WARSZAWA: XIX TARGI TURYSTYCZNE LATO 2014 OTWARTE

 

 

W Centrum Targowo – Kongresowym MT Polska w Warszawie otwarto wielki kiermasz turystyczny – XIX już edycję popularnych Targów Turystyki i Wypoczynku Lato 2014. Impreza potrwa trzy dni, do niedzieli włącznie i towarzyszą jej III Targi Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych Regionalia oraz II Targi Agroturystyka. W Targach Lato uczestniczy blisko półtorej setki wystawców. Są wśród nich przedstawiciele obcych państw, reprezentanci polskich miast, regionów, gmin, powiatów, organizatorzy imprez turystycznych, reprezentanci samorządów turystycznych i lokalnych grup działania na rzecz turystyki. A także hotele, uzdrowiska, wydawnictwa, przewoźnicy, lokalne stowarzyszenia, a także biura podróży i firmy turystyczne, szlaki turystyczne, a nawet teatr.

 

Jak również firmy prezentujące ofertę camperową, żeglarską, rowerową i wędkarską. Z największym, bardzo dostojnym stoiskiem wystąpił Egipt, w ramach którego swoją ofertę przedstawiają znani duzi organizatorzy wyjazdów czarterowych do tego kraju. Efektowne, z ogromnym widokiem Budy od strony Dunaju oraz najsławniejszymi zabytkami Pesztu, wygląda stoisko węgierskie.

 

Pozostałe kraje, których obecność zauważyłem: Bułgaria, Gruzja, Litwa, Nowa Zelandia i Włochy są reprezentowane przez poszczególne miejscowości, hotele lub firmy organizujące, albo oferujące do nich wyjazdy firmy, a w przypadku tego pierwszego kraju firma spożywcza uczestnicząca w Targach Produktów z bułgarskimi przyprawami. Spore stoisko, z licznym zespołem uczestników, ma popularnie uzdrowisko litewskie Druskienniki.

 

Natomiast gruzińskie miasto Kutaisi przywiozło również ofertę innych regionów tego kraju. Z reprezentacji krajowej nie dało się nie zauważyć Mazowsza, które w br. jest krajem partnerskim targów. A także Małopolski, Wielkopolski, Lubelszczyzny, Śląska Cieszyńskiego oraz poszczególnych miejscowości, również z innych regionów Polski.

 

W TTiW Lato 2014 uczestniczą wystawcy mający w ofercie propozycje dla amatorów kolarstwa, w tym organizatorzy dwu największych imprez kolarskich w Polsce, tj. Tour de Pologne i Skania Maraton Lang Team. W Evencie Rowerowym na terenie hali wystawienniczej przewidziano m.in. prezentację najnowszych modeli rowerów firmy Giant, spotkania ze znanymi kolarzami. M.in. Czesławem Langiem, Ryszardem Szurkowskim, Lechem Piaseckim i Dariuszem Baranowskim.

 

W programie znalazły się także m.in. konkursy szybkiej jazdy na 50 m w kolarstwie torowym oraz na trenażerach. A na stoisku Polskiego Związku Kolarskiego konkurs na… najcięższy rower. Sporo atrakcji przygotowano na targach również dla amatorów wędkarstwa. Uczestniczą w nich bowiem m.in. producenci specjalistycznej odzieży, woderów oraz spodniobutów, zanęt i woblerów, a także organizatorzy wypraw wędkarskich.

 

Równolegle z ekspozycją i programami w halach wystawienniczych, odbywają się spotkania branżowe. W piątek, 4 bm. w ramach Dnia Eksperckiego Polskiej Organizacji Turystycznej na temat „Inspiracji i trendów w innowacyjnym podejściu do produktów turystycznych”. Ponadto warsztaty dla właścicieli, administratorów i osób zarządzających produktami turystycznymi oraz lokalnych organizacji turystycznych.

 

Poświęcono je takim problemom jak innowacje w prowadzeniu usług turystycznych, fenomen turystyki kulinarnej itp. Tego samego dnia odbyło się seminarium Izraela dla polskiej branży turystycznej. Przedstawiono podczas niego narzędzia wpływające na wzrost wyjazdów do tego kraju. W trakcie targów odbywają się liczne konkursy, m.in. wybór Hitu Lata spośród najbardziej podobającej się zwiedzającym oferty.

 

Specjaliści z POT i MT Targi Polska wybiorą najlepszą ofertę ekspozycyjną polskiego regionu. Zaś dla wystawców, których stoiska zdobędą uznanie Jury ze względu na ogólne wrażenie, oryginalność zabudowy, estetykę, porządek na stoisku oraz profesjonalizm w obsłudze klientów, przewidziano nagrodę Kryształowego Słońca.

 

Jest również na targach specjalna strefa dla dzieci z ciekawym dla nich programem, zaś na targowej scenie występy taneczne, wokalne i teatralne oraz liczne quizy i konkursy. W obu pozostałych imprezach targowych towarzyszących Latu 2014 uczestniczy ponad 200 wystawców niemal z całego kraju, chociaż szczególnie dużo z Mazowsza i innych bliższych stolicy regionów.

 

Na Targach Regionalia oferowane są różnorodne i smaczne mięsa i wędliny produkowane według starych, oryginalnych receptur. Bardzo obfita oferta chlebów i innych wyrobów piekarniczych i ciastkarskich, serów – w tym kozich i innych artykułów mleczarskich. A także napojów orzeźwiających, m.in. z czerwonych buraków, a zwłaszcza trunków. Lokalnych lub regionalnych piw oraz niezliczonych nalewek na różnych owocach.

 

Podobnie miodów pszczelich oraz pitnych. Chociaż zauważyłem, że niektórzy wystawcy sądzą, że warszawiacy kupią wszystko i za każdą cenę, byle było pod marką „produktu ekologicznego” lub „oryginalnej, starej receptury”. I tak można było natknąć się na oferowane szynki w cenie nawet ponad 80 zł za kilogram. Czy chleb, co prawda spory bochen, ale za… 36 złotych.

 

Lub oferowane przez jedną z firm z południa kraju wędzone, niezbyt apetyczne na pierwszy rzut oka, makrele w cenie… 8 zł za sztukę, czyli ponad dwukrotnie drożej, niż świeżutkie kosztują one w warszawskich sklepach. Na szczęście chyba większość wystawców nie przesadza z cenami oferując produkty znakomitej jakości, o czym można przekonać się degustując je.

 

Są również stoiska z wyrobami rzemieślniczymi – na niektórych można też zobaczyć jak one są wytwarzane, naturalnymi kosmetykami oraz ręcznie robioną biżuterię. Także na targach Regionalia wybrane zostaną, w ramach konkursów, najlepsze specjały i wystawiane produkty. Łącznie do oceny zgłoszono ich ponad 70 w czterech kategoriach: skarby natury, promile i procenty, natura i uroda oraz rękodzieło.

 

Nagrodę główną przygotował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Natomiast laureaci poszczególnych kategorii konkursowych otrzymają Złote Medale Targów Regionalia 2014 oraz wyróżnienia. I na tych targach, oraz targach Agroturystyka nie brak w programie innych, ciekawych wydarzeń.

 

Zainteresowanie nimi jest duże. Sprzyja mu wstęp wolny, ciekawe programy, a także ładna pogoda zachęcająca nie tylko do wyjścia z domu, ale także i wybrania się do położonych dosyć daleko od centrum miasta hal targowych. Wszystko wskazuje na to, że w sobotę i w niedzielę ruch w nich będzie jeszcze większy niż w piątek. 

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top