W Litewskim Centrum przy Ambasadzie Republiki Litewskiej w Warszawie w Alejach Ujazdowskich 12 otwarta została międzynarodowa, poplenerowa wystawa malarstwa Regionu Pogranicza „ZELWA 2009”.
Czynna ona będzie do 9 kwietnia br. od wtorku do piątku w godzinach 12.00 – 19.00 i w soboty od 12.00 do 17.00. Pokazywane na niej obrazy są plonem X Międzynarodowego Pleneru Malarskiego Regionu Pogranicza, zorganizowanego w czerwcu ub. r. w Ośrodku Wędkarskim w Gibach nad jeziorem Zelwa.
Uczestniczyło w nim 23 artystek i artystów z Białorusi, Litwy i Polski – w tym jeden malarz polski mieszkający i tworzący w Republice Południowej Afryki.
Plenery Malarskie Zelwa organizowane są od 2000 roku pod patronatem Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Samorządów Ziemi Sejneńskiej oraz przy wsparciu pani Marii Rukszto – Chmieleckiej. Zapraszani są na nie twórcy z Polski, Białorusi, Litwy, Łotwy, Rosji i Ukrainy. Ubiegłoroczny był już dziesiątym. Istotną rolę w popularyzowaniu ich idei i plonów odgrywa również Ambasada Republiki Litewskiej w Warszawie i jej Biuro Attaché Kultury, udostępniające pomieszczenia Litewskiego Centrum na poplenerowe wystawy.
Główną ideą – napisali organizatorzy wystawy w ulotce informacyjnej wręczanej gościom zaproszonym na jej otwarcie – jest promocja kultury i sztuki obszaru pogranicza poprzez pracę twórczą, w bliskim kontakcie z przyrodą, na jednym z ostatnich, nieskażonych przemysłem terenów Europy. Powstałe w tych warunkach dzieła sztuki niosą ze sobą przesłanie ekologiczne i opisują emocjonalne związki twórców z naturą.
Plonem każdego pleneru jest kilkadziesiąt prac świadczących o bogactwie inspiracji oraz artystycznej wszechstronności uczestniczących w nich artystów. Zaś celem tych imprez również integracja twórców pochodzących z sąsiadujących ze sobą krajów. Wspólne uprawianie sztuki przyczynia się bowiem do powstawania między nimi zażyłych kontaktów koleżeńskich oraz wymiany doświadczeń dotyczących zarówno twórczości, jak i funkcjonowania życia artystycznego w różnych krajach.
Sprzyja temu również miejsce organizowania plenerów ZELWA: Ziemia Sejneńska – pograniczny obszar przenikania się kultur, narodów i ich obyczajów oraz religii. Plenery zelwiańskie poprzez umacnianie wzajemnej współpracy oraz budowanie pozytywnych relacji między artystami polskimi i z krajów sąsiednich, pomagają w wypełnianiu luki kulturowej pomiędzy Polską oraz krajami spoza naszej wschodniej i północnej granicy.
Podczas otwarcia wystawy poplenerowej ZELWA 2009 z udziałem Attaché ds. Kultury Ambasady Republiki Litewskiej w Polsce Jurgisa Giedrysa, kuratora pleneru Janusza Lewandowskiego oraz jego organizatorów i części uczestników, poza informacją o tych plenerach nie zabrakło również gratulacji dla gospodarzy lokalu z okazji obchodzonej kilka dni wcześniej 20 rocznicy odzyskania przez Litwę niepodległości oraz zapowiedzi obchodów 600 rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, która odegrała tak istotną rolę w dziejach Polski, Litwy i Rusi.
Plonem X Międzynarodowego pleneru malarskiego ZELWA 2009 jest również, prezentujący jego uczestników i ich obrazy namalowane w Gibach, wielobarwny folder dużego formatu. Wiecej informacji na temat tych plenerów można uzyskać na www.zelwa.pl.
Zdjęcia autora.