WIECZÓR PERUWIAŃSKI W WARSZAWIE

 

 

W Warszawie odbył się, w ramach obchodów 90-lecia Ustanowienia Relacji Dyplomatycznych między Peru a Polską, wieczór peruwiański. Zorganizowały go: Ambasada Peru w Polsce, Wydział geografii i studiów regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego i Klub Kultury Saska Kępa. Jego główną atrakcją oraz magnesem, który wypełnił niemal do ostatniego miejsca salę widowiskową klubu, był Jerzy Majcherczyk. Znany podróżnik i organizator wypraw, współodkrywca dla kajakarstwa i turystyki światowej w trakcie wyprawy „Canoandes 79” najgłębszego kanionu na naszym globie – Colca w Peru. Pierwszy Polak, który przepłynął w rożnych latach cały ten sławny kanion a zarazem jedyny nasz rodak zaliczony do setki najlepszych kajakarzy świata.

 

Podczas wieczoru, który zaszczyciła swoją obecnością ambasador Peru w naszym kraju J.E. Martha Chavari Dupni, a uczestniczyli w nim i zabierali głos także m.in. burmistrz dzielnicy Praga Południe Tomasz Kucharski, dyrektor Instytutu Studiów Regionalnych i Globalnych wydziału geografii UW prof. dr hab Miroslawa Czerny oraz znana podróżniczka Elżbieta Dzikowska, uczestnicy dowiedzieli się sporo o ojczyźnie Inków.

 

Jurek – bo tak, w wersji anglojęzycznej jako „Yurek” jest nazywany, w bardzo emocjonalny sposób przedstawił, korzystając z bogatej ikonografii, Polaków zasłużonych dla Peru. Poczynając od XVIII – wiecznego Sebastiana da Berzeviczy, poprzez tak znane postacie jak Ernest Malinowski i innych, ponad setkę polskich inżynierów upamiętnionych pomnikiem w stolicy Peru, Limie – po ojca Szeligę przez pół wieku, aż do śmierci w wieku 90 lat  mieszkającego w tym kraju i badającego właściwości lecznicze andyjskich i amazońskich ziół oraz ich zastosowanie.

 

Przedstawił również najważniejsze atrakcje turystyczne Peru i pokazał z wlasnej kolekcji haftowany złotem strój kobiet plemion okolic sławnego kanionu, który ubrała p. konsul Aurora z konsulatu Peru w Warszawie. Opowiedział też o wielu mało znanych szczegółach studenckiej wyprawy kajakowej „Canoandes 79”. O której napisał książkę, a o następnych, połączonych z badaniami kanionu, kolejne.

 

Np. jak podczas tamtej, ponad dwuletniej wyprawy w okresie czekania na możliwość penetrowania górskich rzek kolejnych krajów północno – i południowoamerykańskich otrzymywali od polskich rybaków łowiących na tamtejszych wodach po kilkaset kilogramów mrożonych ryb, które następnie sprzedawali salezjanom lub wymieniali na inną żywność.

 

Szczególne zainteresowanie wzbudziły szczegóły słynnego pierwszego spływu kanionem Colca bogato ilustrowane zdjęciami, m.in. opowieść o roli jaką odegrał plakat z podobizną papieża Jana Pawła II znajdujący się na tyle samochodu, którym podróżowali oraz zdjęcia i inna dokumentacja. W sali znajdującej się obok widowiskowej klubu prezentowana była wystawa ciekawych zdjęć z ostatniej wyprawy Jurka z synami „Przez kanion Colca do źródeł Amazonki”.

 

W programie wieczoru była również prezentacja Marka Lubińskiego z instytutu Unicaria „Ojciec Szeliga i jego amazońskie zioła”, z interesującymi informacjami oraz charakterystyką właściwości tych leczniczych ziół. Wieczór zakończyła degustacja narodowego napoju peruwiańskiego pisco sour, tamtejszych potraw oraz ziół medycznych.

 

Impreza ta nie tylko przyniosła wielu jej uczestnikom sporą porcję wiedzy na temat tego, tak szalenie ciekawego kraju, jego zabytków i mieszkańców, ale także zachęciła tych, którzy nigdy w nim jeszcze nie byli, do pomyślenia o wyjeździe turystycznym w tamte strony.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top