W ambasadzie Bułgarii w Warszawie, a ściślej na jej ogrodzeniu w al. Ujazdowskich, otwarto wystawę fotografii słynnej Doliny Róż oraz skarbów królów trackich.
Wielkoformatowe plansze przedstawiają doroczne, odbywające się w maju, Święto Róż, z płatków których wytłaczany jest cenny olejek różany, a w jego trakcie odbywają się doroczne wybory Królowej Róż. Drugą część wystawy poświęcono znaleziskom archeologicznym z grobowców królów trackich: malowidłom, a przede wszystkim znalezionym w nich złotym skarbom.
Obejrzeć można uroczystości Festiwalu Róż z ich zbieraniem w strojach ludowych, 3 Królowe Róż z ostatnich lat, a także tradycyjne metody destylacji olejku różanego. Ze skarbów trackich m.in. Złotą Maskę o wadze 673 g. z twarzy zmarłego w V w p.n.e. władcy z grobowca w Sveticata.
Złoty wieniec (350 g, 32 gałązki z 210 dębowymi liśćmi i ponad 70 żołędziami), Profil kobiety z brązowymi włosami z grobowca z Ostruszy, z IV w. p.n.e. Złote królewskie naczynie z początku III w. p.n.e. Brązowe naczynie rytualne z IV p.n.e. A także freski z trackiego grobowca w Kazanłyku przypadkowo odkrytego podczas II wojny światowej, znajdującego się na Liście Dziedzictwa UNESCO.
Warto przypomnieć, że Tracja była starożytną krainą położoną między dolnym Dunajem, morzami: Czarnym i Egejskim oraz rzeką Strumą. Obecnie są to regiony: Tracja północna w Bułgarii, Tracja zachodnia w Grecji i Tracja Wschodnia w Turcji.
Natomiast słynna z upraw Dolina Róż leży w okolicach 60-tysięcznego miasta Kazanłyk w środkowej Bułgarii, w obwodzie (województwie) Stara Zagora. Jego główne miasto liczy obecnie ponad 137 tys. mieszkańców. Na otwarcie wystawy przelecieli z Bułgarii: szefowa obwodu (wojewoda) Gergana Mikova, mer (prezydent) miasta Kazanłyk Gala Stojanova oraz prawosławny władyka Starej Zagory, metropolita Cyprian (Kiprian).
Nie tylko kapłan, ale także meloman i dobry pianista, który zagrał dla obecnych kilka utworów na fortepianie. Otwierając wystawę i witając gości J.E. Ambasador Bułgarii w Polsce Pan Emil Jalnazow podkreślił, że wystawa będzie oświetlona w nocy, można ją więc oglądać o każdej porze doby.
Prezentuje ona ważne dziedziny kultury Bułgarii i jej najciekawsze miejsca. Jej otwarcie stanowi pierwszą część projektu, której drugą będzie udział delegacji Białegostoku w tegorocznym Święcie Róż i podpisanie w Starej Zagorze porozumienia o partnerstwie tego obwodu z województwem podlaskim. Glos zabrały także mer Kazanłyku i wojewoda Starej Zagory dziękując za zainteresowanie ich miejscowościami.
W uroczystości oprócz nich, władyki, pracowników ambasady oraz zaproszonego przedstawiciela naszego portalu, uczestniczyła także p. Karolina Wilkowska z Muzeum Pałacu Zamojskich w Kozłówce, w woj. lubelskim, w przypałacowym ogrodzie którego odbędzie się, od 31 maja do 8 września br. wystawa róż organizowana we współpracy z ambasadą bułgarską w Warszawie.
Wystawa w al. Ujazdowskich warta jest obejrzenia i zapewne – liczą na to jej organizatorzy – przyczyni się do popularyzacji kultury bułgarskiej, a także Bułgarii jako celu wycieczek Polaków. Nie tylko na czarnomorskie plaże, gdyż, a raczej przede wszystkim, wewnątrz tego kraju jest naprawdę wiele ciekawego do zobaczenia i poznania.
Zdjęcia autora