AUSTRIA: KONKURS RZEŹB ZE ŚNIEGU

W popularnym austriackim ośrodku narciarskim Ischgl już po raz 24-ty odbędzie się konkurs rzeźb ze śniegu „Formen in Weiß”. Artyści z różnych krajów przez kilka dni (od 9 do 13 stycznia 2017 r.) zamienią zaśnieżone tereny w wielką, plenerową „kuchnię” w której z tego surowca wykonywać będą rzeźby. Rzeczywiście mieć to będzie charakter kuchni w której „a la carte” dziesięciu artystów zapełni teren narciarski swymi śnieżnymi kreacjami. Tegoroczne hasło konkursu: „Puchar Świata Kucharzy”, daje wyobraźni artystów nieograniczone pole do popisu. Od 9 stycznia wybrani rzeźbiarze będą budować ze śniegu pomniki dobrego smaku, każdy według indywidualnej koncepcji. Znajdą się wśród nich zapewne szef kuchni przy pracy, gwiazdki i czapki kucharskie, chochla na trasie slalomu, zmrożone kieliszki do szampana czy prosię na rożnie.

W ciągu pięciu dni na poziomie ponad 2300 m n.p.m. powstaną rzeźby sięgające nawet dziesięciu metrów wysokości i zamienią teren Silvretta Arena w wielką plenerową kuchnię. Które dzieło ostatecznie najbardziej przypadnie do gustu jurorom okaże się 15 stycznia podczas wręczania nagród. Goście wypoczywający w Ischgl od samego początku będą mogli kibicować artystom i przyglądać się im przy pracy.

A nadnaturalnej wielkości figury na i przy stokach szusujący będą mogli podziwiać do końca marca. Tak długo bowiem mogą zachować formę ogromne rzeźby dzięki doskonałym warunkom śniegowym na terenie Silvretty. Mapę z objaśnieniami i zaznaczonymi miejscami, w których znajdują się rzeźby z konkursu „Formen in Weiß“, można będzie otrzymać bezpłatnie na miejscu.

Pomysł konkursu „Formen in Weiß“

Co robić z tym całym śniegiem? To pytanie mieszkańcy Ischgl zadali sobie 24 lata temu i po namyśle opracowali projekt konkursu artystycznego „Formen in Weiß”. Od tej pory rzeźbiarze z całego świata co roku przesyłają swoje projekty do jury w Ischgl. Wybiera ono najlepsze pomysły i zaprasza dziesięć par artystów do ich realizacji na terenie Silvretta Arena.

W ciągu pięciu dni na mierzącym 238 km stoków terenie narciarskim powstają dzieła ze śniegu, sięgające nawet 10 metrów wysokości.

Konkurs ten ma co roku inny temat. Ponadnaturalnej wielkości rzeźby, wśród których były już figury przedstawiające np. Dietera Bohlena w konkursie na temat „Talent show”, założycieli kolei Silvrettaseilbahn AG z okazji 50. jubileuszu przedsiębiorstwa, czy też VW garbusa w edycji poświęconej dorobkowi Volkswagena, ilustrują najróżniejsze zagadnienia.

W tym roku, jak już wspomnieliśmy, pod hasłem „Puchar Świata Kucharzy”, z okazji 20. jubileuszu tej odbywającej się w Ischgl legendarnej imprezy sportowej, teren narciarski zamieni się w spektakularną kucharską arenę. Więcej informacji na ten temat znaleźć można pod adresem: www.ischgl.com.

 

Zdjęcia: © TVB Paznaun-Ischgl

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top