WĘGRY: BUDAPESZTEŃSKI JARMARK BOŻONARODZENIOWY 2015

W tym roku XVII .Budapeszteński Jarmark Bożonarodzeniowy trwa od 13 listopada do 6 stycznia , jak zwykle na Placu Vörösmartyego, niedaleko Dunaju (www.budapestinfo.hu) . Zaś przed bazyliką św. Stefana od 29 listopada do 1 stycznia ( www.adventiunnep.hu/en) . Ten jeden z najpiękniejszych placów Budapesztu staje się miejscem wspaniałego wydarzenia, a panujący na nim w tym czasie nastrój jest prawdziwie świąteczny. Budapeszteńczycy oraz turyści na jarmarku mogą kupić przeróżne nietuzinkowe i jedyne w swoim rodzaju wyroby sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego. Towary te wszystkie wykonane są ręcznie, z naturalnych materiałów i doskonale nadają się na świąteczne prezenty.

 

Znaleźć tam można również piękne ozdoby bożonarodzeniowe. Jakość wszystkich rzeczy jest gwarantowana przez Stowarzyszenie Sztuki Ludowej. Atmosferę Świąt tworzą także unoszące się nad placem zapachy pierników, cynamonu, grzanego wina oraz choinek. W wybudowanym na miejscu piecu z cegieł pieczony będzie chleb, kołacze, pieczenie mięsne i kiełbasy oraz tradycyjne dania węgierskie.

Będzie można obejrzeć najróżniejsze kulturalne i muzyczne programy bożonarodzeniowe. Zorganizowane zostaną warsztaty rzemiosła artystycznego oraz zabawy i gry dla dzieci – w ten sposób publiczność będzie miała okazję poznać tradycyjne, ludowe zwyczaje związane z okresem Świąt.

Od 21 do 23 grudnia publiczność będzie mieć możliwość zobaczenia szopki betlejemskiej z żywymi postaciami. Również i w tym roku w 24 oknach Cukierni Gerbaud przybywający na plac ujrzą Kalendarz Adwentowy.

W każdym oknie zostanie umieszczona kopia jakiegoś artystycznego dzieła i codziennie przy świetle oraz dźwiękach muzyki o godz. 17 otwierane będzie jedno z nich. Jarmark bożonarodzeniowy w Budapeszcie uchodzi za jeden z najpiękniejszych w Europie.

 

 

Zdjęcia: Narodowe Przedstawicielstwo Turystyki Węgierskiej

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top