WARSZAWA: TARGI WIATR I WODA 2015

 

W Warszawie trwają, od 12 do 15 lutego, 27. Targi Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR I WODA 2015. Odbywają się one w Centrum Targowym przy ul. Marsa 56c i są największą imprezą tego typu w naszej części Europy. Spotkaniem przedstawicieli branży – producentów jachtów, łodzi, kajaków i innego sprzętu pływającego, akcesoriów żeglarskich, odzieży żeglarskiej oraz wyposażenia dla nurków, sprzętu ratowniczego itp. A także reprezentantów popularnych regionów i miejscowości żeglarskich.

 

Spośród polskich m.in. Pojezierza Suwalsko – Augustowskiego oraz Kanału Augustowskiego, Warmii i Mazur, Gdyni prezentowanej jako stolica polskiego żeglarstwa, czy regionu konińskiego. Z zagranicznych natomiast wybrzeży Chorwacji i Grecji, Sycylii, Sardynii i Korsyki oraz „węgierskiego morza” – Balatonu.

 

W sumie w WiW uczestniczy ponad 430 wystawców z Polski i zagranicy. A ekspozycja jest tak duża, że nie zmieściła się w halach wystawowych i część z niej znajduje się w postawionym obok nich dużym namiocie. Targi te, to także miejsce spotkania miłośników sportów wodnych, zarówno krajowych jak i zagranicznych.

 

Organizatorem imprezy jest YACHT EXPO sp. z o.o., organizatorem wykonawczym Murator EXPO s. z o.o., a Dponsorem firma Henri Lloyd. Patronat honorowy sprawują nad nią: Minister Sportu i Turystyki, Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych, Polski Związek Żeglarski, Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze i Polski Związek Kajakowy. Miastem partnerskim jest Gdynia.

 

Mimo iż część dużych polskich producentów jachtów, nastawionych wyłącznie na ich eksport, nie uczestniczy w WiW – niektórzy już wyłamują się z tej zasady widząc rosnący potencjał nabywczy w kraju, to co można obejrzeć na targach, jest imponujące. Chociaż nie tylko najbardziej luksusowe i najdroższe jachty oceaniczne, ale także mniejsze, dostosowane do możliwości naszych jezior, czy wiele innych jednostek pływających, znajduje się poza zasięgiem możliwości ich zakupu przez nawet nieźle sytuowanych rodaków.

 

Ale popatrzeć, dowiedzieć się o nowościach, a nawet wejść na pokłady wielu z nich, zawsze warto. Tegoroczna edycja tych targów ma ciekawe premiery, także światowe, np. pierwszego elektrycznego gokarta wodnego JETPAD. Wśród hitów wymieniany jest przepiękny i elegancki jacht Antila 33 ze stoczni Antila Yachts z Radomia, zaprojektowany przez Michała Orycha.

 

Jest to jednostka z dwoma szeroko rozstawionymi kołami sterowymi i bardzo przestronnym wnętrzem. Stanowi, jak można dowiedzieć się, jej odpowiedź na duże zainteresowanie czarterami dziesięciometrowych jachtów na Mazurach.

 

Wg. informacji organizatorów, konkurentem tego jachtu w konkursie na Gwóźdź Targów Wiatr i Woda, jest nieco mniejszy, ale również nowoczesny jacht turystyczny Maxus 26 ze stoczni Northman produkowany w dwu wersjach: balastowo – mieczowej i kilowej. Również przeznaczony do pływania głównie po jeziorach mazurskich.

 

Zwolennicy mniejszych jachtów śródlądowych mogą na stoisku Solina Yachts obejrzeć również nowy, chociaż miał on już premierę na Boatshow, 4 – osobowy, jeziorowy cruiser Solina 22 zaprojektowany przez Andrzeja Skrzata. Wśród najciekawszych niewielkich jednostek żaglowych wymieniana jest łódź z odkrytym pokładem Albatros 4.30. Podobno niezwykle szybka, a zarazem łatwa w żeglowaniu i bezpieczna.

