AUSTRIA: KLAGENFURT AM WŐRTHERSEE

Południowa pełnia życia i wpływy trzech różnych kultur wyróżniają stolicę Karyntii, Klagenfurtu am Wörthersee. To miasto alpejsko-adriatyckich smaków, w którym kulinarne wpływy z Karyntii, Słowenii i Włoch łączą się w wyborną całość.

 

Kulturalnym punktem kulminacyjnym tego roku będzie FOR FOREST – największa instalacja artystyczna w Austrii na miejskim stadionie Wörthersee. Dodatkowo Klagenfurt, jako gospodarz legendarnego IRONMAN-a, uchodzi za thriatlonową stolicę kraju – w tym roku międzynarodowa elita tej dyscypliny spotka się nad jeziorem Wörthersee 7 lipca.

     Dużo muzyki i wiele drzew

We wrześniu i październiku 2019 roku na stadionie Wörthersee codziennie od 10:00 do 22:00 zamiast piłkarzy będzie można oglądać spektakl z drzewami w roli głównej – artyści biorący udział w międzynarodowym projekcie FOR FOREST umieszczą bowiem na płycie boiska prawdziwy mieszany las.

Zrealizowany przez Littmann Kulturprojekte (Bazylea) i zainspirowany grafiką Maxa Peintnera „Die ungebrochene Anziehungskraft der Natur” („Niezłomna siła przyciągania natury“) projekt wciela w życie przesłanie wizjonerskiego rysunku. Bogaty program koncertowego lata w Klagenfurcie przemówi do różnych gustów muzycznych. Zanim na stadion Wörthersee wprowadzą się drzewa, będzie on sceną czterech wielkich koncertów.

Popularne gwiazdy, takie jak brytyjski piosenkarz i autor tekstów Ed Sheeran (28 czerwca), amerykański zespół rockowy Bon Jovi (19 lipca), włoski piosenkarz i twórca muzyki pop Eros Ramazzotti (27 lipca) i niemiecka piosenkarka Andrea Berg (3 sierpnia) bez trudu zapełnią arenę. Miłośnicy muzyki klasycznej na pewno chętnie odwiedzą cykl koncertów „Klassik im Burghof“ (od 22 czerwca do 14 września).

Miasto alpejsko-adriatyckich smaków

Kalendarz kulinarnych wydarzeń 2019 roku dla smakoszy, koneserów wina i znawców piwa jest niezwykle urozmaicony. Po raz pierwszy w Klagenfurcie odbędzie się „Bioweinfestival Vino Alpi”. 26 i 27 lipca w Europahaus około 40 producentów win ekologicznych pochwali się swoimi produktami oraz zostanie przyznana międzynarodowa nagroda dla wina ekologicznego.

Od 20 do 29 września Klagenfurt będzie żył „Dniami kuchni regionu alpejsko-adriatyckiego” czyli spotkaniem na szczycie top gastronomów ze Słowenii, Friuli, Istrii i Karyntii.

Najlepsi kucharze i kucharki stworzą międzynarodowe zespoły, których zadaniem będzie wykreowanie menu inspirowanego produktami i tradycjami kulinarnymi regionu.

Niektórzy uczestnicy są już znani: np. Janez Bratovz z restauracji JB w Lublanie, Fabrizia Meroi z restauracji Laite w Sappadzie – najlepsza włoska szefowa kuchni 2018 – oraz Christian Cabalier z „Kochwerkstatt” na Benediktinermarkt. Podczas Alpen-Adria Genussmeile (od 20 do 22 września) ponad 40 najlepszych producentów żywności zaoferuje swoje specjalności, prezentując przy tym różnorodność produktów, jakie oferuje region.

Karyntia biega

Czy można sobie wyobrazić piękniejszą trasę? Zawodnicy półmaratonu Wörthersee przez prawie całą drogę mają w zasięgu wzroku turkusową taflę największego jeziora w Karyntii, bo start największego półmaratonu w Austrii znajduje się w Velden, a meta w Klagenfurcie, w Running City we wschodniej zatoce jeziora Wörthersee.

Od 23 do 25 sierpnia w programie oprócz półmaratonu znajdziemy też inne zawody, w tym na przykład Bambini Sprint, maraton juniorów i zawody biegowe kobiet. XNajwiększa pływacka przygoda w regionie alpejskim Długi sezon kąpielowy nad jeziorem Wörthersee, którego wody już w czerwcu nagrzewają się do ponad 20°, a w lecie przekraczają nawet 25° i dopiero we wrześniu powoli zaczynają się ochładzać, daje miłośnikom sportów wodnych wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do Wörthersee Swim.

Wörthersee Swim (od 7 do 8 września) to jedne z najdłuższych zawodów open water. Celem zawodników jest przepłynięcie Wörthersee przy pomocy wyłącznie siły własnych mięśni. Długość poszczególnych odcinków wynosi 17 km, 10 km (bez bojki i kombinezonu neoprenowego), 9 km i 3 km.

Start zawodów zaplanowano w Velden, Pörtschach i Krumpendorfie, a metę oczywiście w Klagenfurcie. Dzięki zróżnicowanym dystansom w zawodach mogą wziąć udział zarówno wytrenowani profesjonaliści, jak i pewni swych sił amatorzy. Na terenie kąpieliska w Klagenfurcie rozgrywane są też zawody Junior Open Water na krótszych odcinkach.

Zdjęcia NBPA

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top