AUSTRIA: POŁUDNIOWE ALPY NA DWÓCH KÓŁKACH

 

W Karyntii sezon rowerowy rozpoczyna się już wiosną. Słoneczny, łagodny klimat umożliwia wycieczkę rowerową również wtedy, gdy w górach jeszcze szusuje się na nartach.

 

Karyntia otwiera się na cyklistów: certyfikowana ścieżka Drauradweg, Via Carinzia w słonecznym zakątku Karyntii czy trasa Alpe-Adria-Radweg prowadząca przez Karyntię i Słowenię do Adriatyku.

 

 

Trasa Drauradweg

 

Jedną z najbardziej znanych ścieżek rowerowych w Austrii jest 366-kilometrowa trasa Drauradweg, która została wyróżniona przez ADFC (Allgemeiner Deutscher Fahrradclub) czterema gwiazdkami. Prowadzi przez całą Karyntię i oferuje przeżycia dla całej rodziny.

 

W sześciu etapach jedzie się od punktu początkowego w Toblach/Dobbiaco w Tyrolu Południowym wzdłuż rzeki Drau do celu w Marburgu/Mariborze na Słowenii. Główna część odcinka znajduje się w Karyntii.

 

Ścieżka jest w obu kierunkach oznakowana i prowadzi głównie przez teren płaski, aby rowerzyści mogli w pełni podziwiać krajobraz naturalny. Ścieżka Drauradweg wypełniona jest również wieloma atrakcjami kulinarnymi w gospodach położonych na szlaku. W tym roku dostępny jest po raz pierwszy przewodnik kulinarny po gospodach na szlaku Drauradweg – Drau.Kulinarik.Büchl. Więcej informacji dot. poszczególnych etapów i ofert na stronie www.drauradweg.com.

 

Na szlaku Alpe-Adria-Radweg od parku narodowego do morza

 

Niezapomnianym doświadczeniem jest także przebycie szlaku Alpe-Adria-Radweg o długości 410 kilometrów. Od miasta Mozarta – Salzburga w ciągu tygodnia przejechać można przez park narodowy Wysokie Taury na słonecznym południu do Karyntii i przez granice Austrii do Włoch.

 

Odcinek w Karyntii jest szczególnie atrakcyjny, ponieważ prowadzi przeważnie stromo od śluzy Tauernschleuse w Mallnitz do morza we Włoszech.

 

Urozmaicony krajobraz jest również wyjątkowy: potężne góry, słoneczne doliny jezior – a im dalej na południe, tym delikatniejszy i łagodniejszy staje się krajobraz, aż wreszcie można wyprostować zmęczone stopy w Górnym Adriatyku.

 

Drogę powrotną najwygodniej odbyć pociągiem wyjeżdżającym dwa razy dziennie z Udine. Więcej informacji oraz mapy na stronie www.alpe-adria-radweg.com

 

Ścieżki rowerowe dla entuzjastów

 

162 kilometry przyjemnej jazdy wśród atrakcji kulturalnych i historycznych obiecują również różne trasy na szlaku Via Carinzia w słonecznym zakątku Karyntii. Trasa rowerowa prowadzi w pięciu dziennych etapach od idyllicznej doliny Rosental ukształtowanej przez imponujący masyw górski Karawanki do jeziora Klopeiner See, a następnie aż do pagórkowatej doliny Lavanttal.

 

Po drodze na wizytę zaprasza wiele atrakcji tj. muzeum Carnica Bienen-Erlebnis-Museum, klasztor benedyktyński św. Pawła czy muzeum Liaunig. XŁadowanie energii w podróży rowerem elektrycznym W Środkowej Karyntii można organizować wspaniałe wycieczki także rowerami elektrycznymi.

 

Dziewięć najlepiej oznakowanych tras tematycznych prowadzących przez cały region, nowy punkt wynajmu rowerów elektrycznych oraz liczne cele wycieczek i możliwości doświadczeń kulinarnych obiecują urozmaicone godziny w słonecznej południowej części Alp. Wszystkie trasy prowadzą od pałacu Fuchspalast w książęcym mieście St. Veit an der Glan i są oznakowane. Wygodny transport powrotny do właściwego punktu początkowego zapewniają koleje austriackie Österreichischen Bundesbahnen (ÖBB).

 

Czar jezior karynckich odkrywany rowerem

 

W Karyntii do zabawy w wodzie zapraszają liczne kąpieliska o temperaturze wody wynoszącej 28 stopni. Jednak również otoczenie błyszczących jezior obiecuje wiele. Podczas wypraw krajoznawczych rowerem można odkryć zapierające dech w piersiach punkty widokowe, zaciszne miejsca piknikowe i ukryte kąpieliska. Nad jeziorem Wörthersee poleca się trasę wokół pięciu jezior, prowadzącą od Velden przez jeziora Hafnersee, Keutschacher See, Bassgeigensee i Rauschelesee.

 

„Przyjemność pedałowania” to główna atrakcja nad jeziorem Klopeiner See. Pięć różnych wycieczek o długości od 4 do 55 kilometrów łączy wszystkie jeziora regionu. Trasy są bardzo dobrze oznakowane. Pomocny jest też system GPS oraz bezpłatne mapy. XKaryncka kuchnia alpejsko-adriatycka u serdecznych gospodarzy W regionalnych gospodach przyjemne spędzanie przerw w podróży zapewniają pikantne potrawy kuchni alpejsko-adriatyckiej.

 

Pod wpływem kultury gastronomicznej trzech krain: Karyntii, Friuli-Wenecji Julijskiej i Słowenii na smaczne potrawy przerabiane są w Karyntii przede wszystkim świeże, regionalne produkty. Zgodnie z zasadami autentycznych kulinariów interesujące spektrum kuchni alpejsko-adriatyckiej wyrażają zarówno różnorodne regiony, jak też bieg pór roku. Mapa Kärntner Raderlebniskarte dostępna jest pod adresem info@kaernten.at. Pozostałe informacje można uzyskać również pod adresem www.rad.kaernten.at

 

Zdjęcia: Austria Info

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top