AUSTRIA: „PIĄTA PORA ROKU” W SALZBURGU

Salzburg w czasie adwentu to harmonijna kompozycja złożona z jarmarków adwentowych, pieczołowicie pielęgnowanych tradycji, koncertów i świątecznych imprez. W mieście, w którym narodziła się kolęda „Cicha noc”, okres przedświąteczny jest piątą porą roku. Do jej największych atrakcji należy Jarmark Bożonarodzeniowy przy Placu Katedralnym i Rezydencji, Salzburskie Śpiewy Adwentowe w Wielkim Domu Festiwalowym oraz dawne tradycje – na przykład bieg Krampusów czy koncerty hejnalistów.

 

Najpiękniejsze spośród jarmarków adwentowych

Jarmark Bożonarodzeniowy na Placu Katedralnym i Rezydencji – serce salzburskiego adwentu Salzburski Jarmark Bożonarodzeniowy na Placu Katedralnym i Rezydencji (21 listopada do 26 grudnia 2019) jest znany daleko poza granicami Austrii jako symbol romantycznego, przedświątecznego nastroju.

Dzięki swej długiej historii, sięganiu do wielowiekowych tradycji i atrakcyjnej ofercie regionalnego rękodzieła jarmark cieszy się ogromną popularnością. W dzisiejszej formie jarmark istnieje od 1974 roku, jego korzenie sięgają jednak ostatnich lat XV wieku. Około 100 stoisk oferuje świąteczne dekoracje i ozdoby, pomysły na prezenty i przysmaki austriackiej kuchni.

Ponad 250 oświetlonych choinek i niebo rozgwieżdżone sznurem światełek o długości 3000 m zapewniają jarmarkowi idealną oprawę. Dodatkowe atrakcje to na przykład codzienne chóralne śpiewy przed Katedrą, czwartkowe i sobotnie koncerty hejnalistów i ludowe tradycje, takie jak parady Krampusów i Perchtów oraz oczywiście odwiedziny św. Mikołaja i salzburskiego Aniołka. www.christkindlmarkt.co.at

Inne jarmarki w Salzburgu i w okolicach:

• Hellbrunner Adventzauber, do 24 grudnia 2019 – w tym roku częścią tego jarmarku jest salzburskie zoo. Wstęp wolny, od poniedziałku do czwartku (codziennie)

• Jarmark Świąteczny przy Placu Mirabell, do 24 grudnia 2019 (codziennie)

• Sternadvent, następnie Wintermarkt, do 6 stycznia 2020 (codziennie)

• Salzburski Adwent w Twierdzy, do 22 grudnia 2019 (od piątku do niedzieli)

• Jarmark Adwentowy na Zamku Franziskischlössl w Salzburgu, do 22 grudnia 2019 (w soboty i niedziele) • Jarmark Adwentowy w St. Leonhard, do 22 grudnia 2019 (soboty, niedziele, piątki)

Żywe tradycje Straszni towarzysze – Krampusy i Perchty

Już od XVI wieku św. Mikołaj przynosi dzieciom prezenty. Ale od XVII wieku Mikołajowi towarzyszy budzący grozę pomocnik – Krampus. Okutane w kosmate futra, ze strasznymi maskami na twarzach, dzwonkami u pasa, rózgami i łańcuchami w rękach, Krampusy grasują po uliczkach Salzburga. W odróżnieniu od Krampusów, Perchty odwiedzają ludzi w „święte wieczory” zimy.

W Salzburgu jest to przede wszystkim 21 grudnia – najdłuższa noc roku i pierwszy z dwunastu świętych wieczorów. Perchty to także straszydła, bardzo podobne do Krampusów. Noszą one ręcznie rzeźbione maski i różnobarwne futra. Ich najważniejsze „akcesoria” to wielkie dzwonki i zwierzęce ogony, którymi mają wypędzać zimę.

Wystawy

Od A (jak adwent) do Z (jak zwyczaje): wszystko, co trzeba wiedzieć o świętach Bożego Narodzenia Czynne przez cały rok salzburskie Muzeum Bożego Narodzenia to prawdziwa kopalnia wiedzy o świętach i ich historii. Pieczołowicie zgromadzone eksponaty opowiadają między innymi o tym, jak powstał kalendarz adwentowy i zdradzają tajemnice ozdób choinkowych.

Muzeum znajduje się w centrum miasta, przy Placu Mozarta, a więc w samym środku adwentowej scenerii. Miejsce jest idealne, aby zaprezentować wystawę z zakresu historii kultury pod tytułem „Święta Bożego Narodzenia – święta od adwentu do Nowego Roku w południowych Niemczech i Austrii 1840 – 1940”, w tym m.in. świąteczne dekoracje z Rudaw czy wyroby Warsztatów Wiedeńskich. www.salzburger-weihnachtsmuseum.at

Inne wystawy podczas adwentu:

• Wystawa szopek bożonarodzeniowych, Salzburger Heimatwerk, 7 listopada 2019 do 4 stycznia 2020

• Szopka AIKO na Steingasse 35, 20 listopada 2019 do 2 lutego 2020

• Wystawa świąteczna w Dzielnicy Katedralnej, 21 listopada do 19 grudnia 2019

      Dodatkowe oferty w adwencie:

• Świąteczna wycieczka po Salzburgu, 25 listopada do 23 grudnia 2019, godzina 16:00, zbiórka przy choince na Placu Rezydencji

• Koncerty hejnalistów na Placu Rezydencji, 30 listopada do 22 grudnia 2019, w czwartki i soboty, godzina 18:30

• Wycieczka specjalna po Dzielnicy Katedralnej, z koncertem hejnalistów i przysmakami z Jarmarku Bożonarodzeniowego, w każdy czwartek adwentu.

Zdjęcia: TSG Tourismus Salzburg

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top