AUSTRIA: LATO 2020 W WIEDNIU

Stolica Austrii pomimo trwającej nadal pandemii, chociaż już po jej szczycie, nie rezygnuje z imprez turystycznych i kulturalnych dla mieszkańców i gości zagranicznych. Równocześnie dba o bezpieczeństwo ich uczestników.

 

W CZOŁÓWCE RANKINGÓW

 

Od wielu lat – czytamy w najnowszych informacjach, jakie otrzymaliśmy z Vienna Tourist Board – Wiedeń zajmuje czołowe miejsca w międzynarodowych rankingach jakości życia. Mercer, międzynarodowa firma konsultingowa, w 2019 roku uznała Wiedeń za miasto o najwyższej jakości życia wśród 231 metropolii – już po raz dziesiąty z rzędu

. W rankingu Global Liveability Index przygotowanym przez „Economist Intelligence Unit” Wiedeń zajął pierwsze miejsce w 2018 i 2019 roku, podobnie jak w zestawieniu Smart City Strategy Index firmy konsultingowej Roland Berger. W kategorii „Place” rankingu Anholt-Ipsos City Brands Index na 2020 rok, który obejmuje takie obszary jak klimat, czystość, wygląd budynków i krajobraz, Wiedeń również stanął na najwyższym stopniu podium.

W kwietniu 2020 roku przyznano Wiedniowi, jako najbardziej zielonemu miastu świata, pierwsze miejsce w zestawieniu World’s 10 Greenest Cities (agencji konsultingowej Resonance) za tereny zielone, komunikację publiczną i zrównoważony rozwój.

Dzięki podjęciu adekwatnych środków bezpieczeństwa i odpowiedniej infrastrukturze medycznej w czerwcu 2020 roku Wiedeń znalazł się na liście 20 najbezpieczniejszych destynacji turystycznych w Europie, opracowanej przez portal turystyczny European Best Destinations, jako jedno z nielicznych dużych miast najmniej dotkniętych przez wirusa SARS-CoV-2.

 

ŚRODKI BEZPIECZEŃSTWA DLA GOŚCI

 

Kto pomimo przestrzegania wszystkich środków bezpieczeństwa zachoruje podczas urlopu w Wiedniu, może w pełni zaufać kompleksowym procedurom higieny i bezpieczeństwa wdrożonym przez miasto. Osoby z podejrzeniem zachorowania na COVID-19 lub osoby przyjezdne z lekkimi objawami chorobowymi, które nie mają możliwości odbycia kwarantanny domowej, w razie potrzeby mogą zostać umieszczone w odpowiednich placówkach w mieście.

Według najnowszych danych, miasto Wiedeń dysponuje w sumie ok. 6.000 miejsc w 30 obiektach. Osoby, które udają się na kwarantannę w jednej z placówek udostępnionych przez miasto na podstawie zarządzenia bądź decyzji urzędowej (na mocy ustawy o zwalczaniu epidemii), nie ponoszą kosztów pobytu.

Turyści mogą odbyć kwarantannę także w hotelu – o ile takiej opcji nie stoi na przeszkodzie zarządzenie z urzędu – jednakże w takiej sytuacji sami płacą za pobyt. Decyzja o możliwości przetransportowania zakażonej lub chorej osoby do domu jest podejmowana indywidualnie i zależy m.in. od jej stanu zdrowia i drogi, jaką musi przebyć. Biuro Promocji Wiednia WienTourismus opracował dla branży hotelowej szczegółowe instrukcje postępowania w przypadku podejrzenia zachorowania na COVID-19 (przez gościa lub pracownika).

Są one dostępne na stronie B2B WienTourismus. Dodatkowo Biuro Promocji Wiednia WienTourismus i Wiedeńska Izba Gospodarcza zaprezentowały higieniczny znak jakości dla hoteli o nazwie „Safe Stay”. Wiedeń współpracuje również przy pierwszej globalnej marce bezpieczeństwa „Save Travels”.

 

IMPREZY PLENEROWE

 

Wiedeń jedną wielką sceną: w lipcu i sierpniu 2000 artystów da 800 spektakli w 25 miejscach, od muzyki, teatru, tańca i kabaretu, po cyrk i programy dla dzieci. Nigdy wcześniej wiedeńska scena kulturalna nie dała się poznać z takiej strony – oczywiście wszystko bezpłatnie i zgodnie z zasadami ochrony przed koronawirusem.

W końcu lokalni artyści mogą znów występować, a publiczność może znów cieszyć się kulturą na żywo. Od czwartku do niedzieli wiedeńskie Lato z kulturą 2020 prezentuje całe spektrum kulturalnego krajobrazu: od muzyki pop po klasykę, taniec i performance, teatr, odczyty, kabaret, nowy cyrk, teatr figur i obiektów oraz sztukę emigracyjną.

