Centrum Nauki Kopernik w Warszawie otrzymało niecodzienny podarunek od Centrum Informacji Turystycznej Wiednia – Wientourismus. Pięć komfortowych kanap „Enzis”. Zaprojektowali je specjalnie dla wiedeńskiej Dzielnicy Muzeów – Museums Quartier architekci wnętrz Anna Popelka i Georg Poduschka.
Efektowne, wygodne i przeznaczone zarówno do siedzenia jak i leżenia, kanapy te wykonane zostały ze specjalnego tworzywa i pokryte farbą, dzięki czemu odporne są na warunki atmosferyczne. Stanowią one znak rozpoznawczy tej, znajdującej się w centrum miasta, dzielnicy Wiednia i są stale oblegane.
Korzystają z nich goście całego świata odpoczywając podczas wędrówek po mieście, a także wiedeńczycy. Zarówno podczas przerw w pracy jak i spotkań z przyjaciółmi. Nazwę „Enzi” kanapy te otrzymały od nazwiska wicedyrektorki MQ – Museums Quartier Danieli Enzi. Projektanci tych mebli zachwycili się jej życzliwością i otwartością dla tego pomysłu. Egzemplarze ofiarowane CNK w Warszawie mają kolor soczystej zieleni wybrany przez fanów w specjalnym głosowaniu na Facebooku.
Stanęły one na patio przed Centrum od strony Wisły. W przekazaniu tych kanap uczestniczył J.E. ambasador Republiki Austrii w Warszawie Herbert Krauss, delegacja WienTourism w osobach dyrektora Norberta Kettnera oraz szefowej marketingu i reklamy Marthy Auer, szefowa austria.info w Warszawie Franca Maria Kobenter oraz wicedyrektor CNK Przemysław Wielowiejski. Ponadto, oczywiście, dziennikarze.
Zarówno otwierająca uroczystość Franka Kobenter, jak i ambasador Herbert Krauss przypomnieli historię tych mebli oraz ich popularność w Wiedniu i wcześniejsze ekspozycje w innych krajach. Ambasador wyraził nadzieję, że spodobają się one również w Polsce i dla wielu Polaków staną się także zachętą do odwiedzenia austriackiej stolicy.
Dodam, że na kanapach tych umieszczono zarówno nazwiska ich projektantów, jak i hasło promocyjne „Wiedeń. Teraz albo nigdy”. H. Krauss zwrócił uwagę również na kolor wybrany przez głosujących. Zieleń będącą symbolem nadziei. Także na dalsze doskonałe relacje między Warszawą i Wiedniem oraz naszymi krajami.
Dziękując za dar dyr. P. Wielowiejski poinformował, że kanapy pozostaną w tym miejscu, na którym stoją w momencie uroczystości. Na licznie odwiedzanym patio, na którym wkrótce odbywać się będzie sporo imprez plenerowych. Podkreślił, że meble te wpisują się znakomicie zarówno w architekturę Centrum, jak i kolorystykę otaczającego je parku.
Wyraził nadzieję, że przyjmą się w Warszawie i nie zabraknie chętnych do odpoczywania na nich. Na to nie trzeba było długo czekać. W momencie, gdy piliśmy znakomite wiedeńskie wino musujące „zakąszając” świetnym wiedeńskim sernikiem i innymi słodkościami, kanapy obległy dzieciaki z wycieczki szkolnej, która przyszła na zwiedzanie CNK.
Wiedeńscy goście przywieźli też aktualne materiały informacyjne, w tym w dużym formacie gazetowym, bogato ilustrowany program imprez kulturalnych austriackiej stolicy w 2012 roku, jej folder promocyjny w języku polskim „Sztuka czerpania przyjemności”, kieszonkowe informatory, aktualne plany miasta itd. Ponadto informacje na temat ruchu turystycznego w Wiedniu.
Okazało się, że w 2011 roku odnotował on kolejne rekordy. Turyści skorzystali tam z 11,4 mln noclegów – o 5% więcej niż w roku poprzednim. Zaś o 7,2% – do 5,2 mln – wzrosła liczba odwiedzin ogółem. W przypadku Polaków jednak aż o 15,5%. W 2011 roku austriacką stolicę odwiedziło nas 65.192, wykupiliśmy 126.365 noclegów, co stanowiło wzrost o 16,3%. W 2012 roku szykuje się kolejny rekord.
Od stycznia do marca br. odnotowano ponad 8% wzrost liczby odwiedzin z Polski. Polacy wykupili też 23.609 noclegów – o 10% więcej niż w I kwartale 2011 roku. Wspomnę również, że w 2011 r. Wiedeń po raz trzeci z rzędu wybrany został w plebiscycie międzynarodowej firmy consultingowej Mercer miastem o najwyższym standardzie życia. A miał do tego… 220 innych konkurentów – światowych metropolii.
Zdjęcia autora.