość 300 m, a zmęczeni mogą odpoczywać w ogrzewanych pawilonach. Wszystkie 4* hotele w tym największym i najnowocześniejszym regionie narciarskim zapewniają opiekę i własne obiekty wellness dla dzieci. W regionie Nassfeld-Hermagor poza zjazdami na nartach można uprawiać łyżwiarstwo i wspinaczkę po lodzie. W sumie jest tam 280 ha przygotowanych tras, w ponad 80% wyposażonych w najnowocześniejsze kolejki kabinowe i wyciągi krzesełkowe.

 

Jedną z nich jest Millenium-Express – najdłuższa kolejka kabinowa w Alpach. Przewozi ona w ciągu 17 minut narciarzy z Tröpolach na wysoki na 2000 m Madritsche. Skąd prowadzi ponad 7,6 km trasa „Carnia”, której ostatni odcinek w każdą środę staje się najdłuższą sztucznie oświetlona trasą. Na zgłodniałych czeka wiele lokali – od starodawnych górskich chat – po najwyżej położony w Austrii lokal wyróżniony znakiem jakości i 2* Michelina.

 

Wśród atrakcji nadchodzącego sezonu są m.in. Mistrzostwa Austrii we wspinaczce lodowej, Święto Bałwana czy „Fiesta di Cuba” z gorącymi rytmami samby na śniegu. Bardzo atrakcyjny jest region Karynckie Nockberge. W Bad Kleinkirchheim ze stoku zjeżdża się bezpośrednio do term, zwłaszcza do Römerbad o 4000 m. kw. z wieloma atrakcjami. W regionie tym, np. na przełęczy Turracher Höhe i w innych atrakcyjnych miejscach rozstawione są bezpłatne leżaki do korzystania ze słońca.

 

Łącznie jest tam ponad 100 km tras, 26 nowoczesnych wyciągów i 880 armatek śnieżnych. No i słynna, jedna z najtrudniejszych tras mistrzostw świata, nazwana imieniem najsłynniejszego syna tej doliny – Franza Klammera. W regionie Narciarska Karyntia znajduje się najdłuższa podziemna kolejka linowo – terenowa w Alpach. W ciągu 8 minut pokonuje ona 4,8 km wjeżdżając na wysokość 2200 m.

 

Dalej, na lodowiec Mölltaler Gletscher, wjeżdża się 6–osobowymi gondolami aby m.in. podziwiać szczyt Großglockner i 28 innych tworzących niepowtarzalną panoramę gór. Część tamtejszych tras czynna jest przez cały rok. Zaś na miłośników narciarstwa biegowego czeka trasa na wysokości 2200 m. Inne atrakcje są w Gerlitzen, w trójkącie trzech krajów, skąd można pojechać także do Słowenii i Włoch.

 

Ten region narciarski nad jeziorem Ossiacher See dysponuje innowacyjnym serwisem obsługi gości: informacją o obłożeniu wyciągów i czasie oczekiwania. Obejmuje on 15 kolejek i wyciągów a informacje można otrzymać na komórkę lub przez Internet. Villach stawia na rozbudowę największego w Austrii centrum termalnego. W najbliższym czasie wydanych zostanie na ten cel 40 mln €.

 

Okolice jeziora Millstätter See, a zwłaszcza region narciarski Goldeck w Spittal jest rajem dla zwolenników stylu freeride i snowboardzistów mających do dyspozycji obszar do jazdy wolnej w pow. 50 ha. Zaś nad jeziorem istnieje tzw. narciarska karuzela – w promieniu 30 minut znajdują się 33 karynckie regiony narciarskie z ponad 1030 kilometrami tras.

 

Lavanttal jest idealnym miejscem na urlopy rodzinne, a okolice jeziora Wörthersee maja – w 9 hotelach – specjalne oferty dla narciarzy. Przy czym goście zatrzymujący się w nich na dłużej niż 4 noclegi, otrzymują gratis karnet narciarski ważny w tym regionie. Jest więc w czym wybierać. Więcej informacji znaleźć można na: www.karyntia.pl, a także na: www.gerlitzen.com, www.skihappyhour.com oraz www.region-villach.at.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top