Każdego wieczoru i na każdej scenie odbywają się dwa akty. Niektóre lokalizacje proponują w ciągu dnia także teatr dziecięcy i młodzieżowy. Po tym, jak lato 2020 r. będzie nieco inne, w zależności od miejsca, w którym odbywać się będzie impreza, obowiązywać będą maksymalne limity wśród odwiedzających, aby można było zagwarantować minimalne odstępy na widowni.

 

DWIE SCENY GŁÓWNE MAIN STAGES I PIĘĆ MODULAR SPACES

 

Obie największe sceny wiedeńskiego Lata z kulturą znajdują się na Wyspie Dunajskiej (w pobliżu Statku Szkoleniowego) oraz w Oberlaa (Kurbadstraße). 500 gości znajdzie tu dla siebie muzykę, taniec i teatr. Wcześniejsza rezerwacja jest wymagana.

Pięć obiektów w parkach i miejscach publicznych mieści po 100 osób – nazywane są one Modular Spaces (Przestrzenie Modułowe) (bez konieczności rezerwacji): • 2. dzielnica: Kaiserwiese przy diabelskim kole • 14. dzielnica: Muthsamgasse • 19. dzielnica: 12.-Februar-Platz • 22. dzielnica: Hannah-Arendt-Platz • 23. dzielnica: Zirkuswiese am Liesingbach

 

ZNAKI JAKOŚCI DLA BEZPIECZNEGO PODRÓŻOWANIA

 

W czasach pandemii koronawirusa własne zdrowie znajduje się podczas podróży na szczycie listy priorytetów. Opracowany specjalnie dla Wiednia znak jakości „Safe Stay” i współpraca w ramach pierwszej globalnej marki bezpieczeństwa „Safe Travels” to dowód na to, że strategia rozwoju turystyki w Wiedniu gwarantuje najwyższe standardy.

 

   DLA HOTELI

 

Grupa branży hotelarskiej Wiedeńskiej Izby Gospodarczej w ciągu ostatnich tygodni opracowała własny znak bezpieczeństwa dla obiektów w niej zrzeszonych. Dzięki szeregowi celowych działań w łącznie sześciu obszarach wiedeńskie obiekty noclegowe osiągnęły nowy, wyższy poziom bezpieczeństwa zdrowotnego.

Pomiary temperatury ciała pracowników rozpoczynających pracę, powołanie specjalnego pełnomocnika ds. bezpieczeństwa, dodatkowe zabiegi higieniczne i dezynfekcyjne, digitalizacja ogłoszeń i kart dań oraz różne inne działania zwiększają poziom ochrony gości i pracowników przed zakażeniem.

Obiekty stosujące takie środki można rozpoznać po znaku bezpieczeństwa „Safe Stay”, umieszczonym w pobliżu wejścia do budynku. Przestrzeganie zasad uprawniających do otrzymania znaku bezpieczeństwa jest kontrolowane w ramach weryfikacji kategorii, którą w Wiedniu przeprowadza Izba Gospodarcza i Biuro Promocji Wiednia WienTourismus. Każdy wiedeński obiekt noclegowy może złożyć wniosek o nadanie znaku. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie: www.safestayvienna.at

 

JEDNOLITY STANDARD BEZPIECZEŃSTWA DLA BRANŻY TURYSTYCZNEJ

 

Marka „Safe Travels” to pierwsza na świecie globalna marka bezpieczeństwa i higieny dla branży turystycznej, opracowana specjalnie w ramach walki z chorobą Covid-19. Została ona powołana przez Światową Radę Podróży i Turystki (World Travel & Tourism Council, https://wttc.org), organizację z główną siedzibą w Londynie, zajmującą się promocją zrównoważonego rozwoju turystyki, we współpracy z rządami i ekspertami w zakresie zdrowia i przy wsparciu Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych.

Z marki tej mogą skorzystać organizacje i kierunki podróży, które chcą zapewnić swoim gościom najwyższe z możliwych standardów bezpieczeństwa. Szczególną wagę przywiązuje się do jednolitych i obowiązujących globalnie zasad. Marka jest skierowana m.in. do hoteli, restauracji, linii lotniczych i lotnisk, touroperatorów, muzeów, atrakcji turystycznych, stref handlowych czy wypożyczalni samochodów.

Kryteria dla innych obszarów znajdują się aktualnie w fazie opracowywania. WienTourismus jako oficjalne Biuro Promocji Wiednia zajmujące się marketingiem i promocją destynacji turystycznej, również bierze udział w popularyzacji marki. „Safe Travels” nie wymaga certyfikacji, gdyż opiera się na samodzielnej ocenie uczestniczących instytucji na podstawie dokładnie zdefiniowanych kryteriów.

Wszystkie szczegóły na temat wymogów, jakie należy spełnić, oraz dalsze informacje można znaleźć już teraz na stronie https://b2b.wien.info. Uczestniczące instytucje nie ponoszą żadnych kosztów, nie jest wymagana także przynależność do WTTC.

Zdjęcia: Wien Tourismus

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top