AUSTRIA: ZIMA W DOLINIE STUBAI

Dolina Stubai w Tyrolu, położona w odległości 30 km od stolicy tego austriackiego kraju związkowego – Innsbrucku, słynie z największego w Austrii lodowcowego terenu narciarskiego oraz bogatej oferty wypoczynkowej.

 Zwłaszcza dla rodzin z dziećmi oraz seniorów. O tamtejszych atrakcjach i najważniejszych wydarzeniach sezonu zimowego 2009/2010 poinformował podczas spotkania z prasą w Warszawie przedstawiciel Izby Turystyki Doliny Stubai Matthias Pronneg.

Goście z Polski stanowią wśród ogółu turystów wypoczywających w pięciu miejscowościach Doliny zaledwie 5–7%. Ale nawet te 11 tys. osób, które w ubiegłym sezonie skorzystały z około 60 tys. noclegów i wielu innych usług, ma znaczenie nie tylko w okresie kryzysu. Zwłaszcza w największej miejscowości – kurorcie Neustift, 95% mieszkańców którego żyje z turystyki.

 

Jest on położony w odległości 15 min drogi od Lodowca Stubai i dysponuje około 10 tys. miejsc noclegowych – na około 15 tys. w hotelach i pensjonatach oraz 680 w kwaterach prywatnych w całej Dolinie. Z centrum tego kurortu wyciągiem narciarskim wjeżdża się do kompleksu narciarskiego Elfer Lifte na wysokość 1780 m n.p.m. z doskonałym zapleczem turystycznym. W Neustift zaczyna się też malowniczy, 120-kilometrowy szlak trekkingowy Stubaier Höhenweg, na przejście którego potrzeba od 8 do 10 dni.

 

Pozostałe miejscowości są znacznie mniejsze. Fulpmes usytuowane wśród alpejskich łąk, łączy wyciąg z ośrodkiem Schlick 2000. Szczególną atrakcją tego kurortu w lecie jest Alpin Adventure Park z ogrodami do wspinaczki, grotami do biwakowania, ścieżką dydaktyczną kwiatów alpejskich oraz pięknym jeziorem. W zimie zaś tereny narciarskie i do uprawiania innych sportów zimowych.

 

Miasteczko Telfes położone wśród rezerwatów, ścian skalnych i lodowców otaczających Dolinę Stubai dysponuje kortami tenisowymi i parkiem wodnym w Alpinie Leisure Centre oraz połączeniem ze wspomnianym już ośrodkiem narciarskim Schlick 2000. Dwie pozostałe miejscowości, to wioski. Niewielką, położoną obok góry Serles, jest Mieders ze szlakami wędrownymi o różnym stopniu trudności, narciarskim trasami zjazdowymi oraz dobrze przygotowanymi autostradami.

 

Atrakcją w okolicy jest klasztor Maria Waldrast – miejsce pielgrzymek znane także ze źródeł wód leczniczych. Najbliżej, zaledwie w odległości 10 min jazdy od Innsbrucku, leży spokojna wioska Schönberg słynąca z wiaduktu Europabrücke, jeszcze przed 5 laty najwyższego na naszym kontynencie, miejscem 192 metrowych skoków na bungy. Oczywiście również z dobrymi warunkami do uprawiania sportów zimowych. Dolina Stubai ma doskonałe połączenia z lotniskami w Innsbrucku, Monachium, Salzburgu i Friedrichshafen. Z Warszawy i Krakowa latają samoloty do Monachium.

 

Do głównymi zimowych atrakcji Doliny należą:

 

Lodowiec Stubai z 110 km doskonale przygotowanych tras narciarskich, 5 kolejami gondolowymi, 7 wyciągami krzesełkowymi i 9 orczykowymi. Ponadto wyciągiem practice loft dla początkujących oraz czterema „magicznymi dywanami” dla najmłodszych narciarzy.

 

Centrum narciarskie Schlick 2000 w Fulpmes z 22 km tras, 2 kolejkami linowymi, czterowosobowym wyciągiem krzesełkowym, 7 orczykowymi, licznymi alpejskimi schroniskami oraz 2400-metrowym, sztucznie naśnieżanym stokiem do downhilu.

