AUSTRIA: JARMARKI BOŻONARODZENIOWE

Już za kilkanaście dni w Wiedniu rozpoczną się tradycyjne jarmarki bożonarodzeniowe i potrwają aż do drugiego dnia świąt. Największy w austriackiej stolicy świętuje swój 25 jubileusz. Słynny Wiener Adventzauber – Wiedeński Adwent, zamienia Plac Ratuszowy w prawdziwą bajkową Krainę Świąt.

 

Liczne stoiska jarmarku bożonarodzeniowego, ustawione przed neogotyckim budynkiem ratusza, oferują łakocie, rękodzieło, ozdoby choinkowe i upominki, drzewa parku Ratuszowego są odświętnie udekorowane, a o zmroku nastrojowo oświetlone.

 

Świąteczna Wioska na pobliskim Placu Marii Teresy, umiejscowiona pomiędzy Muzeum Historii Sztuk Pięknych a Muzeum Historii Naturalnej, oferuje piękne wyroby rękodzielnicze.

 

 

Ładne prezenty i tradycyjne szopki można znaleźć także na Starowiedeńskim Jarmarku Bożonarodzeniowym na placu Freyung. Jarmark Kulturalny i Bożonarodzeniowy, odbywający się przed Pałacem Schönbrunn, urzeka już samą romantyczną atmosferą, a oprócz tego kusi bogatą ofertą rustykalnych dekoracji choinkowych. Również w imperialnym otoczeniu odbywa się Jarmark Adwentowy przed Pałacem Belweder.

 

Oto ich terminy i adresy, pod którymi mozna znaleźć więcej informacji na ten temat: Wiedeński Jarmark Bożonarodzeniowy, 13.11-24.12.2010, Rathausplatz, 1010 Wiedeń, http://www.christkindlmarkt.at/ Świąteczna Wioska, 17.11.-24.12.2010, Maria-Theresien-Platz, 1010 Wiedeń, http://www.weihnachtsdorf.at/

 

Starowiedeński Jarmark Bożonarodzeniowy, Freyung, 1010 Wiedeń, 19.11-23.12.2010, http://www.altwiener-markt.at/ Jarmark Kulturalny i Bożonarodzeniowy, 20.11-26.12.2010, Pałac Schönbrunn, 1130 Wiedeń, http://www.weihnachtsmarkt.co.at/ Jarmark Adwentowy, 19.11-23.12.2010, Pałac Belweder, 1040 Wiedeń, http://www.weihnachtsdorf.at/

 

W Wiedniu trwają również przygotowania do powitania Nowego Roku. 31 grudnia „Szlak sylwestrowy” zamienia wiedeńską Starówkę w jedną ogromną imprezę. Kto chciałby uczcić nadejście Nowego Roku w dużym towarzystwie i na świeżym powietrzu, będzie miał ku temu okazję udając się właśnie tam. Na uliczkach Starego Miasta gastronomowie serwują poncz i kulinarne przysmaki, liczne sceny zapewniają program rozrywkowy, walce, operetki, rock i muzyka ludowa tworzą skoczny program towarzyszący.

 

O północy, na placu przed Katedrą Św. Szczepana, przy dźwiękach „Pummerina” – wielkiego dzwonu katedry, witany jest Nowy Rok. Odświętny nastrój panuje także na Balu Cesarskim w Hofburgu i na wielu innych galach sylwestrowych, odbywających się między innymi w wiedeńskim Ratuszu lub w luksusowych hotelach. W Operze Wiedeńskiej zgodnie z tradycją w ostatnim dniu roku będzie wystawiana „Zemsta nietoperza” Johanna Straussa.

 

Pierwszy poranek Nowego Roku jest w Wiedniu spędzany na specjalnie skomponowanym na potrzeby kaca śniadaniu w jednej z licznych w mieście kawiarni lub na Placu Ratuszowym, gdzie na telebimie transmitowany jest słynny Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich.

 

Po raz pierwszy w okresie noworocznym w Schönbrunn odbędzie się Jarmark Noworoczny, bezpośrednio po kończącym się przed tym barokowym pałacem tradycyjnym Jarmarku Kulturalnym i Bożonarodzeniowym. Ofertę, na którą składa się przepiękne rękodzieło i kulinarne rarytasy, nowy jarmark uzupełni o artykuły sylwestrowe.

 

Oto szczegóły: Szlak Sylwestrowy, 31.12.2010, http://www.wien-event.at/ Bal Cesarski, 31.12.2010, Hofburg, http://www.hofburg.com/ Jarmark Noworoczny, 28.12.2010-2.1.2011, Pałac Schönbrunn, 1130 Wiedeń.

 

Nie brak również w tym okresie innych atrakcyjnych możliwości zakupów. Także w bocznych uliczkach. Warto np. a chwilę skręcić z Mariahilfer Straße w Zollergasse: Boczna uliczka przy największym deptaku handlowym Wiednia to miejsce dla indywidualistów. Zollergasse znajduje się w 7. dzielnicy, znanej jako wiedeńska „dzielnica kreatywna”, którą cechuje duża koncentracja oryginalnych sklepów i lokali.

