AUSTRIA: RODZINNE LATO W KUFSTEINERLAND

Kufsteinerland latem ma wszystko, o czym marzą dzieci, co podoba się rodzicom, a przy okazji jednym i drugim pozwala wypocząć.

 

„Latem w góry czy nad morze?” – te pytanie spędza niektórym rodzicom sen z powiek. W Kufsteinerlandzie na miłośników przyrody czeka zarówno wiele malowniczych gór, jak i jeziora, odkryte baseny oraz szemrzące potoki. Co więcej nad niektórymi zbiornikami wodnymi panuje istnie plażowa atmosfera, a inne znajdziemy w zacisznych i romantycznych zakątkach regionu. Pośród całego krajobrazu znajduje się potężna Twierdza Kufstein, symbol miasta i miejsce do zabawy dla małych i dużych dzieci.

Wyciąg Kaiserlift, geocaching, wspinaczka i pływanie w sześciu jeziorach

Niedaleko Kufsteinerlandu znajduje się największe pasmo górskie w regionie – Kaisergebirge. Wśród szczytów pasm Zahmer Kaiser i Wilder Kaiser nie brakuje pieszych szlaków, dróg wspinaczkowych i gościnnych schronisk. Do specjalnych okolicznych atrakcji dla całej rodziny należy geocaching z Fred Bullem – austriackim „ukrywającym” numer jeden – który znajdziemy w ofercie bezpłatnych wędrówek tematycznych. Do punktu wyjścia pieszych wycieczek można wygodnie dojechać wyciągiem Kaiserlift.

Dzieci uwielbiają też wyprawy do parku linowego i hal wspinaczkowych z ofertą indywidualnych kursów dla początkujących i zaawansowanych. Koło rzeźby do wspinaczki przy elektrowni na Innie, jednego z najlepszych plenerowych obiektów wspinaczkowych, znajduje się specjalna wieża do wspinaczki dla dzieci. Nie tylko jako alternatywę, ale także jako idealne uzupełnienie dla wymagającego wysiłku wdrapywania się pod górę,

Kufsteinerland proponuje wypoczynek nad sześcioma jeziorami. Krystalicznie czysta woda z górskich źródeł w malowniczej scenerii gór gwarantuje wyjątkowe kąpiele. Ale to jeszcze nie wszystko. Plaża nad jeziorem Thiersee oprócz wypożyczalni sprzętu wodnego – m.in. rowerów wodnych, łodzi i desek SUP – oferuje też szereg innych atrakcji, takich jak zjeżdżalnia, wieża do skoków i aqua jump.

Nudzie skutecznie przeciwdziałają boisko do siatkówki plażowej i rozległa strefa rodzinna z placem zabaw. Romantycznym duszom z pewnością do gustu przypadnie plaża nad Hechtsee. Natomiast spacer do nieodległego Längsee czy Pfrillsee przyniesie jeszcze więcej spokoju, a na miłośników pływania czeka sześć odkrytych basenów.

Dzika przyjaźń, podróż do średniowiecza i nocny strażnik

Góry na północ od Kufsteinu, przy granicy z Bawarią, to dom jeleni, koziorożców, kozic, rysi, dzików, sów i wielu innych zwierząt, które żyją w Parku Dzikich Zwierząt Wildbichl. Wycieczka do niego to dla wielu dzieci największa atrakcja wakacji. Ponieważ bieżący rok jest poświęcony pamięci cesarza Maksymiliana, Twierdza Kufstein oferuje urozmaicony program dla dzieci, w tym m.in. wycieczki śladami cesarza.

Na życzenie odbywają się one w kostiumach z epoki. Warsztaty i przyjęcia urodzinowe zabierają najmłodszych w fascynującą podróż w czasie. A na taką podróż można się wybrać nie tylko z cesarzem, ale również z nocnym strażnikiem miasta Kufstein. Wyposażony w latarnię, pelerynę i halabardę oprowadza zwiedzających po mieście, pokazuje ukryte ciekawostki i opowiada niesamowite historie. Zaprasza on na spacer co wieczór, w godzinach od 21 do 22:30.

