WŁOCHY: ŚWIĘTA W POŁUDNIOWYM TYROLU

27 listopada oficjalnie rozpoczęły się jarmarki bożonarodze-niowe w Południowym Tyrolu. Świąteczne zakupy w pięciu miastach tego włoskiego regionu: Bolzano/Bozen, Mera-no/Meran, Bressanone/Brixen, Brunico/Bruneck oraz Vipite-no/Sterzig będzie można robić aż do 6 stycznia 2010 (z wyjąt-kiem Bolzano, gdzie jarmark kończy się tuż przed Gwiazdką, czyli 23 grudnia 2009). Jarmarki bożonarodzeniowe wpisane są na stałe w kulturę tego regionu Północnych Włoch i przez wielu uznawane są za jedną z najpiękniejszych gwiazdkowych tradycji.

 

Pozdrowienia z Południowego Tyrolu

 

Południowy Tyrol przywiązuje dużą wagę do tradycji, także tej zwią-zanej z wysyłką kartek świątecznych. W każdym w pięciu miast moż-na otrzymać kartki ze świątecznym motywem i bezpłatnie wysłać je bliskim. Mimo przywiązania do tradycji, Południowy Tyrol idzie także z duchem czasu i na swojej oficjalnej stronie Internetowej udostępnił usługę wysyłania świątecznych e-kartek poprzez e-mail.: http://www.suedtirol.info/KartkiSwiateczne/Christmas-Card/0/pl/Kartki_Bozonarodzeniowe.html

 

Kalendarz adwentowy

 

Z okresem przedświątecznym związane są także tradycyjne kalendarze adwentowe. W Południowym Tyrolu nie są to jednak znane pudełka czekoladek. Tutaj specjalnie na ten czas mieszkańcy dekorują domy i fasady budynków. Najciekawszy kalendarz to siedziba Organizacji Turystycznej Południowego Tyrolu, w Bolzano, przy ulicy Piazza Parrocchia/Pfarrplatz 11. Każdego dnia w okresie od 1 do 24 grudnia kolejno zostają otwierane kolejne okna, a towarzyszy temu muzyka i śpiew chóru.

 

Produkty regionalne

 

Co roku sprzedawcy dbają także o bogatą ofertę produktów regional-nych. Na licznych straganach można więc znaleźć lokalne wyroby rękodzielnicze, figurki z drewna, ręcznie zdobione akcesoria choinkowe czy koronki, a obok nich południowotyrolski Speck, jabłka, sery, pieczywo, miód, grapa i wino. Amatorzy słodkości mogą natomiast skusić się na strudel, ciasteczka Zelten, Kerststol, czyli rodzaj luksusowego, słodkiego chleba z nadzieniem z rodzynek i migdałów, pierożki Krapfen i Apfelkuchen, czyli regionalne ciasto z jabłkami.

 

Świąteczny szlak pięciogwiazdkowy

 

Świąteczny szlak, mający w sumie długość 135 km, łączy 5 miast, w których organizowane są jarmarki bożonarodzeniowe. Do wszystkich z nich można łatwo i wygodnie dojechać korzystając ze specjalnej karty Mobilcard umożliwiającej bezpłatne korzystanie z transportu publicz-nego – 3-dniowa karta kosztuje 13 €, karta ulgowa (dla młodzieży do 16 r.ż) to koszt 6,50 €, a dzieci do 6 r.ż. mogą podróżować bezpłat-nie.

Więcej informacji na stronie www.suedtirol.info

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top