AUSTRIA: PONOWNE OTWARCIE KUNSTKAMERY W WIEDNIU

Od 1 marca 2013 Kunstkamera w wiedeńskim Muzeum Historii Sztuk Pięknych znów będzie dostępna dla zwiedzających. Kolekcja zaliczana do najbardziej znaczących gabinetów osobliwości na świecie zaprezentuje się teraz w nowym, świetnym wydaniu. Zamknięcie Kunstkamery w Muzeum Historii Sztuk Pięknych w Wiedniu w 2002 roku było konieczne ze względów technicznych i budowlanych. Po gruntownym remoncie i powiększeniu pomieszczeń, 1 marca 2012 słynna kolekcja precjozów zaprezentuje się w pełnym blasku. Nowa wystawa obejmuje ponad 2200 eksponatów, prezentowanych na powierzchni ok. 2700 m² w 20 salach tematycznych.

 

 

Do najcenniejszych z nich należą wybitne wyroby złotnicze, takie jak słynna Saliera Benvenuto Celliniego, wspaniałe rzeźby, m.in. Piękna Madonna z Czeskiego Krumlowa, kunsztowne statuetki z brązu, filigranowe figurki z kości słoniowej o osobliwych kształtach, misternie wykonane naczynia z kamienia, jak również cenne zegary, skomplikowane automaty, zadziwiające przyrządy naukowe, drogocenne gry i wiele innych.

 

Eksponaty wiedeńskiej Kunstkamery pochodzą ze skarbców i gabinetów osobliwości, prowadzonych przez Habsburgów w okresie późnego średniowiecza, renesansu i baroku. Nadzwyczajnej jakości elementy kolekcji były wykonywane lub kupowane na zlecenie cesarza albo członków dynastii. Gabinety osobliwości powstawały w okresie renesansu i baroku i miały charakter uniwersalnych encyklopedycznych zbiorów, których celem było gromadzenie osiągnięć współczesnej wiedzy.

 

Szczególnie warte uwagi były okazy rzadkie, osobliwe i nadzwyczajne. Książęta kolekcjonowali rzeczy egzotyczne i unikatowe, którym często przypisywano również magiczne działanie – na przykład szlachetne kamienie, strusie jaja, korale albo zęby rekina, które wówczas uważano za smocze języki. Z tych naturalnych produktów artyści tworzyli mistrzowskie dzieła sztuki.

 

Wiedeńska Kunstkamera Muzeum Historii Sztuk Pięknych w Wiedniu Maria-Theresien-Platz, 1010 Wien

Zdięcia: WienTourismus

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top