AUSTRIA: BURGENLAND – ZABYTKI KULTURY RODU ESTERHAZY

Zamek Forchtenstein
Zamek Forchtenstein w austriackim Burgenlandzie

Najmłodszy i wysunięty najbardziej na wschód kraj związkowy Austrii – Burgenland wyznaczają trzy stolice – wierzchołki trójkąta – Wiedeń, Budapeszt i Bratysława. Jest to kraina inna niż pozostałe regiony.

Wyróżnia się łagodnie pofalowanymi wzgórzami, małymi, zadbanymi wioskami oraz ciekawą historii związaną między innymi z węgierskim rodem książęcym Esterhazy, którego przeszłość, umiłowanie kultury i sztuki oraz militarną potęgę można poznać zwiedzając oddalone o niecałą godzinę jazdy od Wiednia i Bratysławy zamki oraz warownie, które zapraszają do niezwykłego świat kultury, sztuki oraz muzyki.

Od ponad 400 lat nazwisko Esterházy jest kojarzone z innowacjami, pasją kolekcjonerską oraz wspieraniem sztuk pięknych. Wystawne uroczystości, oblegane koncerty i dzieła słynnych artystów od zawsze zwracały na dwór tego książęcego rodu uwagę możnych całego świata. Imponującym tego świadectwem są kamienne monumenty, takie jak Zamek Esterházy w Eisenstadt,

Zamki Forchtenstein i Lackenbach.

Zamek Esterházy – wielowiekowa rezydencja i atrakcja dla miłośników kultury
Wspaniały zamek Esterházy – jeden z najpiękniejszych barokowych zamków Austrii – od setek lat stanowi kulturalne serce miasta Eisenstadt. Znany jest także jako dawne miejsce pracy Josepha Haydna, kolebka klasyków wiedeńskich oraz miejsce wspaniałych koncertów i uroczystości. Dzisiaj pełni głównie funkcję muzeum oraz doskonałego miejsca na organizowanie wyjątkowych eventów. Reprezentacyjne centrum zamku stanowi ozdobiona XVII-wiecznymi freskami Sala Haydna, w której regularnie odbywają się koncerty i przedstawienia. Do niedostępnych zwykle dla zwiedzających części zamku można dotrzeć podczas wycieczki z przewodnikiem.

Zamek Forchtenstein – potężna forteca, barokowy zamek i skarbiec książąt

Widoczny z daleka Zamek Forchtenstein wznosi się na skalistym wzgórzu u podnóża gór Rosaliengebirge, świadcząc o burzliwych i wojowniczych dziejach tego regionu. Jego historia sięga XIII wieku, a od lat dwudziestych XVII stulecia jest związany z rodem Esterházy. Paul I Esterházy rozbudował średniowieczną warownię zamieniając ją w XVII wieku w barokowy zamek, którego historyczny gabinet osobliwości, skarbiec, zbrojownia oraz stałe i czasowe wystawy zabiorą Was w wyjątkową podróż w przeszłość

Zamek Lackenbach – renesansowa budowla i współczesny design

Zamek Lackenbach od pierwszej połowy XVII wieku wykorzystywany był jako siedziba rodu Esterházy. W ostatnich latach został poddany starannej renowacji, dzięki czemu również dzisiaj można tam zamieszkać. Mieści się w nim butikowy hotel „Zum Oberjäger“, który swoim gościom oferuje stylowe pokoje z historycznym wystrojem. Również ogród zamku odzyskał swój pierwotny kształt, a jednocześnie został wzbogacony o elementy, które łączą historię ze współczesnością oraz wszechobecną naturą.
Interwencje artystyczne w wiekowych murach, klasyczne inscenizacje w historycznej scenerii i dzieła światowej sławy mistrzów tworzą z artystycznego dorobku rodu Esterhazych pomost łączący ciągle żywą przeszłości z patrzącą już w przyszłość teraźniejszość. Od wystaw, przez koncerty, po programy dla grup – miejsca związane z rodem Esterhazy zapewniają urozmaicone atrakcje kulturalne przez cały rok.

Zdjęcia prasowe NBPA

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top