AUSTRIA: ODNOWIONA ALBERTINA

W 2013 r. Albertina będzie świętować 10. rocznicę swojego ponownego otwarcia. Muzeum posiada jeden z największych i najcenniejszych zbiorów grafiki na świecie, a z okazji jubileuszu zorganizuje całą serię imprez.
 
Kolekcja założona w 1776 roku przez księcia Alberta Sasko-Cieszyńskiego, zięcia cesarzowej Marii Teresy, obejmuje ponad milion grafik i 60 000 rysunków.
 
W kolekcji znajdują się tak znakomite prace, jak „Młody zając” Dürera i jego „Modlące się ręce”, studia dziecięce Rubensa oraz najlepsze dzieła Schielego, Cézanne’a, Klimta, Kokoschki, Picassa i Rauschenberga, prezentowane w ramach wystaw czasowych.
 
 
Nowa stała wystawa przedstawia największe dzieła modernizmu. Albertina, niegdyś największa rezydencja Habsburgów, króluje na południowym wierzchołku Hofburga, na jednym z ostatnich zachowanych fragmentów murów miejskich Wiednia.
 
14 marca 2003 wiedeńska Albertina została ponownie otwarta po trwającej ponad dziesięć lat modernizacji, kompleksowej rozbudowie i starannej renowacji. Z okazji jubileuszu dziesięciolecia, w 2013 roku w dniu otwartych drzwi będzie można zobaczyć te części muzeum, które zwykle nie są dostępne dla zwiedzających. W marcu kalendarz wydarzeń przewiduje wielką imprezę urodzinową dla dorosłych i dla dzieci.
 
Kolejną atrakcją roku jubileuszowego będzie Święto Lata, które odbędzie się w muzeum i na baszcie oraz obfitować w atrakcje dla całej rodziny. W tym samym czasie kuratorzy Albertiny w ramach sympozjum naukowego wtajemniczą publiczność w aktualne projekty badawcze muzeum. Oprócz tego program rocznicowych obchodów wzbogacą dwie duże wystawy.
 
Od 15.03 do 30.06.2013 będzie można zobaczyć ekskluzywny zestaw cennych rysunków wybranych spośród eksponatów kolekcji, autorstwa mistrzów holenderskich, m.in. Hieronima Boscha, Pietera Bruegla Starszego, Rembrandta i Petera Paula Rubensa. Rok jubileuszowy zakończy jesienna wystawa „Matisse i fowiści”, dostępna dla zwiedzających od 29.09.2013 do 12.01.2014. Albertina: Albertinaplatz 1, 1010 Wien www.albertina.at
 
Zdjęcia: Albertina

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top