WĘGRY: WIELKANOC 2023

budapesztOdkryj świąteczną atmosferę nie tylko w Budapeszcie, ale również w urokliwych pobliskich miejscowościach, gdzie tradycyjnym wydarzeniom wielkanocnym towarzyszy muzyka, taniec oraz najlepsze dania i doskonałe lokalne wina. Spędź niezapomniane chwile na Węgrzech!

 

Wiosenny jarmark w Budapeszcie

Obraz1

 

24 marca – 16 kwietnia 2023 Budapesztański Festiwal Wielkanocny to wiosenny odpowiednik popularnego Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbywa się w sercu miasta. Tegoroczny wiosenny jarmark odbędzie się w Parku Városháza i na Placu Deáka Ferenc, gdzie odwiedzający będą mogli wybierać spośród unikalnych rękodzieł a także spróbować jedzenia inspirowanego Świętami Wielkanocnymi.

https://www.hungarybudapestguide.com/events/budapest-spring-market/

 

Polowanie na jajka w Budapeszcie

 

26 marca – 18 kwietnia 2023 Jednym z najlepszych sposobów na poznanie lokalnej kultury jest udział w miejscowych tradycjach. Zacznij od tradycyjnego późnego wielkanocnego śniadania, a następnie weź udział w polowaniu na jajka i odkryj najważniejsze atrakcje miasta, szukając kolorowych pisanek.

https://www.viator.com/tours/Budapest/Egg-hunt-in-the-city-Easter-in-Budapest/d499-14959P9

 

Wielkanoc w Szentendre, Skanzen

9-10 kwietnia 2023

Obraz2Szentendre to urocze miasteczko położone około godzinę jazdy samochodem od Budapesztu, nad rzeką Dunaj. Można tam łatwo dojechać pociągiem podmiejskim z Budapesztu i przesiąść się na autobus do jednej z najpopularniejszych atrakcji Zakola Dunaju i okolic stolicy: Muzeum Wsi, popularnego skansenu na Węgrzech.

Wielkanoc, oprócz święta religijnego, była także czasem oczekiwania na wiosnę, związanego z wieloma wierzeniami i ludowymi tradycjami, z którymi można zapoznac się odwiedzając Skanzen. Oprócz programów scenicznych, odbywają się tam zabawy z aktorami, którzy w interakcji z odwiedzającymi przywołują dawne czasy, prowadzą zajęcia rękodzielnicze oraz prezentują zaproszone lokalne społeczności.

W tym roku zaplanowano również specjalne elementy programu, prezentujące tradycje Węgrów siedmiogrodzkich z rejonu znanego jako Transylwania. W kilku miejscach przygotowywane będą dania wielkanocne ze smażonego ciasta, których nie można przegapić.

Lokalizacja: wioski na północnych Węgrzech, w regionie Górnej Cisy, wioski alpejskie, Kraj Zadunajski, Wyżyna Balaton, Mała Nizina i Siedmiogród (Transylwania) Program sceniczny: bajki, przedstawienia kukiełkowe, koncerty

https://skanzen.hu/en/plan-your-vist/programme/yearly-programme-2023

https://skanzen.hu/hu/programok/rendezvenyek/husvetvasarnap

https://skanzen.hu/hu/programok/rendezvenyek/h

 

Festiwal Wielkanocny w Hollókő

7-10 kwietnia 2023

Obraz6Hollókő znajduje się około 2 godziny jazdy od Budapesztu. Co roku tamtejsi mieszkańcy pokazują, jak wyglądała tradycyjna węgierska Wielkanoc – obchody Niedzieli i Poniedziałku Wielkanocnego w dawnych czasach oraz jakie były węgierskie tradycje wielkanocne (wielkanocne kropienie, malowanie pisanek itp.).

Old Village of Hollókő and its surroundings (visithungary.com)

https://www.holloko.hu/en/info/easter-fest/useful-information/index.html

http://www.undiscoveredhungary.com/places/98-easter-monday-sprinkling-in-holloko-unesco-site

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top