AUSTRIA: TRASY NARCIARSKIE HAUSER KAIBLING

Trasy narciarskie Hauser Kaibling są najdalej wysunięte na wschód z całej huśtawki czterech gór na terenach należących do ośrodka Schladming-Dachstein. Sięgają też najwyżej, bo 2115 m n.p.m., przy dolnej stacji na poziomie 735 m. Rozpiętość w pionie sięga więc blisko 1300 m.

 

Bardzo fajna góra

Stoki Hauser Kaibling są też – moim zdaniem – najfajniejsze z tych czterech gór. Ośrodek zajmuje 49 ha. Trasy są relatywnie przystępne – z 37 km przygotowanych stoków aż 14 km stanowią łatwe, 18 km średniotrudne, 5 km to zjazdy trudne. Obsługują je 2 gondole, 7 wyciągów krzesełkowych, 1 orczyk.

Najdłuższa, trasa FIS (nr 1), na której odbywają się regularnie zawody pucharu świata kobiet, ma 7 km, najtrudniejszy jest zjazd ze szczytu (czarna siódemka). Szczególnie miłe jest to, że ze stoków Hauser Kaibling można przejechać na trasy sąsiedniego Planai górą, bez zbędnego i kłopotliwego zjeżdżania do doliny.

To ważne zwykle na początku sezonu narciarskiego, kiedy śniegu w dolinach jeszcze nie ma i na jego końcu, kiedy w słoneczne dni na dolnych odcinkach stoków robi się mokra breja. Tu pozostajemy cały czas w zimowej aurze, w dodatku połączenie ośrodków odbywa się trasą o wiele mówiącej nazwie: Die Schönste – najpiękniejsza.

Nią dojedziemy też do rozbudowanej w sezonie 2019/20 XXL Funslope o długości 1460 metrów, położonej w niezwykle pięknych okolicznościach przyrody. Są też obszary do jazdy poza stokiem i po muldach. I aż 15 rustykalnych chat, z tą najstarszą, choć zupełnie przebudowaną, Krummholzhütte.

Dolna, główna stacja ośrodka znajduje się w miejscowości Haus im Ennstal (co znaczy dom w dolinie Anizy) bezpośrednio przy głównej drodze B 320. Nieco w głębi miejscowości startuje starsza kolejka Tauern Seilbahn. To gondola bardziej wykorzystywana latem, albo do jednorazowego wyjazdu na stoki.

Bo sprowadza do niej tylko jedna, w znacznej części czarna trasa, która przy mniej sprzyjających warunkach staje się męcząca. Ciekawostką jest, że choć obowiązuje na niej ten sam karnet co w całym ośrodku, pozostaje ona nadal odrębną własnością jej budowniczych – rodziny Sampl.

Pierwsze w regionie

Hauser Kaibling ma też najdłuższą historię zagospodarowania turystycznego w regionie. Ponoć inicjatorem całego procesu, trwajacego do tej pory, był 18-letni wiedeński student Hans Hofmann. Przekonał on burmistrza Haus Johanna Stieglera do budowy pierwszego schroniska na Hauser Kaibling.

Razem zarazili ideą lokalną społeczność, zebrali fundusze i w 1908 r. drewniana chata z prostym wyposażeniem przyjęła pierwszych gości. Za zgodą rodziny cesarskiej nazwano ją Kaiser-Franz-Joseph-Jubiläums-Schutzhaus. Popularnie – Krummholzhütte (coś jakby chata z pokręconego drewna?

W 1914 roku, w ramach PR dla schroniska, zorganizowano zawody narciarskie i sameczkarskie. A warto wiedzieć, że wtedy jeszcze nie było przygotowanych stoków, ubijano jedynie start i metę. W 1947 roku otwarto pierwszą linowa kolejkę towarową, by dowozić zaopatrzenie do chaty.

A dwa lata później uczyniono z niej pierwszą gondolę dla czterech osób, która zapoczątkowała ośrodek Schladming Dachstein. Była wtedy ponoć sensacją (nasza na Kasprowy ruszyła w 1936, na Gubałowkę w 1938 r.!). Dziesięć lat później Gustav i Ottilie Höflehner postanowili przebudować swoją farmę na wschodnim zboczu Hauser Kaibling i wydzielili dziesięć pokoi gościnnych.

W kolejnym roku, by zachęcić gości do przyjazdów także zimą, postawili obok pensjonatu pierwszy wyciąg narciarski… W 1960 r. rozbudowano gondolę wyposażoną w cztery kabiny. Powstała wspomniana już Tauern Seilbahn, niezmieniona do dziś. Miała przepustowość 80 osób na godzinę (i tak pozostało!).

To sprawiło, że Hauser Kaibling wybrano gospodarzem Mistrzostw Austrii w Narciarstwie Alpejskim 1963 r. Również na początku lat sześćdziesiątych Alois Moser dostrzegł ogromny potencjał narciarski na malowniczym Kaiblingalm (tam, gdzie dziś prowadzi Die Schönste) i zbudował na hali pierwszy wyciąg.

Później swoje instalacje zaczęli budować na swoich ziemiach kolejni gospodarze. Powstawały też kolejne pensjonaty. A potem już poszło. Haus im Ennstal i Schladming zostały wybrane na gospodarza Mistrzostw Świata w Narciarstwie Alpejskim w 1982 r. Właściciele odrębnych do tej pory terenów zawiązali pierwszą spółkę. Pierwsze sztuczne naśnieżanie włączono w 1987 r… I tak dalej, aż powstał potężny ośrodek, jaki widzimy teraz….

                                                                  * * *

Teren narciarski Hauser Kaibling był nagradzany dwukrotnie w International Ski Area Test jako najlepszy teren narciarski w Europie.

Zdjęcia autorki

Więcej informacji i relacji turystycznych oraz krajoznawczych na: https://www.krajoznawcy.info.pl/

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top