WIEDEŃ: JESIEŃ 2020 – TYLE SZTUKI W JEDNYM MIEŚCIE

Jesień sztuki 2020 w Wiedniu będzie obfitować w wyjątkowo dużo wydarzeń: targi sztuki viennacontemporary, festiwal galerii curated by, tydzień Vienna Art Week i wiele innych wydarzeń, które sprawią, że miasto stanie się centrum międzynarodowej sceny artystycznej. curated by w ciągu ponad dziesięciu lat istnienia stał się ważnym festiwalem sztuki współczesnej:

 

Kuratorzy z całego świata zostali zaproszeni do zaaranżowania wybranych wiedeńskich galerii. Z jednej strony wydarzenie to ugruntowało swoją pozycję, jako platforma networkingowa, z drugiej otwiera nowe perspektywy przed galeriami. Parallel Vienna jest hybrydą targów sztuki, platformy wystawienniczej i pracowni artystycznej.

Jak sama nazwa wskazuje, wiedeńskie wydarzenie artystyczne odbywa się w tym samym czasie, co wiedeńskie targi sztuki współczesnej. Wyważona mieszanka współczesnej sztuki i ugruntowanych pozycji jest prezentowana w nietypowych lokalizacjach, takich jak opuszczone nieruchomości. Bogaty program towarzyszący obejmuje dyskusje, występy, koncerty i formaty klubowe.

Na austriackich, międzynarodowych targach sztuki viennacontemporary gromadzą się w Marx Halle renomowane galerie, wschodzące gwiazdy i uznani mistrzowie świata sztuki. Targi skupiają się na Europie Środkowej i Wschodniej, umieszczając Wiedeń na tydzień w centrum współczesnej sceny artystycznej.

W 2019 roku w międzynarodowych targach sztuki wzięło udział 110 galerii i instytucji z 26 krajów oraz około 30.000 zwiedzających. Natomiast miłośnicy designu znajdą coś dla siebie podczas Vienna Design Week. Popularny festiwal zaprasza do odkrywania designu na nowo w całym mieście dzięki ciekawemu i bogatemu programowi wydarzeń (prezentacje, filmy, prelekcje, wydarzenia, instalacje, wycieczki z przewodnikiem, promocje i przyjęcia).

Głównym obszarem, gdzie skoncentrowane będą atrakcje Vienna Design Week 2020 jest 12. dzielnica, a krajem gościnnym będzie Szwajcaria. Na targach sztuki Fair for Art Vienna w wiedeńskiej Auli Nauk zaprezentowane zostaną dzieła sztuki współczesnej, obrazy z minionych wieków i arcydzieła od starożytności po Art Deco.

Wiedeńska Jesień Sztuki to także Art & Antique, targi sztuki, antyków i designu, które odbywają się co roku w wiedeńskim Hofburgu. Około 50 austriackich i zagranicznych handlarzy oraz właścicieli galerii wystawia i sprzedaje sztukę od starożytności po dzień dzisiejszy. Podczas Vienna Art Week Wiedeń będzie mekką dla miłośników sztuki i ekspertów z całego świata.

To wydarzenie z mnóstwem wystaw, dyskusji panelowych, wykładów, prelekcji artystów, specjalnych wycieczek, instalacji, interwencji i występów. Wycieczki w ramach inicjatywy Open House Wiedeń oferują niezwykły wgląd w szacowne budynki i współczesne atrakcje budowlane, cenne architektonicznie budynki biurowe i przemysłowe, budynki mieszkalne, a nawet prywatne mieszkania.

W 2020 roku wydarzenie nie odbędzie się w zwyczajowej formie. Zamiast tego będzie gospodarzem ogólnoświatowego festiwalu online z 48 godzinami atrakcji poświęconych ekscytującej architekturze z całego świata. • curated by, 5.-26.9.2020, www.curatedby.at • Parallel Vienna, 22.-27.9.2020, Rudolf-Sallinger-Platz 1, 1030 Wiedeń, www.parallelvienna.com • viennacontemporary, 24.-27.9.2020, Marx Halle, Karl-Farkas-Gasse 19, 1030 Wiedeń, www.viennacontemporary.at

• Vienna Design Week, 25.9.-4.10.2020, www.viennadesignweek.at • Fair for Art Vienna, 3.-11.10.2020, Aula Nauk, Wollzeile 27a, 1010 Wiedeń, www.fairforart-vienna.at • Art&Antique, 5.-8.11.2020, Hofburg, Heldenplatz, 1010 Wiedeń, www.artantique-hofburg.at • Vienna Art Week, 13.-20.11.2020, www.viennaartweek.at • Open House Wien, Worldwide Online Festival, 14.-15.11.2020, www.openhouse-wien.at

Zdjęcia: Wienna Tourist Board

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top