Słynne konie i wspaniałe przejażdżki

Mają falujące blond grzywy i kasztanowe umaszczenie, są inteligentne, przyjazne i bardzo wszechstronne. Haflingery ze stadniny Fohlenhof Ebbs od pokoleń wzbudzają zachwyt nie tylko wśród najmłodszych. Oprócz nauki jazdy konnej w ofercie znajdują się efektowne pokazy, w tym także rozgrywki końskiej piłki i ujeżdżanie. Ale w Kufsteinerlandzie miłośnicy koni znajdą nie tylko haflingery.

W prywatnych stadninach amatorzy jazdy konnej mogą obcować z wierzchowcami najróżniejszych ras, od kuca szetlandzkiego po konie pełnej krwi. Kto chce, może też wybrać się na konną przejażdżkę przez rozległe, zielone łąki w majestatycznej scenerii gór Kaisergebirge. Natomiast alternatywną propozycją dla całej rodziny będzie wspólna wycieczka konnym zaprzęgiem.

Wakacje w ruchu

Zabawa, wycieczki z rówieśnikami i mnóstwo wrażeń – oto wymarzone wakacje nastolatka. Kufsteinerland przygotował więc stosowne programy aktywnego wypoczynku, które nie dopuszczą do nudy. Znajdziemy w nich na przykład canyoning, rafting, stand up paddling na jeziorze Thiersee, tematyczne wycieczki do tajemniczych zakątków gór Kaisergebirge, podróż do przeszłości Szlakiem Górników w Bad Häring czy zajęcia w hali wspinaczkowej Związku Alpinizmu. Szansę na sukces trochę innego rodzaju daje łuczniczy parkour Rueppenhof nad Thiersee.

Z rozwielitką Wendelinem u rezusów i ostronosów

Latem, od 1 lipca do 6 września, dzieci w wieku od 4 lat mogą wziąć udział w programie aktywnego wypoczynku, który gwarantuje mnóstwo emocji i dobrej zabawy. Tak dużo, że rodzice czasem nawet bywają zazdrośni, bo nie wszystkie punkty programu są dla nich przeznaczone – u boku pociech zastępują ich oczywiście profesjonalni opiekunowie. W tym roku hasło programu brzmi następująco: „Rozwielitka Wendelin i czarodziejskie zaklęcie”.

Podczas wycieczek nad górskie jeziora z Wendelinem i sarną Ricardą na dzieci czeka wiele fascynujących przygód. Wszystkie dni od poniedziałku do piątku są pełne przeróżnych atrakcji. Jedną z nich jest podróż w czasy średniowiecza w Twierdzy Kufstein. Dzieciaki zamieniają się w damy i rycerzy, po rycerskiej uczcie dosiadają koni, a na koniec przejażdżki czyszczą zgrzebłem sierść swoich nowych przyjaciół ze stajni. I wcale im się nie spieszy do domu.

Niemal obowiązkowym punktem programu wakacji w regionie Kufsteinerland jest dzień w wiejskim gospodarstwie, w tym zawarcie znajomości z mieszkającymi tam zwierzętami i przejażdżka na traktorze. Wizyta na Aschingeralm jest równie emocjonująca, co pouczająca, bo mądra zielarka zdradza dzieciom, gdzie rosną najlepsze zioła. Rozwielitka Wendelin towarzyszy maluchom także podczas wycieczki do ZOO w Ebbs, w którym mieszkają m.in. rezusy, surykatki, ostronosy i duże żółwie.

W piątki również nie brakuje wrażeń – z fachową pomocą opiekuna dzieci budują nad jeziorem Thiersee tratwę, na której, uzbrojone w kamizelki ratunkowe i wiosła, wyruszają następnie na jezioro. Dobra wiadomość jest taka, że mogą im przy tym towarzyszyć rodzice, co tym ostatnim sprawia dużo radości. Najlepiej wziąć ze sobą kartę gościa TVB Kufsteinerland, która zapewnia bezpłatny udział w prawie wszystkich programach. Niewielkie kwoty na przejazdy, wyżywienie lub bilety wstępu to jedyne koszty, jakie można w tym wypadku ponieść.

Zdjęcia: NBTA

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top