Wirtualne oprowadzanie dyrektorskie po najnowszym muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej Albertina Modern Pod nazwą VIENNA SHOWCASE kryje się seria transmisji na żywo Biura Promocji Wiednia, która zabierze uczestników w wirtualną podróż po najnowszych wydarzeniach zarówno sceny artystycznej, jak i kulturalnej w stolicy Austrii.
Najnowszy wirtualny spacer odbędzie się w Albertina modern, najnowszym muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej w Wiedniu. w czwartek, 25 lutego 2021 roku, w godz. 15:00 – 15:45 Transmisja live będzie dostępna na YouTubie (w jęz. angielskim): https://youtu.be/CsGgLakEIAk
W programie: Powitanie: Norbert Kettner, Dyrektor Biura Promocji Wiednia Wirtualne oprowadzanie po najnowszej wystawie The Essl Collection przez prof. dr Klausa Albrechta Schrödera, dyrektora generalnego muzeum Albertina modern Sesja pytań i odpowiedzi (Q&A)
O VIENNA SHOWCASE: Albertina modern
Muzeum Albertina modern
Albertina modern została otwarta w maju 2020 roku i jako światowej sławy instytucja kulturalna zajmuje około 2.500 m² w całkowicie odnowionym gmachu wystawowym Künstlerhaus na placu Karlsplatz. Najważniejsza kolekcja sztuki austriackiej po 1945 roku, kolekcja Essl oraz Jablonka stanowią fundament najnowszego muzeum w Wiedniu.
Albertina modern prezentuje sztukę nowoczesną, postmodernistyczną i współczesną. Zbiory muzeum obejmują prace artystów austriackich, takich jak Hermanna Nitzchego, Marii Lassnig i Valie Export, a także Friedensreicha Hundertwassera, Christiana Ludwiga Attersee oraz Gottfrieda Helnweina. Ponadto Albertina modern koncentruje się na ważnych międzynarodowych artystach od XX wieku do współczesności.
W zbiorach muzeum znajduje się popart Andy’ego Warhola, Roya Lichtensteina, a także Damiena Hirsta, Jonathana Meese i Anselma Kiefera. W nowym artystycznym hotspocie znajduje się ponad 60.000 dzieł sztuki wykonanych przez 5.000 artystów.
Kolekcja Essl
Wystawa (do 14 marca 2021 roku) jako pierwsza w Wiedniu oferuje przegląd kolekcji Essl zawierającej 150 głównych dzieł najpopularniejszych artystów i artystek od 1960 roku do dziś, od Antoniego Tàpiesa do Erwina Wurma i Marii Lassnig po Georga Baselitza, Alexa Katza, Pera Kirkeby oraz Fanga Lijuna, Annette Messager, Andreasa Gursky’ego i Nam June Paika. Obrazy, rzeźby, obiekty i instalacje na tej wystawie ukazują różnorodność kolekcji Essl, która jest w posiadaniu Albertiny od 2017 roku.
Więcej informacji i powiązane strony: https://b2b.wien.info/en/showcase
Zdjęcia: ALBERTINA MODERN (c) Rupert Steiner