 

Jej konstruktorem jest światowej sławy projektant Jean Marie Finot związany z największymi stoczniami. Stocznia z Olecka, uważana za najważniejszego gracza na polskim rynku jachtów żaglowych, Delphii, prezentuje swoją podstawę floty mazurskiej – Philę 900 oraz Delphię 33 MC. To tylko wybrane przykłady. Świetna jest oferta jednostek motorowych.

 

Wśród nich również tych, które zdobyły najwyższe laury w ostatniej edycji konkursu Jacht Roku 2015 w Polsce. Zwycięzca w kategorii Jachty Motorowe do 9 m długości Parker 750 DC, a także kilka innych jednostek tego producenta. Ponadto m.in. jacht motorowy Balt 818 Tytan z Augustowa.

 

Największe bogactwo różnych modeli i jachtów motorowych można obejrzeć w stoiskach Galeona i Power Boats Poland. M.in. małe Galie 750HY, 600HT, 570sun, 630sun, a także – to premiera krajowa i nominacja do konkursu European Power Boat of The Year – Galeon 305 HTS i ekskluzywny 420 Flt.

 

Jak już wspomniałem, poza ogromną paletą jachtów różnych rodzajów i typów oraz innych jednostek pływających, w tym kajaków, światowi producenci silników do łodzi też wystawili sporo hitów. M.in. Yanmara silniki o mocy od 29 do 110 KM, przy czym wyjątkowo ciche i ekologiczne. Ponadto określany jako „rewolucyjny” silnik Evinrude ETC G2 i nowość, jaką stanowi silnik Lehr o mocy 15 MKK na gaz.

 

Yamaha pokazuje nową linie skuterów wodnych, w tym potężne Wale Runnery FZH SVHO i RZH SVHO. No i silniki zaburtowe. Natomiast Suzuki całą serię zaburtowych napędów przyczepnych. W bogatym programie targów znalazło się wiele towarzyszących im imprez. Kalendarz każdego dnia wypełniony jest nimi od godz. 11.00 aż do zamknięcia.

 

Obejrzeć można m.in. wystawę zdjęć „Polacy na Hornie” zorganizowaną z okazji 40-lecia Bractwa Kophornowców. Prezentują się regiony. Gdynia i jej żeglarskie atrakcje tegorocznego sezonu. Szczecin z planami i zapowiedziami Balic Tall Ships’ Regatta 2015 i The Sail Ships’ Races Szczecin 2017. Zachodniopomorski Szlak Turystyczny.

 

Zapowiedziane są spotkania z Aleksandrem Dobą, Podróżnikiem Roku National Geografic, człowiekiem, który jako pierwszy na świecie dwukrotnie pokonał kajakiem Ocean Atlantycki. Z Jean Marie Finot’em – światowej sławy konstruktorem i projektantem jachtów oceanicznych.

 

Są w programie relacje żeglarzy, m.in. z kolejnej wyprawy na północnym krańcu kontynentalnej Europy: Inarijoki i Tanaelvą do Morza Barentsa, zorganizowanej przez Towarzystwo Polska-Litwa-Łotwa-Estonia. Czy „Dwóch idiotów na Kanale Gotów” – relacja z przepłynięcia tego akwenu przez Krzysztofa Ptasińskiego i Marka Czaczkę. Lub z miesięcznej wyprawy kajakowej „Chasing Jaguars” rzekami Kostaryki Bartosza Czauderny i jego przyjaciół z Czech i Słowacji. To znowu tylko przykłady.

 

Trzeba by do nich dodać wiele innych, a także takie imprezy, jak Kongres ICOMIA i IFBSO – Polski przemysł jachtowy i wystawienniczy w 2015 roku, Warsztaty wzywania pomocy przez radiotelefon UKF, Szkolenie żeglarzy rekreacyjnych i zawodowych w systemie Rogal Yachting Association i parę kolejnych typu szkoleniowego.

 

Ponadto Spotkania, kursy i szkolenia w Strefie Nurkowania, Spotkania z autorami książek o tematyce żeglarskiej, Strefę zabaw dla dzieci z Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku itp.

 

Targi czynne będą jeszcze przez dwa dni i to wolne od pracy. Warto skorzystać z okazji i odwiedzić je. Więcej informacji na ich temat można znaleźć na www.wiatriwoda.pl.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top