 

Obok Neubaugasse, Lindengasse i Kirchengasse, Zollergasse jest także dobrym celem dla wszystkich, którzy wolą robić zakupy poza głównym nurtem. Kto na przykład poszukuje dobrze skrojonego t-shirtu z naprawdę oryginalnymi nadrukami, powinien wstąpić do Advanced Minority na Zollergasse 2. Jest tam duży wybór niepowtarzalnych towarów w niskich cenach (od 39 do 49 euro). Marka ta produkuje ściśle limitowane edycje i współpracuje z międzynarodową grupą artystów.

 

„You create fashion“ – tak nazywa się niezwykła koncepcja useabrand. Na stronie tej marki (www.useabrand.com) każdy użytkownik może zamieścić swoje własne projekty ubrań. Użytkownicy online co miesiąc oddają swoje głosy na projekt, który następnie zostanie wyprodukowany i będzie sprzedawany na Zollergasse 15, a zwycięzca otrzyma udział w zysku.

 

Kawałeczek dalej w kierunku Lindengasse projektantka Mandarina Brausewetter prowadzi swój sklep pod nazwą The Hot Dogs i prezentuje w narożnym sklepie swoje t-shirty i bluzy z dresowego materiału, inspirowane ulicznym graffiti , oraz młode, indywidualne marki odzieżowe. Także potrzeby kulinarne nie pozostają niezaspokojone na Zollergasse.

 

Lena & Laurenz przez cały dzień zapraszają na świeże sałatki, kanapki, bagietki i jogurty, a na obiad także na zupy i potrawy z ryżu, wszystko na bazie produktów ekologicznych. Ostoją ruchu ekologicznego jest restauracja i sklep Naturkost St. Josef, oferująca duży wybór produktów z upraw biologicznych i solidną wegetariańską kuchnię. A na wieczór poleca się zawsze czynny lokal ze sceną artystyczną Europa, w którym można zjeść i wypić także późno w nocy i dobrze się bawić o każdej porze.

 

Polecane adresy: Advanced Minority, Zollergasse 2, 1070 Wiedeń, http://www.advancedminority.com/ Use a Brand, Zollergasse 15, 1070 Wiedeń, http://www.useabrand.com/ The Hot Dogs, Zollergasse 12, 1070 Wiedeń Lena & Laurenz, Zollergasse 4, 1070 Wiedeń, http://www.lenaundlaurenz.at/ Naturkost St. Josef, Zollergasse 26, 1070 Wiedeń, Europa, Zollergasse 8, 1070 Wiedeń, http://www.europa-lager.at/

 

Świąteczno – noworoczny pobyt w Wiedniu można wykorzystać również na poznanie z przewodnikiem np. Cmentarza Centralnego. Jest to drugi pod względem wielkości, po hamburskim Ohlsdorf, cmentarz w Europie. Nowy przewodnik ułatwi orientację. 330 000 grobów, 2,5 kilometra kwadratowego powierzchni, sieć dróg o długości 100 kilometrów: Cmentarz Centralny w Wiedniu jest tak wielki, że łatwo można stracić orientację.

 

Nowy multimedialny przewodnik pomaga odkrywać wszystkie ciekawe miejsca i warte zobaczenia grobowce tego cmentarza. To poręczne i lekkie urządzenie można wypożyczyć u portiera przy głównym wejściu do Cmentarza Centralnego (brama 2) za opłatą w wysokości 7 euro.

 

Za pomocą mówionego tekstu (w języku niemieckim i angielskim) oraz zdjęć wyświetlanych na ekranie przewodnik oprowadza zwiedzających po tym ogromnym obszarze i na 42 przystankach opowiada wiele ciekawych i zadziwiających historii o wiedeńskim mieście zmarłych. Do najważniejszych przystanków zaliczają się grobowce honorowe, takie jak te należące do Ludwiga van Beethovena, Johanna Straussa ojca czy do Falco, austriackiej gwiazdy muzyki pop.

 

Ciekawych rzeczy można się dowiedzieć także o historii powstania cmentarza, o pięknym, secesyjnym kościele cmentarnym oraz o faunie i florze tej nekropolii założonej w 1874 roku. Przewodnik multimedialny dysponuje dokładnymi informacjami na temat poszczególnych przystanków oraz trzema alternatywnymi trasami, zajmującymi dwie, trzy lub cztery godziny.

 

Przewodnik ten uzupełania wykaz stacji i plan orientacyjny na papierze. Jest on dostępny u portiera przy wejściu głównym (brama 2), opłata za wypożyczenie wynosi 7 euro, przy czym należy zostawić ważny dokument ze zdjęciem. Adres: Simmeringer Hauptstraße 234, 1110 Wiedeń. Więcej informacj na temat atrakcji i nowości turystycznych austriackiej stolicyi można uzyskać na: http://www.wien.info/

 

Zdjęcia: Cezary Rudziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top