W Warszawie trwa, od 5 do 13 czerwca br., Tydzień Algierskiego Rzemiosła Artystycznego. W kilkunastu namiotach – stoiskach ustawionych na Skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu 60, algierscy rzemieślnicy – artyści prezentują i oferują do sprzedaży swoje wyroby. Uwagę zwracają m.in. stoisko z piękną srebrną biżuterią – naszyjnikami, bransoletami, pierścieniami itp. – z naturalnymi koralami, bursztynem oraz kamieniami półszlachetnymi. Podobnie w dużym wyborze, oryginalna pod względem wzornictwa, jest porcelana. Zarówno serwisy, jak i pojedyncze egzemplarze. Ale trudno obojętnie przejść również obok innych namiotów.
Obejrzeć w nich można – w dwu niezależnych – suknie, bluzki, szale i inne artykuły odzieżowe dla pań z narodowymi zdobieniami, a także wyborem pięknych wachlarzy. Czy regionalną biżuterię, ozdobne kilimy i inne artystyczne artykuły z dalekiego południa tego afrykańskiego kraju. Inny artysta prezentuje wyroby ze skór. Torby, torebki, ale przede wszystkim charakterystyczne, pięknie zdobione obuwie zarówno domowe, jak i wyjściowe.
Nie brakuje również, w sporym wyborze, wyplatanych koszyczków oraz artystycznych i użytkowych artykułów z drewna. To tylko przykłady. Warto, jeżeli nawet nie kupić czegoś, to przynajmniej obejrzeć wyroby algierskich rzemieślników – artystów. Ta dziedzina gospodarki ma w Algierii wielowiekowe tradycje i, jak się okazuje, również żywą i udaną ich współczesną kontynuację.
Tydzień zorganizowano pod honorowym patronatem wicepremiera i ministra gospodarki RP Janusza Piechocińskiego oraz J.E. Pana Salaha Lebdioui, ambasadora Algierskiej Republiki Ludowo – Demokratycznej w Polsce. Obaj przybyli na inaugurację tej imprezy oraz dokonali jej uroczystego otwarcia. Przy dźwiękach kilkuosobowego algierskiego zespołu muzycznego w strojach narodowych.
Zabierając podczas niej głos, J.E. ambasador podkreślał wieloletnią przyjaźń algiersko – polską oraz znakomicie rozwijające się wzajemne stosunki polityczne, gospodarcze i kulturalne. Sporo uwagi poświęcił też wizycie wicepremiera Piechocińskiego w Algierii, który na miejscu miał okazję zapoznać się ze stanem tamtejszej gospodarki, a także efektami pracy algierskich artystów – rzemieślników.
Janusz Piechociński w swoim wystąpieniu nacisk położył na korzenie kulturalne naszych narodów i ludzi, a także wzrost w ostatnim czasie wymiany towarowej polsko – algierskiej. Ogromnym sukcesem – podkreślił – było podwojenie jej wielkości w roku 2014. Algieria pod względem skali obrotów handlowych z Polską – powiedział – znajduje się na trzecim miejscu wśród krajów arabskich i na drugim spośród afrykańskich.
Zwrócił także uwagę na dalsze rezerwy w tej dziedzinie oraz potrzebę i celowość nie tylko wymiany towarowej, ale także wzajemnych, korzystnych inwestycji. Uroczystość zakończyła cocktail party dla zaproszonych gości i prasy. Ze znakomitymi algierskimi winami, które warto chyba sprowadzać do Polski, daktylami oraz przekąskami i słodyczami. A przede wszystkim kontynuacją rozmów.
Można oczekiwać, że Tydzień Algierskiego Rzemiosła Artystycznego w Polsce wzbudzi zainteresowanie warszawiaków oraz turystów i gości przebywających w tym czasie w stolicy. A także przełoży się na wzrost zainteresowania również wyjazdami turystycznymi, do tego kraju.
Zdjęcia autora