 

Rodzinny ośrodek narciarski Serles w Mieders oferuje 8 km tras narciarskich, kolejkę linową, wyciąg krzesełkowy, 3 wyciągi orczykowe, stok saneczkowy i wspaniałe wysokogórskie narciarskie trasy biegowe. Natomiast w Neustift wyciągi Elfer, 7 km stok narciarski, kolejka linowa, 4 wyciągi orczykowe, nocne zjazdy narciarskie i saneczkowe oraz najdłuższy w Tyrolu, naturalny stok saneczkowy.

 

Z wszystkich wyciągów oraz krytych basenów w Neustift i Fulpmes, a także ze stoków, tras, wypożyczalni sanek itp. można korzystać na podstawie jednego karnetu – Stubai Super Ski Pass. Szczególnie atrakcyjna jest oferta dla dzieci. Jest to pierwszy region narciarski Tyurolu ze specjalna ofertą dla rodzin z dziećmi i seniorów.

 

Wszystkie dzieci do 10 roku życia mogą pod opieką dorosłych podróżować bezpłatnie kolejkami na wszystkich trasach. Stok Nr 7 – Daunferner na lodowcu Stubai przystosowany jest specjalnie do potrzeb najmłodszych i najstarszych narciarzy. Odpowiednia jego szerokość zapewnia sporo bezpiecznej przestrzeni do ćwiczeń.

 

Ośrodek Big Family Ski Camp organizuje profesjonalne kursy narciarskie dla dzieci i młodzieży. Maluchy od 3 roku życia mogą korzystać z narciarskiego przedszkola, a najmłodsi – już trzymiesięczne niemowlęta – ze specjalnego żłobka z profesjonalną opieką w szkole narciarskiej Stubai Ski School przy stacji Froneben. Dzieciom do 10 roku życia sprzęty sportowy wypożyczany jest bezpłatnie, o ile wypożyczają go również ich rodzice lub opiekunowie. Dodatkowo każde dziecko otrzymuje specjalny kask zapewniający bezpieczną zabawę na stoku.

 

Świetne warunki mają w Dolinie również snowboardziści – niedawno otwarto tam park Moreboards Stubai Zoo; saneczkarze – ponad 60 km tras, z różnicą poziomów do 800 m oraz oświetlone wieczorami stoki gór Elfer i Serles; a także łyżwiarze na lodowiskach w Fulpmes, Neustift i Mieders. Bogaty jest również program imprez w sezonie zimowym 2009/2010. Już się on tam rozpoczął.

 

23-25 października podczas Moreboards Stubai Premiere swoje umiejętności zaprezentują snowboardziści oraz mistrzowie freeskiling’u. Równocześnie najnowsze kolekcje sprzętu i odzieży sportowej pokażą producenci renomowanych marek.

 

Od 5 do 8 listopada na stokach lodowca Stubai odbędzie się 22-gi SportScheck Gletscher Festival. 35 czołowych producentów sprzętu sportowego zaprezentuje tam ponad 3,5 tys. produktów. 14 i 15 listopada na lodowcu Stubai na SAAC Basic Camp odbędzie się obóz lawinowy, a przewodnicy górscy podziela się swoim doświadczeniem oraz wiedzą na temat zagrożeń oraz poprawnego zachowania podczas pobytu w górach. Impreza powtórzona zostanie 8 i 9 maja.

 

Fani narciarstwa free-heel spotkają się 20-22 listopada na 9. Festiwalu Telemark. W planie są zawody Freeheel Masters, specjalistyczne kursy narciarstwa telemarkowego oraz testy sprzętu sportowego. 12 grudnia region narciarski Schlick 2000 obchodzić będzie 50 – lecie istnienia. Otwarta zostanie tam m.in. wystawa poświęcona historii sportów zimowych, rozpocznie działalność bar après ski. Więcej informacji na temat planowanych imprez oraz szczegóły oferty zimowej doliny Stubai znaleźć można na: www.stubai.at.

 

 Zdjęcia: Izba Turystyki Doliny Stubai.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top