WARSZAWA: TYDZIEŃ PORTUGALSKI

W ostatni poniedziałek maja rozpocznie się Tydzień Portugalski „Flavours of Portugal” 2016. Z tej okazji Polsko-Portugalska Izba Gospodarcza zaprosiła przedstawicieli mediów na konferencję prasową do Hotelu Intercontinental w Warszawie, w którym będą odbywać się imprezy w ramach tego wydarzenia. Portugalski Tydzień Smaków Portugalii, którego VII edycja będzie trwała od 30 czerwca do 4 lipca w Warszawie jest wydarzeniem organizowanym co roku przez Polsko – Portugalską Izbę Gospodarczą. Impreza ta jest bez wątpienia największym wydarzeniem promującym Portugalię w Polsce i jednym z najważniejszych wydarzeń promujących sztukę kulinarną jednego kraju. Stała się ona już częścią warszawskiego życia kulturalnego.

 

Przez cały tydzień na gości czekać będzie bardzo bogaty program, a w nim uroczyste kolacje, targi, degustacje czy spotkania. Każdego dnia promować się będzie inny region Portugalii. Gratką dla smakoszy będzie okazja do poznania różnych smaków tego kraju. Poza promocją portugalskiej kuchni oraz win, atutem imprezy jest też promocja regionów portugalskich jako kierunków wakacyjnych wyjazdów polskich turystów a także kultury i muzyki rodem z Portugalii.

W trakcie konferencji Paulo Silva wiceprezes Polsko-Portugalskiej Izby Gospodarczej powiedział m.in.:” Cieszymy się, że udaje nam się zorganizować już siódmą edycję Tygodnia Portugalskiego w Warszawie. Obecnie jest to największa impreza promująca Portugalię w Europie Środkowej. Na siedem dni Hotel Intercontinental stanie się “małą Portugalią”. Każdy dzień imprezy będzie poświęcony innemu regionowi. Chciałbym podkreślić, że Tydzień Portugalski to nie tylko wydarzenie kulinarno – kulturalne, ale to także wydarzenie biznesowe, okazja do spotkań przedsiębiorców z obu krajów„.

Wojciech Baczyński sekretarz generalny Polsko-Portugalskiej Izby Gospodarczej, dodał: “Wymiana handlowa między Polską a Portugalią cały czas dynamicznie rośnie. W ciągu czterech ostatnich lat wartość eksportu polskich produktów do Portugalii wzrosła z 405 milionów euro w 2011 roku do aż 583,4 milionów euro w 2015 roku. To dowód na to, że polscy przedsiębiorcy coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność handlową na półwyspie iberyjskim. Organizowany przez PPCC Tydzień Portugalski jest w związku z tym doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów, które być może zaowocują nowymi polsko-portugalskimi projektami. Należy także pamiętać, że Portugalia jest bramą do innych rynków w krajach portugalskojęzycznych, takich jak Brazylia, Angola czy Mozambik.”

Głos zabrała także JE Ambasador Portugalii w Warszawie Maria Amélia Paiva, która powiedziała, że: “…Stosunki handlowe między Polską i Portugalią rozwijają się dynamicznie już od lat, szczególnie od roku 2000, kiedy Polska zaczęła proces akcesyjny do Unii Europejskiej. Duży wkład w tę wymianę gospodarczą ma turystyka. W 2015 roku Portugalię odwiedziło ok. 170 tys. turystów z Polski. To o 29 proc. więcej niż rok wcześniej. Oczywiście, dużą zasługę we wzroście liczby gości z Polski ma nasz narodowy przewoźnik TAP Portugal oraz linie niskokosztowe, które rozpoczęły połączenia między naszymi krajami w marcu 2015 roku. Co więcej, bezpośrednie połączenia z Polską ma nie tylko Lizbona, ale i Porto.”

Regionalne portugalskie potrawy będą w tym roku przygotowywać najlepsi portugalscy szefowie kuchni, tacy jak: Octávio Freitas, Pedro Bastos, Pedro Marques, Miguel Paulino, António Alexandre, José Ferreira, zarówno z Portugalii kontynentalnej jak i Madery oraz Mariusz Jeznach, szef kuchni Hotelu Intercontinental Warszawa. Portugalscy winiarze, natomiast, zaoferują na spotkaniach degustacyjnych około 1600 butelek najlepszych gatunków win, pochodzących z 6 różnych regionów kraju.

Podczas kolacji odbędą się również koncerty muzyki na żywo, w których wystąpią piosenkarka fado Raquel Guerra oraz dwóch gitarzystów Paulo Cachinho i José Quaresma. Nowością w tym roku, na zakończenie „Flavours of Portugal” 2016 – będzie otwarty dla wszystkich Weekend Portugalski w ramach Targu Śniadaniowego w Warszawie.

W sobotę 4 czerwca na Żoliborzu, a w niedzielę 5 czerwca na Mokotowie będzie można spróbować portugalskich potraw, posłuchać tradycyjnego portugalskiego fado w wykonaniu João da Sousa, a także wziąć udział wraz z dziećmi i przyjaciółmi w malowaniu portugalskich kogutów oraz mini lekcjach języka portugalskiego. Wypada też wspomnieć o głównym organizatorze imprezy.

A nadarza się ku temu okazja. Utworzona w Warszawie w 2008 r. Polsko-Portugalska izba Gospodarcza jest niezależną organizacją o charakterze non-profit, której celem jest rozwój stosunków gospodarczych i handlowych między przedsiębiorstwami w Polsce, Portugalii i krajach portugalskojęzycznych.

O randze działalności Polsko Portugalskiej Izby Gospodarczej świadczy fakt, że została laureatem pierwszej edycji konkursu na najlepszą portugalską izbę gospodarczą na świecie w 2014 roku, organizowanego przez Konfederację Portugalskich Przedsiębiorców, Krajową Izbę Gospodarczą Portugalii oraz rządową agencję promocji eksportu i inwestycji AICEP. Izbę doceniono za wkład w zwiększanie międzynarodowego zakresu działalności firm, zdobywanie nowych inwestycji zagranicznych oraz promocję marki „Portugalia” na świecie. Ceremonia przyznania nagrody odbyła się w dniu 28 kwietnia 2015 r. w Nowym Jorku.

 

 

Zdjęcia autora

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top