ANTARKTYDA: WYPRAWA W SZCZYTNYM CELU

Wznoszący się 4892 m n.p.m. majestatyczny Masyw Vinsona, czyli najwyższy szczyt Antarktydy, jest kolejnym celem podróżnika Michała Leksińskiego, który z Fundacją Happy Kids realizuje plan „7 Happy Summits”, czyli zdobycia Korony Ziemi. Wyprawa rusza 25 grudnia. Połączona jest również ze zbiórką na rzecz budowy pierwszego w Polsce rodzinnego domu pomocy społecznej.

Michał Leksiński wraz z Fundacją Happy Kids od 2017 r. zdobywa Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty poszczególnych kontynentów. Tworzy ją 7 szczytów, jednak wątpliwości geografów oraz wspinaczy, co do przebiegu granic kontynentów, sprawiają, że nie ma pełnej zgody, co do tego, jakie są najwyższe w Europie oraz Australii i Oceanii.

W związku z tym do „rozszerzonej” listy zaliczają się: Góra Kościuszki (Australia, 2 228 m n.p.m.), Piramida Carstensza (Oceania, 4 884 m n.p.m.), Elbrus (Europa, 5 642 m n.p.m.), Mont Blanc (Europa, 4 810 m n.p.m.), Kilimandżaro (Afryka, 5 895 m n.p.m.), Aconcagua (Ameryka Południowa, 6 962 m n.p.m.). Wszystkie są już zdobyte przez Leksińskiego.

Na grudzień tego roku została zaplanowana wyprawa na Antarktydę – ADATA ANTARCTIC EXPEDITION, w celu zdobycia Masywu Vinsona (4 892 m n.p.m.). Natomiast na czerwiec 2023 r. na Denali (6192 m n.p.m.) w Ameryce Północnej. Ostatni na liście pozostaje najwyższy szczyt – Mount Everest (8 848 m n.p.m.), zaplanowany na wiosnę 2024 r.

Zdobywanie kolejnych szczytów połączone jest z działaniami na rzecz podopiecznych Fundacji Happy Kids. Michał Leksiński będąc jej ambasadorem, prowadzi m.in. zbiórki pieniędzy dla podopiecznych organizacji, zwraca uwagę na działania Fundacji, organizuje spotkania i wyjazdy dla dzieciaków w góry.

– Dla nas ten projekt to coś znacznie większego niż zdobywanie Korony Ziemi – mówi Aleksander Kartasiński, prezes zarządu Fundacji Happy Kids. – Inicjatywa Michała Leksińskiego może realnie wpłynąć na przyszłe życie naszych podopiecznych w Rodzinnych Domach Dziecka, prowadzonych przez Fundację Happy Kids.

„Nasze” dzieci mają za sobą ogromne traumy. Ich dotychczasowe doświadczenia spowodowały, że wyrosły przed nimi góry nieufności, lęków, niewiary we własne siły. Przedsięwzięcie Michała pokazuje im jednak, że nie ma takiego szczytu, którego nie można zdobyć i nie ma takich przeszkód, których nie można pokonać. Już pierwsze spotkanie naszych dzieci z Michałem pokazało, jak wielkie znaczenie ma dla nich jego projekt. Wiernie kibicują mu w przygotowaniach i niektórzy po cichu zaczynają marzyć, że kiedyś pójdą w jego ślady.

Wyprawa połączona jest również ze zbiórką na rzecz budowy pierwszego w Polsce rodzinnego domu pomocy społecznej. Zamieszkają w nim m.in. wychowankowie Fundacji Happy Kids, mierzący się z różnego typu dysfunkcjami. Organizacja chce tym samym zwrócić uwagę na problem społeczny, jakim jest brak rozwiązań systemowych i standardów opieki nad osamotnionymi, niepełnosprawnymi osobami opuszczającymi pieczę zastępczą. Link do zbiórki:https://www.siepomaga.pl/rodzinny-dps

Nadchodząca ADATA ANTARCTIC EXPEDITION to jedna z najbardziej skomplikowanych logistycznie wypraw w ramach Korony Ziemi. To wieloetapowa podróż, przez Chile na Antarktydę i stamtąd lot awionetkami do bazy pod Masywem Vinsona. Start wyprawy z Polski zaplanowany jest na 25 grudnia br. Jeśli pogoda pozwoli, to już 30 grudnia Michał Leksiński wyleci z Punta Arenas w Chile na Antarktydę do bazy Union Glacier, a potem pod Masyw Vinsona.

Zdjęcia z dotychczasowych wypraw z archiwum podróżnika.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top